piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: rodzice przerażeni trzyletnim przygotowaniem do bierzmowania

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Zaczęło obowiązywać trzyletnie przygotowanie do bierzmowania. Nie wiem czy we wszystkich parafiach, ale w kościele pw. św. Wojciecha na pewno. Nowym zasadom podlegają dzieci od VI klasy szkoły podstawowej.

Rodzicom dano do podpisania deklaracje uczestnictwa, która zawiera szereg zadań do wykonania przez dziecko mające na celu zachęcić do uczestnictwa w życiu Kościoła.

ReklamaZdaniem rodziców to przesada, aby takie przygotowanie było prowadzone już od klasy VI. Dzieci czują się zmuszane przez księdza prowadzącego do sakramentu. Jest dużo obowiązków, są również kary. Czy to jest normalne? Brak jednego podpisu uniemożliwia dalsze przygotowanie. Ksiądz proboszcz twierdzi, że nie może nic zrobić w tej sprawie. Nie wiem do kogo mam się z tym zwrócić. Ksiądz Robert twierdzi, że tak jest wszędzie. Czy rzeczywiście to prawda? Jak wytłumaczyć dziecku, że gdy nie pójdzie w niedzielę do kościoła, to będzie musiało odrobić zaległość w tygodniu idąc na mszę św. w dzień powszedni aż trzy razy.

ReklamaOd redakcji:
Rodzice i dzieci otrzymali kartkę z wytycznymi oraz obowiązkami przyszłego kandydata do sakramentu bierzmowania. Według zawartych informacji, przygotowanie obejmuje klasy VI i VII szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne. Wypisano także kolejno obowiązki kandydatów do bierzmowania:
1. Coniedzielne uczestnictwo we mszy świętej (nieusprawiedliwiona nieobecność zobowiązuje do uczestniczenia w najbliższym tygodniu od nieobecności w trzech mszach świętych w tygodniu. Jedna msza św. w miesiącu, zazwyczaj w trzecią niedzielę miesiąca - o godz. 13.00 - spotkanie organizacyjne z rodzicami).
2. Uczestnictwo w mszach św. w święta nakazane.
3. Comiesięczna spowiedź (najlepiej pierwszopiątkowa).
4. Nabożeństwa w ciągu roku liturgicznego:
- różaniec - 5 razy,
- roraty - 5 razy,
- droga krzyżowa - 2 razy,
- gorzkie żale - 2 razy,
- nabożeństwo majowe - 5 razy.
5. Uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych.
6. Pełne uczestnictwo w Triduum Paschalnym.
7. Czynne angażowanie się w życie parafii (czytania, śpiew w czasie liturgii, liturgiczna służba ołtarza).
8. Godne reprezentowanie postaw kandydata do bierzmowania.
9. Zdanie egzaminu na zakończenie pierwszego roku przygotowania przyjęcia sakramentu bierzmowania.


Zmiany w przygotowaniach do sakramentu bierzmowania potwierdzają informacje zawarte na stronie Konferencji Episkopatu Polski, gdzie zamieszczono w formie dokumentu, wskazania dotyczące przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Pełna treść dokumentu dostępna jest na stronie episkopat.pl.

Wyświetleń: 19287 komentarze: -
05:42, 18.11.2017r. Drukuj