sobota, 16 grudnia 2017 r., imieniny Albiny, Zdzisławy, Adelajdy

Aktualności

Projekt "Świeć przykładem"

Fot. KMP w OstrołęcePolicja wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną przygotowała akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą "Świeć przykładem". Projekt skierowany jest do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Co do zasady pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

ReklamaPolską policję reprezentował zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach. Komendant zwrócił uwagę, że użycie odblasku powoduje, że stajemy się widoczni dla kierowców na drogach.

- Pieszy z elementem odblaskowym jest widoczny z odległości nawet 150 metrów, co daje czas kierowcy na podjęcie manewru - powiedział komendant. - Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują - czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.

Wszelkie akcje profilaktyczne związane z bezpieczeństwem na drodze mają na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa, kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, jak również budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

ReklamaW okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. dr Grzegorz Gziemba i zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach wystosowali wspólny apel o włączenie się w akcję "Świeć przykładem" i noszenie odblasków.

Odsłon: 362 komentarze: 1 Wrzuć na Facebooka 09:35, 06.12.2017r. Drukuj
Powrót


o i... @ 11:30, 06.12.2017

IP: *.*.192.138

Kto wpadł na pomysł, by 1/3 awersu zrobić na czarno?
Straci się powierzchnię odblaskową.
A przecież tu chodzi o bezpieczeństwo a nie widzimisię "artysty".

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Bowling
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Spaja
Ynet.pl