sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

III Liceum Ogólnokształcące świętuje jubileusz i zaprasza młodzież w swoje mury

Waldemar Salis, dyrektor Zespołu Szkół nr 5W piątek 24 listopada br. III Liceum Ogólnokształcące będzie świętowało jubileusz 20-lecia istnienia. To niezwykły czas dla całej szkolnej społeczności - uczniów, dyrekcji, nauczycieli oraz rodziców - czas podsumowań, wspomnień i snucia planów na przyszłość.

Początki szkoły sięgają 1997 roku. Od założenia placówki, którą powołano na wniosek ówczesnego kuratora oświaty Ryszarda Załuski, na jej czele stoi Waldemar Salis.

ReklamaPoczątki nie były łatwe, bo w mieście funkcjonowały już od lat dwa duże, uznane licea. Miała to być jednak pierwsza szkoła stworzona przez ówczesne województwo ostrołęckie. Dodatkowo potrzebę powołania szkoły uzasadniał wchodzący właśnie wyż demograficzny. Placówka była zatem strzałem w dziesiątkę.

- Początki były trudne, ale wspominam to z wielkim rozrzewnieniem. Wszyscy braliśmy łopaty, grabie i razem porządkowaliśmy teren, składaliśmy ławki. Pamiętam, że w pierwszych latach mieliśmy po osiem a nawet dziewięć roczników, a w oddziałach było po 35 osób. Teraz sytuacja się zmieniła. Dzieci ubywa, obecnie mamy siedem oddziałów i jest problem, aby wypełnić miejsca w klasach. W tym roku problem się nasilił. Dotychczas gimnazjaliści naturalnie zasilali klasy licealne, teraz po wygaszeniu gimnazjów, liczba uczniów jeszcze spadnie - mówi z niepokojem Waldemar Salis.

Szkołę częściej wybierają uczniowie z miasta
Obecnie z zespole szkół, w 29 oddziałach, w tym 20 w liceum, uczy się 708 uczniów, z czego 478 to uczniowie liceum. W szkole pracuje 79 nauczycieli i 25 pracowników obsługi i administracji. Świetnie przygotowana kadra liczy na to, że zainteresowanie szkołą wzrośnie, także młodych mieszkańców z powiatu ostrołęckiego.

- Mniejsze zainteresowanie szkołą uczniów z okolicznych gmin może wynikać z naszej lokalizacji. Placówka jest znacznie oddalona od dworca PKS, z tego względu częściej wybierają nas uczniowie z miasta, a nie z powiatu ostrołęckiego. Wielu z nich zdecydowało się także na wybór szkół zawodowych - mówił dyrektor.

Dyrekcja ma jednak nadzieję, że zła passa zostanie przełamana i coraz większa liczba młodych zdecyduje się na kontynuowanie nauki w III LO. Cieszy, gdy do szkoły przychodzą niezwykle zdolni uczniowie, ale przecież ci słabsi też są tu mile widziani. Wielokrotnie zdarzyło się bowiem tak, że ci, którzy nie wykazywali wielkich talentów, podjęli wyzwanie i współpracując z nauczycielami doszli do wspaniałych wyników maturalnych.

ReklamaNaszym atutem jest atmosfera i doświadczona kadra
Jak podkreśla dyrektor Salis, uczniowie, kadra nauczycielska oraz rodzice to jego największy skarb. Szkoła rokrocznie wypuszcza ze swoich murów olimpijczyków, uhonorowanych sportowców a także artystów. Szkoła nie ma kompleksów, bowiem od lat pracuje na to, aby uczniowie i pracownicy dobrze się tu czuli.

- Nasza szkoła nie ma kompleksów. Chociaż jesteśmy najmłodsi stażem spośród ostrołęckich liceów, to osiągnięciami dorównujemy niejednej placówce. Mamy też dobrze zaopatrzoną bazę sportową. Co ważne, mamy też najbardziej doświadczoną kadrę, z wieloletnim stażem, która jest nastawiona na ucznia. Naszym wielkim atutem jest także wspaniała atmosfera, prouczniowska, życzliwa. Mój skarb to także rodzice, którzy aktywnie włączają się w życie szkoły, bez ich inicjatywy wielu spraw na pewno nie udałoby się nam załatwić - dodaje dyrektor Salis.

Na przestrzeni 20 lat uczniowie III LO uzyskali wiele tytułów laureatów olimpiad przedmiotowych, w tym najważniejszy laureat olimpiady historycznej Krzysztof Kotowski. Uczniowie szkoły 57 razy stawali na podium ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów przedmiotowych, artystycznych czy plastycznych.

- Uczniem, którym możemy się pochwalić jest także Olek Płocharski, który znalazł się w elitarnym gronie 25 najlepszych maturzystów w Polsce, osiągając maksymalny wynik na maturze. Dziś studiuje informatykę na Uniwersytecie Warszawskim - mówi z uznaniem Waldemar Salis.

Szkoła może się także pochwalić osiągnięciami sportowymi. Uczniowie przodują w ratownictwie wodnym, trójskoku, karate, koszykówce, piłce ręcznej, rzucie młotem i w wielu innych dyscyplinach. Na podium zawodów krajowych i ogólnopolskich stawali m.in. Hubert Nakielski, Aleksander Krajanowski, Konrad Czerkas, Jakub Łoboda, Kajetan Prusaczyk, Maksym Sypniewski, Emil Malanowski, Łukasz Mateusiak i wielu innych.

Dumą szkoły jest także chór Ars Longa pod dyrekcją Joanny Górskiej. Największym, dotychczasowym osiągnięciem chóru jest Srebrny Kamerton zdobyty w finale Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a capella dla Dzieci i Młodzieży. Co kilka lat członkowie chóru zmieniają się i tu wręcz tytaniczną pracę wykonuje dyrektor chóru, która potrafi tak poprowadzić grupę, że nadal mogą konkurować z najlepszymi w kraju.

Inicjatywy szkolne, współpraca międzynarodowa i projekty unijne
Placówka nie odrzuca możliwości, jakie daje współpraca na arenie międzynarodowej. Uczniowie wyjeżdżają na wymiany młodzieżowe w ramach programu "Comenius". W 2010 roku grupa młodzieży uczestniczyła w Obradach Młodzieżowego Europarlamentu w Strasburgu. Jak wspomina dyrektor Salis, była to jedna z najlepiej przygotowanych grup z całego świata. Szkoła organizuje także szereg wyjazdów, wydarzeń oraz zaprasza uczniów do udziału w wielu inicjatywach.

- Jeździliśmy po niemal całej Europie, w ramach wymiany uczniowskiej. Dzięki podróżom zauważamy tez duży progres jeśli chodzi o naukę języków. Początkowo niechętni wyjazdom uczniowie, po pobycie za granicą, całkowicie zmieniali swoje nastawienie i wręcz trudno było ich do kraju ściągnąć. Do dziś przetrwały zawarte tam przyjaźnie, ubogacamy się kulturowo, kulinarnie, językowo - dodaje Waldemar Salis.

Niezwykle ważnym wydarzeniem było także powołanie Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół nr 5. Działają w nim osoby, którym zależy na rozwoju szkoły, na podtrzymaniu tradycji, na wspieraniu uczniów, a przede wszystkim na finansowaniu wyjazdów, stypendiów dla najzdolniejszych uczniów i absolwentów oraz współorganizowaniu szkolnych wydarzeń. Także uczniowie nie są bezczynni i chętnie włączają się w różnego rodzaju akcje. Ważną imprezą szkolną jest Festiwal Nauk, podczas którego społeczność III LO zaprasza do siebie młodszych kolegów z innych szkół. Młodzież pokazuje swoje atuty, klasopracownie, eksperymenty, przedstawienia, organizują poczęstunek, przybliżają młodszym szkolne mury, a tym samym promują szkołę i zapraszają do nauki w III LO.

ReklamaMinęło 20 lat - czas na świętowanie
Na rok 2017 przypadł doniosły jubileusz szkoły - 20-lecie istnienia. To wspaniała okazja do tego, aby uczcić wiele lat wspólnej pracy i wspominać.

- Priorytetem naszej szkoły jest uczeń, także ten słabszy, który potrzebuje odpowiedniego przewodnika, aby rozwinąć się i zmobilizować do ciężkiej pracy. Wielu uczniów podejmuje to wyzwanie i dziś zaszli bardzo wysoko, uczą się na renomowanych uczelniach, mają swoje firmy, uzyskują tytuły naukowe, działają artystycznie, sportowo. Jesteśmy z nich dumni. Zachęcamy też do kontaktu ze szkołą naszych absolwentów - podzielcie się z nami swoimi sukcesami, abyśmy mogli także waszymi dokonaniami i wspomnieniami zapełnili karty historii naszej szkoły - zaprasza dyrektor Salis.

Już w piątek 24 listopada szkoła będzie świętowała. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.30. od nabożeństwa w intencji całej szkolnej społeczności, odprawionego w koście pw. św. Franciszka z Asyżu. Później, od godz. 11.00, uroczysta gala, część artystyczna oraz bankiet dla wszystkich uczestników. Wydarzenie odbędzie się w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej w Ostrołęce.
Wyświetleń: 5919 komentarze: -
15:13, 23.11.2017r. Drukuj