sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wspominamy zmarłych z Ostrołęki i powiatu

Listopad to miesiąc, kiedy szczególną pamięcią otaczamy zmarłych i wspominamy tych, którzy odeszli z tego świata. Święto zmarłych to także wyjątkowy czas zadumy i refleksji o przemijaniu. Przypominamy też znanych mieszkańców Ostrołęki i powiatu, którzy odeszli od nas w 2017 roku.

Listopadowe Święto Zmarłych - Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki - pozwala na chwilę zatrzymać się w pędzącym świecie i zadumać nad tym, co duchowe, nad istotą przemijania, kruchością żywota oraz śmierci, która ostatecznie czeka na każdego z nas.

Dziś wspominamy znanych mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, którzy odeszli od nas w minionym roku. W lokalnym środowisku byli znani ze swojej pracy, posługi, twórczości lub działalności społecznej.

ReklamaListopad 2016
W piątek 4 listopada w wieku 86 lat do wieczności odeszła ostrołęczanka Teresa Kamińska. Była nauczycielka Szkoły Podstawowej w Golance, Szkoły Podstawowej w Czerwinie oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrołęce, którą w latach 1963-1979 zarządzała jako dyrektor. - Miałam szczęście i przyjemność kierować pracą bardzo uczciwych, szlachetnych, ambitnych i zaangażowanych ludzi. Zawsze byli gotowi do pracy. Umieli się jednoczyć dla dobra szkoły - wspominała Szkołę Podstawową nr 1 w Ostrołęce, gdzie pracowała aż do emerytury. Teresa Kamińska (z domu Jaworowska) była również ławnikiem sądu rejonowego, członkiem Zespołu Artystycznego w Czerwinie oraz członkiem Koła TPD. Uhonorowano ją m.in. Brązową Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego, Złotą Odznaką Honorową TPPR, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką ZNP oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła miała dwie córki, ośmioro wnuków i siedmioro prawnuków.

W wieku 67 lat zmarł Władysław Zera - ostrołęcki nauczyciel, który pracował także w Zespole Kolegiów Nauczycielskich oraz na wyższych uczelniach w Olsztynie i Pułtusku. Działacz "Solidarności", aktywista w Związku Kurpiów oraz wielu innych inicjatywach i zrzeszeniach na terenie miasta. Do wieczności odszedł 26 listopada 2016 roku. Nabożeństwo żałobne odprawione zostało w środę 30 listopada w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce. Ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu w Kadzidle.

ReklamaStyczeń 2017
W wieku 64 lat odszedł do wieczności Wiktor Bednarczyk, najdłużej urzędujący prezes Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem" w Ostrołęce, odznaczony m.in. medalem "Za zasługi dla obronności kraju" i odznaką "Za Zasługi dla Miasta Ostrołęki". Wiktor Bednarczyk urodził się na Mazurach. Z Ostrołęką związany był od 1977 roku, do której przeprowadził się tuż po ślubie.
- Podjął pracę w Wydziale Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego na stanowisku inspektora. Wkrótce awansował na starszego inspektora odpowiedzialnego za kompleksową gospodarkę na użytkach zielonych. W pracy zdobył uznanie wyrażające się m.in. odznaczeniem go Srebrnym Krzyżem Zasługi. W międzyczasie skończył z wynikiem bardzo dobrym studia na Wydziale Ekonomii i Organizacji Rolnictwa na ART w Olsztynie, uzyskując stopień magistra inżyniera. Oprócz pracy w administracji rolnej prowadził kwalifikacje polowe roślin uprawnych, a także był wieloletnim nauczycielem przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Rolniczych w Lelisie - napisał o Wiktorze Bednarczyku w lipcu 2016 roku na stronach Lidzbarskiej Szkoły Rolniczej Apolinary Zapisek. Po zmianie ustroju Wiktor Bednarczyk założył firmę, pracował w delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Ostrołęce i był współorganizatorem Ostrołęckiego Ruchu Wspierania Przedsiębiorczości. Od 1999 roku był prezesem Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem" w Ostrołęce - najdłużej urzędującym. Za wyniki swojej pracy i działalności otrzymał wiele wyróżnień, odznaczeń i nagród. Otrzymał m.in. srebrny medal "Za zasługi dla obronności kraju", odznakę "Za Zasługi dla Miasta Ostrołęki" i wiele nagród przyznawanych przez środowiska spółdzielcze.

Do wieczności odszedł Jan Radwański, żołnierz Armii Krajowej i radny miasta Ostrołęki w latach 1990-1998. Był działaczem NSZZ "Solidarność", prześladowania przez służby PRL. Na wieczna wartę żołnierz stanął 17 stycznia 2017 roku. Nabożeństwo żałobne odprawiono w czwartek 19 stycznia w kościele pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce. Ciało spoczęło na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce. Rodzinie i bliskim zmarłego kondolencje w imieniu samorządu na oficjalnej stronie internetowej urzędu miasta złożyli m.in. prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski oraz przewodniczący rady Jerzy Grabowski.

Luty 2017
Do wieczności odszedł ppor. Czesław Hładki, pseudonim konspiracyjny "Błyskawica", kresowiak, żołnierz Armii Krajowej, społecznik. Urodzony w Nowogródku na Wschodnich Kresach Rzeczypospolitej, lata swojego życia związał z ziemią ostrołęcką. Odszedł w wieku 95 lat. Czesław Hładki zmarł w niedzielę 5 lutego. W czasach wojny i okupacji czynnie włączał się w działalność konspiracyjną, a od maja 1944 r. był członkiem 2 kompanii VIII Batalionu 77 Pułku Piechoty Armii Krajowej "Bohdanka" Zgrupowania Nadniemeńskiego. Brał udział w potyczkach z oddziałami niemieckimi, kolaborującymi formacjami białoruskimi oraz partyzantami sowieckimi. Uczestnik operacji "Ostra Brama" będącej częścią "Akcji Burza".
- Po zakończeniu drugiej wojny światowej związał swoje życie z Ostrołęką. Od 1991 r. był członkiem Światowego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej. W latach 1992-2009 - skarbnik ostrołęckiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna oraz jego członek honorowy. Aktywnie uczestniczył w różnego rodzaju akcjach towarzystwa, mających na celu popularyzację wiedzy o Kresach, okazywanie wsparcia dla studentów z rodzin Kresowych - czytamy na stronie Urzędu Miasta w Ostrołęce. Ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Maj 2017
Odeszła do wieczności Janina Klimut - najstarsza mieszkanka Ostrołęki i jedna z trzech najdłużej żyjących mieszkanek całego Mazowsza. Pani Janina szczęśliwie przeżyła 108 lat. pani Janina zmarla w nocy z 4 na 5 maja br. Jeszcze w październiku 2016 roku, z okazji 107 rocznicy urodzin, przyjmowała osobiście życzenia od rodziny i najbliższych, a także przedstawicieli samorządu miasta i pracowników Urzędu Stanu Cywilnego w Ostrołęce. Pani Janina Klimut urodziła się 24 października 1909 roku w Markach. W Ostrołęce mieszkała od ponad 90 lat. W okresie międzywojennym prowadziła wraz z pierwszym mężem, Zygmuntem Altem, zakład masarski i sklep wędliniarski słynny w całym naszym powiecie. Do końca swoich dni interesowała się życiem kulturalnym i politycznym, była pogodna i pełna humoru.

Po długotrwałej i trudnej chorobie w wieku 69 lat odszedł do wieczności Stanisław Rybski, przez wiele lat związany z lokalną polityką. Za kadencji Ryszarda Załuski był wiceprezydentem Ostrołęki, a w latach 2010-2014 pełnił mandat radnego wojewódzkiego z ramienia SLD. Stanisław Rybski urodził się 26 marca 1948 r. w Smolewie (powiat ostrowski). W wieku 22 lat wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Od 1972 do 1977 r. był naczelnikiem gminy w Małkini i członkiem Prezydium Powiatowej Rady Narodowej (PRN) i Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce. W latach 1977-1981 przewodniczący ZW Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej w Ostrołęce (ówczesnej przybudówki PZPR). Od 1982 r. pracownik polityczny KW PZPR w Ostrołęce, a od 1987 r. przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Planowania Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce. W latach 2003-2006 pełnił funkcję wiceprezydenta Ostrołęki (za kadencji Ryszarda Załuski). Pracował również jako dyrektor ostrołęckiej placówki TUiR Warta (przed objęciem fotela wiceprezydenta), a także był zastępcą dyrektora Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty Praga Południe. W latach 2010-2014 Stanisław Rybski był radnym wojewódzkim z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Pracy jako radny nie mógł kontynuować z powodów zdrowotnych. W kolejnych wyborach (2014) już nie wystartował. Przez długi czas zmagał się z nowotworem. Zmarł w czwartek 11 maja 2017 r.

ReklamaCzerwiec 2017
Do wieczności odszedł ks. Mariusz Stolarski, wikariusz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce. Od wielu lat zmagał się z chorobą nowotworową, z którą niestety nie udało mu się wygrać. Odszedł w czwartek 1 czerwca br., miał 39 lat, w tym roku obchodził jubileusz swojej posługi kapłańskiej. Ks. Mariusz Stolarski święcenia kapłańskie przyjął w 2007 roku w Łomży, z rąk biskupa Stanisława Stefanka. Przed posługą w ostrołęckiej farze, był wikariuszem m.in. w Myszyńcu, Zambrowie i Szelkowie. W Ostrołęce prowadził m.in. Koła Żywego Różańca oraz grupy młodzieży przystępujące do sakramentu bierzmowania. Jego ciało spoczęło na cmentarzu parafialnym w Koźle w gm. Kolno.

13 czerwca zmarł Antoni Zagroba - ostrołęcki lekarz i specjalista medycyny pracy. Doktor był wieloletnim pracownikiem przychodni zdrowia przy ostrołęckiej elektrowni, gdzie przepracował ponad 40 lat. Był osobą bardzo znaną i cenioną w środowisku lekarskim, a także wśród pacjentów. Za swoją pracę wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Zamrł 13 czerwca 2017 roku w wieku 75 lat.

Sierpień 2017
W środowy poranek 2 sierpnia br. do wieczności odszedł doktor Marek Wikarski. W sobotę 5 sierpnia br. odbyło się nabożeństwo żałobne. Msza św. została odprawiona w kościele pw. św. Antoniego (klasztor), po czym nastąpiło odprowadzenie zmarłego na miejsce spoczynku w Miastkowie. Marek Wikarski był znanym i cenionym w Ostrołęce ginekologiem-położnikiem. 66-letni doktor praktykę lekarską w naszym mieście prowadził przez wiele lat, ostatnio w "Handlowcu" przy ul. Prądzyńskiego 4.

Wrzesień 2017
W wieku 82 lat zmarł znany ostrołęcki lekarz Czesław Sikora. Podczas swojej wieloletniej praktyki lekarskiej leczył kilka pokoleń ostrołęczan. Pacjentów przyjmował m.in. w przychodni przy ul. Kościuszki, na os. Wojciechowice oraz w swoim domu na os. Dzieci Polskich. Doktor Czesław Sikora był pediatrą. Pacjentów przyjmował już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Pracując przez wiele lat w Ostrołęce do jego gabinetu przychodzili po wielu latach jego pierwsi pacjenci z własnymi dziećmi. Leczył pokolenia mieszkańców naszego miasta w kilku przychodniach, podczas wizyt domowych oraz w swoim domu na os. Dzieci Polskich. Był pediatrą i kardiologiem. Na przełomie stuleci zakończył pracę i przeszedł na emeryturę. Zmarł w piątek 1 września br. Miał 82 lata. Ostatnia droga śp. dr. Czesława Sikory odbyła się w poniedziałek 4 września br. Ciało śp. Czesława Sikory spoczeło na cmentarzu parafialnym.

Październik 2017
W wieku 63 lat zmarł Jerzy Ochenkowski, założyciel i długoletni członek PZK Radioklub "Baza" SP5KVW. - Nie sposób opowiedzieć, jak bardzo ważnym człowiekiem był dla nas, krótkofalowców z Ostrołęki Jurek Ochenkowski SP5GJH. Jurek był wielkim pasjonatem, człowiekiem, który wychował wielu na wartościowych ludzi. W 1978 roku założył wraz z kolegami klub krótkofalowców SP5KVW. Będąc świetnym organizatorem doprowadził do współpracy Ligi Obrony Kraju z Ostrołęcką Spółdzielnią Mieszkaniową, dzięki czemu klub uzyskał pomieszczenia na 11-tym piętrze wieżowca przy ulicy Sienkiewicza. Lata 80-te ubiegłego wieku to wspaniały okres klubu. Jurek zorganizował klub stawiany w Polsce za wzór: kursy krótkofalarskie, lekcje dla młodzieży szkolnej , doskonałe wyniki sportowe, obozy krótkofalarskie, organizacja zawodów ogólnopolskich SP0BEM i ich podsumowań z udziałem krótkofalowców z całej Polski. Nawet w latach 90-tych, gdy był zagranicą, nie zerwał z krótkofalarstwem. W USA uzyskał licencję i aktywnie pracował pod znakiem KB2PIX. Po powrocie z zagranicy Jurek przeprowadził się do Różana. W tamtym trudnym dla klubów krótkofalowców okresie zaproponował nam przeniesienie klubu do Różana. Dzięki posiadanym warunkom Jurek wymyślił organizację międzynarodowych spotkań krótkofalowców z Polski i zagranicy. Na takie spotkania przyjeżdżało nawet 500 krótkofalowców z Polski i zagranicy. Dzięki Jurkowi wielu z nas wybrało swoje drogi życiowe. Można powiedzieć, że nasze życia potoczyły by się inaczej. Jurek Ochenkowski SP5GJH angażował się w życie naszego radioklubu do ostatniej chwili. Jego całe życie to wielka pasja, którą zaraził bardzo wielu ludzi. Serdecznie Ci Jurek dziękujemy. Cześć Twojej pamięci - - wspominają kolegę członkowie klubu krótkofalowców SP5KVW. Ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym przy ul. Kurpiowskiej w Ostrołęce.

W ostatnią drogę udał się także Wojciech Danis, ostrołęcki artysta malarz. Twórca zmarł w poniedziałek 23 października br., w wieku zaledwie 53 lat. Miłośnicy jego twórczości, rodzina i przyjaciele pożegnali go podczas nabożeństwa żałobnego, które odbyło się w czwartek 26 października. Wojciech Danis urodził się w 1964 roku w Ostrołęce. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu. W latach 1988-1990 studiował w pracowni prof. Tadeusza Dominika na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prezentował swoje obrazy na dwóch wystawach indywidualnych w Galerii Ostrołęka, brał udział w kilku wystawach zbiorowych i Kurpiowskich Plenerach Malarskich. Jego malarstwo to swobodna, niezwykle barwna i nieskrępowana kanonami ekspresja.
- W moim malarstwie staram się odkrywać piękno człowieka i otaczającego świata. Kolor, światło, rytm, kreska są to wartości malarskie, z których powstaje kompozycja, przestrzeń obrazu. W płótnach realistycznych staram się, aby przedstawiane postacie i inne elementy kompozycji oddawały teraźniejszość, czas współczesny nie odbiegający plastycznie od pewnej mody i stylizacji. Przerysowania i przekoloryzowania są celowe, ale są również wynikiem moich skromnych możliwości i ograniczeń warsztatowych. Malując bardziej wyczuwam, niż myślę. Gdybym tylko myślał, nie malowałbym. Moje malarstwo nie jest w żadnym calu awangardowe, szokujące a wręcz przeciwnie pełne pogody i spokoju - mówił o sobie i swojej twórczości Wojciech Danis. Ciało artysty spoczęło na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Pamięcią obejmujemy także wszystkich zmarłych z Ostrołęki i powiatu, którzy odeszli do wieczności, pozostawiając pogrążonych w smutku rodzinę, bliskich, przyjaciół i znajomych.
Wyświetleń: 10712 komentarze: -
05:11, 01.11.2017r. Drukuj