piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

O drogach krajowych i obwodnicy Ostrołęki w starostwie (zdjęcia)

Fot. Starostwo Powiatowe w OstrołęceW Starostwie Powiatowym w Ostrołęce odbyło się spotkanie z Marianem Gołosiem, dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Warszawie oraz Leszkiem Sekulskim, zastępcą dyrektora oddziału ds. zarządzania drogami i mostami.

Spotkanie zorganizowano na zaproszenie starosty ostrołęckiego Stanisława Kubła. Uczestniczyli w nim wójtowie i przedstawiciele gmin, przez teren których biegną drogi krajowe, bo właśnie omówieniu stanu dróg oraz możliwości ich przebudowy z uwzględnieniem ścieżek pieszo-rowerowych, a w szczególności drogi krajowej nr 53 Ostrołęka-Olsztyn, było ono poświęcone. O przebiegu dyskusji poinformowało Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

ReklamaMyszyniec - Kadzidło do przebudowy
Spotkanie z dyrektorami GDDKiA zaowocowało przede wszystkim potwierdzeniem, że gruntownie przebudowana zostanie droga krajowa nr 53 Myszyniec-Kadzidło w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

- To droga, na której natężenie ruchu jest bardzo duże, jest w fatalnym stanie. Inwestycja planowana jest na lata 2018-2023. Rozbudowa będzie polegała nie tylko na poprawie stanu drogi i jej geometrii, ale też na doposażeniu w zatoki, ścieżki rowerowe, lewoskręty z zatok. Ponadto powstanie ścieżka rowerowa łącząca Kadzidło z Dylewem. Zostanie też wybudowany lewoskręt na wysokości zakładu JBB2 - czytamy na stronie starostwa.

Kolejną ważną inwestycją, o której mówił dyrektor Marian Gołoś, jest rozbudowa drogi Myszyniec Stary-Myszyniec (do granicy województwa). Ta droga także zostanie przebudowana i doposażona w zatoki, ścieżki rowerowe, lewoskręty z zatok. Ponadto z zadań obecnie realizowanych na drogach krajowych dyrektor wymienił budowany chodnik w Nożewie (300 m).

- W tym roku na pewno go nie skończymy, ale prace przygotowawcze zostaną wykonane i do czerwca 2018 r. powstanie - zapewnił dyrektor Leszek Sekulski. Planowany jest też w przyszłym roku na tej trasie, Dzierżenin-Nożewo, ciąg pieszo-rowerowy o dł. 800 m. - W trakcie robót jest wymiana nawierzchni na ponad trzykilometrowym odcinku Obierwia-Szwendrowy Most. W tym roku jeszcze planujemy remont na odcinku o długości 1,07 km: Olszewo-Borki do granicy miasta - wymienił zadania Generalnej Dyrekcji, uwzględnione w Programie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

ReklamaGłos z gmin
Spotkanie było także doskonałą okazją do tego, by swoje potrzeby drogowe na krajówkach mogli zgłosić wójtowie. Dyrektor Gołoś kilkakrotnie zapewnił o swojej otwartości na wszelkie sugestie. Przypomniał, że GDDKiA ma możliwość zawierania tzw. umów utrzymaniowych, wielobranżowych, w ramach których mogą być realizowane lokalne roboty, takie, które nie wymagają dokumentacji, a jedynie zgłoszenia robót.

Starosta Stanisław Kubeł pytał o szansę na przebudowę pozostałego odcinka drogi 53, Kadzidło-Ostrołęka, po realizacji zadania Myszyniec-Kadzidło.

- Na dziś nie ma go w Planie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Musiałby zostać dodatkowo do niego wprowadzony. Oczywiście, mając w programie budowy dróg krajowych obwodnicę Ostrołęki, która połączy drogę 61 z 53, to zostanie właśnie wspomniany fragment drogi nr 53 i z pewnością będziemy chcieli go przebudować. Jesteśmy otwarci na punktowe zmiany. Zadania w ramach poprawy bezpieczeństwa z wymianą nawierzchni będą wykonywane, natomiast to nie rozwiązuje w całości problemu. Jeżeli gm. Olszewo-Borki i Lelis zawrą z nami porozumienia, tak jak gm. Kadzidło, to jesteśmy gotowi takie mniejsze zadania włożyć do planu likwidacji, o ile samorządy mają gotowe dokumentacje. Zawsze na koniec roku zostają w budżecie Generalnej Dyrekcji środki z dużych zadań, które nie zostały rozstrzygnięte. Wtedy wybudowanie chodnika czy skrzyżowania to kwestia miesiąca bądź dwóch. Jesteśmy przygotowani na takie realizacje - tłumaczył Leszek Sekulski.

Wśród problemów zgłoszonych przez samorządowców znalazło się skrzyżowanie w Myszyńcu (wlot drogi 614, na Chorzele).

- Bardzo się korkuje, jest tam trudny wyjazd. Widziałbym w tym miejscu rondo, ale czy to będzie możliwe? - pytał Bogdan Glinka, który przyznał, że skrzyżowanie zostało wyłączone z projektu przebudowy.

- Jesteśmy skłonni uzgodnić takie rozwiązanie tego włączenia, które będzie możliwe technicznie, terenowo i poprawnie ruchowo - zapewnił dyrektor Gołoś. - Trzeba rozmawiać. Drogi przecież muszą być przede wszystkim być funkcjonalne.

Za dotychczasową dobrą współpracę z GDDKiA dziękowała w imieniu wójta gminy Olszewo-Borki sekretarz Aneta Gutowska-Grucelska.

- Bardzo cieszy nas to, że w końcu zrealizowany będzie odcinek w Nożewie, chociaż dopiero w przyszłym roku. Natomiast w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drodze nr 53 mamy postulat, by GDDKiA wzięła pod uwagę w swoich założeniach poprawę warunków dla pieszych i rowerzystów, czyli chodniki, ścieżki rowerowe, zjazdy czy skrzyżowania z naszymi drogami, gminnymi. I jeszcze kwestia tzw. bisówki w Antoniach, przy szkole podstawowej. Były podejmowane przez Generalną Dyrekcję działania w tym rejonie, ale chcielibyśmy ich kontynuacji. Jesteśmy skłonni zawrzeć porozumienie i partycypować w kosztach przygotowania dokumentacji technicznej na zatoki, chodniki - zadeklarowała.

ReklamaObwodnica Ostrołęki czeka na podpis ministra
Wśród wszystkich uczestników spotkania wyraźne zainteresowanie wzbudziły słowa dyrektora Mariana Gołosia o obwodnicy Ostrołęki. Prosili o szczegóły, przebieg, czy plan uwzględnia budowę przeprawy mostowej, bo remont starego mostu nie zmniejszy natężenia ruchu, zwłaszcza tego ciężkiego. Sekretarz gm. Olszewa-Borek pytała też o obwodnicę Pułtuska, na jakim etapie jest jej realizacja.

- Przetarg został rozstrzygnięty, podpisałem umowę na realizację tej inwestycji - opowiedział dyrektor Gołoś. - Rozpoczęły się prace projektowe. Trwa formalna procedura, łącznie z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Natomiast jeśli chodzi o Ostrołękę, przygotowaliśmy program inwestycyjny. W tej chwili znajduje się on w ministerstwie, gotowy do podpisania. Jeżeli minister podpisze program inwestycyjny na budowę obwodnicy Ostrołęki, to ruszamy z przetargiem - mówił Marian Gołoś. Pytany o jej przebieg, tłumaczył: - Program, który przygotowaliśmy zakłada wariantowanie, wariant północy i wariant południowy.

- Ze względów komunikacyjnych, przynajmniej dla Generalnej Dyrekcji, korzystny jest wariant północny. Cały tranzyt wyprowadzając z miasta. W zakresie uzyskania decyzji środowiskowej, projektant ma wziąć pod uwagę także wariant południowy. Wówczas jednak nie byłby rozwiązany problem tranzytu, który idzie drogą 53 - tłumaczył Leszek Sekulski. Zaś dyrektor Gołoś dodał: - Nie przywiązywałbym się jednak do rozwiązań, które były dawniej przygotowane. Owszem, są pomocne, ale nie obowiązują. Projektant może wskazać zupełnie inne przebiegi. Trafią one do konsultacji i dopiero wówczas wspólnie ustalimy preferowany przebieg. A ostateczny zamknie decyzja środowiskowa. To dopiero otwarta droga - mówił dyrektor.

Niebezpieczne skrzyżowanie w Kadzidle
Z kolei problem niebezpiecznego skrzyżowania w Kadzidle, drogi krajowej z tą w kierunku Łysych wywołał Jerzy Ksepka, czym poczuł się dotknięty, wywołany do odpowiedzi przez wójta z sąsiedniej gminy, Dariusz Łukaszewski. Zapewnił, że gmina Kadzidło wywiązała się ze wspólnego przedsięwzięcia inwestycyjnego z powiatem i gminą Łyse.

- Przebudowa skrzyżowania należy do GDDKiA, więc mam nadzieję, że w projekcie, który będzie przygotowany na rozbudowę drogi Myszyniec-Kadzidło, to skrzyżowanie znajdzie się w centrum zainteresowania Generalnej Dyrekcji.

Starosta Stanisław Kubeł, naświetlając dyrektorowi Gołosiowi problem wspomniał, że nasili się on jeszcze, gdy powiat ostrołęcki zakończy w przyszłym roku cały 35-kilometrowy odcinek Kadzidło-Łyse-Łączki. To nie tylko trasa ciężarówek do zakładu JBB w Łysych, ale coraz popularniejsza droga na Mazury. I także postulował wprowadzenie przebudowy kolizyjnego skrzyżowania do opracowania dokumentacji projektowej przebudowy drogi K 53.

- Jeżeli będziemy przygotowywać szczegółowe rozwiązania, z pewnością będą one jeszcze konsultowane i nie pominiemy tych problemów, o których mowa - zapewnił dyrektor Marian Gołoś.

W wydarzeniu wzięli udział: wójt gminy Czarnia Stanisław Pyśk, burmistrz Myszyńca Bogdan Glinka, wójt gminy Łyse Jerzy Ksepka, wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Rzekuń Stanisław Godzina, wójt gminy Goworowo Małgorzata Kulesza, przedstawiciele gminy Olszewo-Borki i Lelis, radny sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak. W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w Ostrołęce, dyrektor Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego Genowefa Żebrowska i dyrektor Wydziału Geodezji, Budownictwa i Gospodarki Nieruchomościami Kazimierz Biedrzycki.

Spotkanie odbyło się w czwartek 23 listopada. Więcej informacji na ten temat oraz zdjęcia znajdują się na stronie Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.
Wyświetleń: 5105 komentarze: -
12:14, 29.11.2017r. Drukuj