wtorek, 2 marca 2021 r., imieniny Heleny, Henryka, Halszki

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kupił dom, umorzył opłaty, a teraz sprzedaje działkę pod galerię

Podział działek przy zbiegu ulic Targowej i ZawadzkiegoPrezydent Ostrołęki Janusz Kotowski kupił dom od prezesa spółki Targor Truck, rok później umorzył związanej z nim firmie ponad 68 tys. zł, a ostatnio tej samej spółce chce bez publicznego przetargu sprzedać atrakcyjną działkę miejską. Dlaczego?

Dzisiejszy artykuł będzie miał inną formę niż zawsze, bo temat jest bardzo kontrowersyjny. Przedstawiam fakty poparte dowodami, które z łatwością Państwo zinterpretujecie i dokonacie oceny konkretnych osób i ich działań.

Początek historii
W 2010 r. w Ostrołęce istniała tylko jedna galeria handlowa (Alius). Trzech lokalnych biznesmenów zachęconych jej sukcesem złożyło do Urzędu Miasta Ostrołęki wnioski o zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta w celu budowy na rogu ulic Targowej i Zawadzkiego nowej galerii handlowej.

W czerwcu 2010 r. miało miejsce posiedzenie komisji technicznej, na którym wnioski zostały odrzucone. Jedną z firm reprezentował Piotr Rutkowski. Osobą, która wnioskowała o odrzucenie zmian, był prezydent Janusz Kotowski. Potwierdza to zapis znajdujący się w projekcie uchwały nr 567/LXIX/2010 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 24.06.2010 r.

Reklama Rok 2011 - kupno domu
Decyzja o odrzuceniu wniosku najwyraźniej wpłynęła pozytywnie na relacje między Januszem Kotowskim a Piotrem Rutkowskim, gdyż w styczniu 2011 r. Kotowski kupił od biznesmena dom znajdujący się przy ul. Liliowej w Ostrołęce. W tym samym roku ulica została wyremontowana, pojawiły się ładne latarnie, i - czego jeszcze w Ostrołęce nie było - trawa z rolek.

Rok 2012 - galeria jednak będzie
Rok po kupnie domu Janusz Kotowski zmienił zdanie w sprawie nowej galerii i w maju 2012 r. zdecydował się przedstawić radzie miasta projekt zmiany studium zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu firma reprezentowana przez Piotra Rutkowskiego dostała zielone światło na budowę dużej galerii handlowej przy skrzyżowaniu ulic Targowej i Zawadzkiego.

Rok 2012 - niższe podatki
Był to również dobry rok dla firmy Targor Rutkowscy sp. j., której wspólnikiem upoważnionym do samodzielniej reprezentacji jest Piotr Rutkowski. Prezydent Janusz Kotowski zdecydował w 2012 r. umorzyć opłaty publicznoprawne, które firma Targor Rutkowscy sp. j. miała zapłacić w wysokości niemal 68,5 tys. zł, uzasadniając to jednym zdaniem: "ważny interes podatnika".

Minęły cztery lata
W 2014 roku Janusz Kotowski został po raz trzeci prezydentem Ostrołęki, a ja zostałem radnym. Zainteresowany tym czy powstanie nowa galeria handlowa, w listopadzie 2016 r. wystąpiłem z wnioskiem o udostępnienie dokumentacji dotyczącej projektowanego układu komunikacyjnego wokół nowej galerii na rogu ulic Targowej i Zawadzkiego. Niestety, tych materiałów mi nie udostępniono, stwierdzając, że jak już będą gotowe i zaopiniowane, to je zobaczę.

Reklama Czego miałem nie zobaczyć?
Od tamtej pory zastanawiałem się, dlaczego ratusz nie chce mi udostępnić dokumentacji, co może być tego powodem i po co ta tajemniczość. Teraz już wiem i postanowiłem podzielić się z Państwem tą wiedzą.

Nowa galeria ma powstać przy skrzyżowaniu ul. Zawadzkiego i Targowej. Wielu mieszkańców zna to miejsce doskonale i wie, iż na ten obszar składa się powierzchnia zajmowana przez sklep Jysk oraz parking tuż przed sklepem. I tu dochodzimy do sedna sprawy, gdyż teren, na którym znajduje się Jysk, należy do spółki Targor Rutkowscy sp. j., reprezentowanej przez Piotra Rutkowskiego, a parking zlokalizowany bliżej ul. Targowej jest własnością miasta (patrz mapka na górze artykułu).

Czemu piszę o tym teraz?
Zgodnie z zarządzeniem numer 282 z dnia 25 września 2017 r. Prezydent Miasta Ostrołęki (podpisał je wiceprezydent Grzegorz Płocha), zdecydowano sprzedać działki, na których znajduje się parking w drodze bezprzetargowej, a to oznacza, że nieruchomości sprzedane zostaną konkretnej osobie, będącej właścicielem sąsiadującej z nią działki o numerze 40499 czyli spółce Targor Rutkowscy sp. j., w której Piotr Rutkowski jest wspólnikiem.

Działka, na której w najbliższym czasie ma powstać galeria handlowa, jest sprzedawana z uzasadnieniem wskazującym na "poprawę warunków zabudowy". Dzięki temu eliminuje się innych potencjalnych kupców, którzy mogliby zaoferować wyższą cenę, a także zaniża wartość nieruchomości, która w chwili obecnej zostanie sprzedana po cenie około 23 tys. zł za ar.

Dla porównania kilka lat temu, gdy miasto budowało ulicę Rodziny Ulmów (przedłużenie ul. Korczaka obok Galerii Bursztynowej), musiało wykupić grunty należące do prywatnych właścicieli. Jedna z firm otrzymała 423 tys. zł za działkę o powierzchni 16 arów czyli około 26 tys. zł za ar.

Reklama To było kilka lat temu. Działka przeznaczona była pod drogę, a nie galerię handlową. Ceny nieruchomości w tym czasie wzrosły, dlatego wartość sprzedawanej działki powinna być zdecydowanie wyższa. Sama działka powinna być sprzedana w normalnym postępowaniu przetargowym po to, by miasto zarobiło na niej jak najwięcej, a wybrana procedura nie budziła wątpliwości, bo jak powszechnie wiadomo transparentność przetargów jest w samorządach niezwykle ważna, a tajemnice budzą wątpliwości i kontrowersje.

Podsumowując, prezydent Kotowski najpierw był przeciw budowie kolejnej galerii handlowej przez m.in. Piotra Rutkowskiego, później kupił od niego dom, następnie zdecydował, że galeria to jednak dobry pomysł i umorzył jego firmie opłaty w wysokości ponad 68 tys. zł. Ostatnio zaś uznał (poprzez wiceprezydenta Płochę), że warto sprzedać mu działkę pod budowę tej galerii na preferencyjnych warunkach.

Wybrany sposób sprzedaży to dobry interes dla firmy Piotra Rutkowskiego. Na pytanie czy jest równie korzystny dla miasta musicie odpowiedzieć Państwo sami.


Radny Miasta Ostrołęki
Łukasz Kulik

Kontakt: [email]kontakt@lukaszkulik.pl[/email]

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży w drodze bezprzetargowej (za: Urząd Miasta Ostrołęki)
Lp.1.2.
Numer księgi wieczystej0S10/00055771/6OS10/00077384/6
Numer działki według ewidencji gruntów40498/740498/9
Powierzchnia działki w m kw.3051599
Położenie i opis nieruchomościNiezabudowana, położona w Ostrołęce przy ul. Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", przeznaczona na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przylegającej oznaczonej numerem 40499.
Przeznaczenie gruntu i sposób jego zagospodarowaniaPod wielofunkcyjny zespół usługowy.
Forma zbyciaNa własność
Cena netto w złotych57.420,00 zł301.180,00
Podatek VAT 23% w złotych13.206,60 zł69.271,40


Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 31782 komentarze: -
24.10.2017, 08:12r. Drukuj
Powrót


Reklama

Rolexin
LUSAR
Carpexim

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter