piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęcki ratusz badał anomalie pogodowe w mieście

Fot. UM w OstrołęceInstytut Ochrony Środowiska wybrał Ostrołękę, jako jedno z pięciu miast, dla którego opracowano Strategię adaptacji do zmian klimatu. Przez kilka miesięcy, pracownicy ratusza we współpracy z instytutem badali problemy, na jakie narażone jest miasto w kontekście zmian klimatycznych.

Podsumowaniem projektu "Climcities" była konferencja, która została zorganizowana w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym tematem spotkania była prezentacja rezultatów projektu oraz wręczenie certyfikatów dla przeszkolonych miast. W imieniu Ostrołęki, certyfikat odebrała Elżbieta Godlewska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Ostrołęki.

Reklama- Jako przykład państwa dobrze zaadaptowanego do zmian klimatu podano Norwegię. Wprowadzone tam zmiany przedstawił prof. Haakon Vennemo z Vista Analyse w Norwegii. Jedną z nich jest unikanie utwardzania powierzchni miejskich wszędzie tam gdzie jest to możliwe, budowa zielonych ogrodów i infrastruktury wodno-zielonej - czytamy na stronie Urzędu Miasta Ostrołęki.

Doktor Bent C. Braskerud z Urzędu Miasta Oslo, przedstawił również przykłady konkretnych rozwiązań, które jednocześnie są wielofunkcyjne i z powodzeniem można je praktykować w Polsce.

- Na przykład, w miastach skandynawskich, jako pochłaniacze wody deszczowej wykorzystywane są naturalne tereny zielone, tworzone są również oczka wodne zasilane wodami opadowymi, a w szczególnych przypadkach funkcję zbiornika retencyjnego pełni np. rampa stworzona w skate parku dla rolkarzy. Takie proste rozwiązania pozwalają miastom łączyć funkcję praktyczną, jaką jest zabezpieczenie przed skutkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych z rekreacją - czytamy dalej.

ReklamaNieprzypadkowo spotkanie odbyło się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. To właśnie tam powstał ogród na dachu, do którego prowadzą zielone ściany złożone z roślin. To jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.

Zaproszeni na konferencję goście mogli zobaczyć jak takie systemy wprowadzane są w Polsce.

- Statystyki pokazują, że zarówno w Polsce jak i w Ostrołęce od kilku lat obserwujemy stopniowy wzrost liczby dni, w których zanotowano temp. powyżej 30 stopni Celsjusza, przy jednoczesnym wzroście liczby dni z gwałtownymi opadami deszczu czy silnym wiatrem. Dla samorządu lokalnego, każda taka anomalia pogodowa wiąże się z bardzo konkretnymi kosztami - interwencje odpowiednich służb ratunkowych i porządkowych, wypłata odszkodowań za zniszczone mienie czy wycinka połamanych drzew - informuje ostrołęcki ratusz.

ReklamaKonferencja odbyła się we wtorek 10 października. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Paweł Sałek - sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, pracownik Ministerstwa Środowiska, Ingrid Norstein - radca Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce, Joanna Szymczak - kierownik Zespołu Funduszy Norweskich, Departament Środków Zagranicznych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prof. Haakon Vennemo z Vista Analyse w Norwegii. Ostrołękę reprezentował sześcioosobowy zespół dyrektorów i pracowników z kluczowych wydziałów urzędu miasta.

Ze strategią adaptacji do zmian klimatu miasta Ostrołęki będzie można się zapoznać szczegółowo podczas spotkania, które odbędzie się 25 października w urzędzie miasta o godz. 15.00 (sala nr 9).
Wyświetleń: 1060 komentarze: -
13:29, 18.10.2017r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com