czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Powstanie czwarta linia elektroenergetyczna 400 kV

Fot. Starostwo Powiatowe w OstrołęcePrzez teren powiatu ostrołęckiego będzie biegła kolejna, czwarta linia wysokiego napięcia 400 kV. Obejmie gminy: Rzekuń, Troszyn, Czerwin, Goworowo oraz gminy wyszkowskie w kierunku Stanisławowa. O sprawie informuje Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

Przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych spotkali się ze Stanisławem Kubłem, starostą ostrołęckim.

- Linia 400 kV ma zastąpić dotychczasową 110 kV. Wynika to z potrzeby modernizacji linii elektroenergetycznych na terenie kraju. Te stare linie są i wyeksploatowane, i mają niższe możliwości przesyłu energii - tłumaczy Stanisław Kubeł. - Chcąc sprostać zapotrzebowaniu na energię, także dla odbiorców indywidualnych, nie tylko przemysłowych oraz wzrastającemu zapotrzebowaniu na prąd, by nie było przerw w dostawie i by miał on właściwe parametry, odpowiednie natężenie i napięcie, musi powstać nowa sieć linii przesyłowych. Od elektrowni Ostrołęka wybudowane zostały już trzy linie, w kierunkach: Białystok-Łapy, Ełk do granicy z Litwą (te dwie linie mają w części wspólny przebieg, np. w gm. Rzekuń), Olsztyn-Mątki.

ReklamaLinia 400 kV, której budowa planowana jest do 2023 roku, ma być poprowadzona starym przebiegiem na terenie gmin Rzekuń, Troszyn i częściowo Czerwin. Zmiana przebiegu, fragmentem nastąpi między Czerwinem a Goworowem. Następnie linia będzie biegła przez teren gminy Goworowo w kierunku gminy Długosiodło. Wykonawca nie jest jeszcze wyłoniony.

Starosta ostrołęcki mówi, że prawdopodobnie linia powstanie w innym, niż Ostrołęka-Olsztyn Mątki, trybie.

- W tej chwili linie realizowane są specustawą, czyli wojewoda wydaje decyzję zatwierdzającą przebieg i obligatoryjnie będzie on nanoszony do planów. Gminy nie będą same ustalały przebiegu, tak jak to było wcześniej. A więc w taki sposób w jaki budowane są drogi ekspresowe, autostrady czy niektóre drogi powiatowe. Państwo ważne elementy infrastruktury musi budować, jeśli chce się rozwijać - zauważa Stanisław Kubeł. - Lepiej oczywiście, jeśli przebieg mieszańcy akceptują, jednakże nigdy nie jest tak, by podobał się on wszystkim. To wojewoda będzie musiał go ustalić. Pozostaje więc kwestia wypłacenia odszkodowań. Rozmawiałem z przedstawicielami PSE, uczulałem, by nie popełnili błędów Aldesy, która najpierw zaproponowała niskie stawki, potem dopłacała. Chodzi o to, żeby mieszkańcom wypłacać kwoty adekwatne do poniesionych strat. Najlepiej byłoby przygotować wcześniej operat szacunkowy, który stanowiłby podstawę do wypłat. Aby nie dochodziło do sytuacji, że ci mieszkańcy, którzy są bardzo zgodni, godzą się na podpisanie umów nawet poniżej wartości strat, a ci bardziej krzykliwi z natury, uzyskują wartości wyższe. W moim przekonaniu takie sytuacje nie powinny mieć miejsca i zwracałam przedstawicielom PSE na nie uwagę. Obiecali, że będą stosowali inne niż poprzednio procedury. Nie jest żadną tajemnicą, że mówiłem o tym także Aldesie. Przypuszczam, że był to także powód, dla którego później dopłacali różnicę w wypłacie odszkodowań. To różnicowanie między poszczególnymi mieszkańcami było zbyt duże. Powinna to być uśredniona wartość, bez kominowych różnic - dodał.

ReklamaPowiat wkroczy tam, gdzie zaistnieje potrzeba ograniczenia prawa własności

- Tam, gdzie PSE, bądź firma działająca w jej imieniu porozumie się z mieszkańcami, rola powiatu będzie mało istotna. Będziemy z pewnością prowadzić ewidencję. Natomiast wkroczymy tam, gdzie zaistnieje potrzeba ograniczenia prawa własności. Otrzymamy wykaz właścicieli, wydamy decyzje administracyjne i ustalimy wartość odszkodowania. Myślę, że budowa tej linii specustawą usprawni jej realizację. Obecnie trwają przygotowania do budowy - dokumentacja, decyzja, szacowanie.
Wyświetleń: 5703 komentarze: -
12:08, 10.11.2017r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com