czwartek, 18 kwietnia 2024 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dyrektor II LO na konferencji w Senacie

Fot. archiwum szkołyNa zaproszenie mazowieckiego kuratora oświaty dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce Wojciech Domański reprezentował placówkę w Senacie na konferencji "Szkoła wspólnotą wychowującą i kształtującą dla Niepodległej". Spotkanie obfitowało w liczne interesujące wykłady.

Celem konferencji było teoretyczne i praktyczne wsparcie środowiska oświatowego w realizacji priorytetu edukacyjnego bieżącego roku szkolnego jako Roku dla Niepodległej.

ReklamaW programie spotkania znalazły się liczne prelekcje, m.in. "Wychowanie do patriotyzmu w XXI wieku" (prof. dr hab. Kazimierz Wiatr), "Rok szkolny 2017/2018 Rokiem Niepodległej - wyzwania i zadania dla szkół" (Maciej Kopeć, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej), "Niepodległa potrzebuje młodych talentów - koncepcja i systemy rozwijania zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży" (dr Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty w Opolu), "Edukacja aksjologiczna i wychowanie mu wartościom podstawą budowania szkoły jako wspólnoty życia, pracy, służby Ojczyźnie" (prof. dr hab. Krystyna Chałas), "Patriotyzm zobowiązuje do integralnego i zrównoważonego rozwoju" (dr Iwona Błaszczak, prodziekan WNS SGGW), "Rodzina podmiotem realizacji priorytetu dla Niepodległej" (ks. dr hab. Adam Maj, prof. KUL).

Marszałek Karczewski w kontekście wychowania mówił o pracy parlamentarzystów. Parlament Rzeczypospolitej Polskiej każdego dnia pracuje na rzecz przyszłych pokoleń Polaków. Praca jest trudna, ale bardzo ważna. Parlament jest wspólnotą, która twórczo powinna spierać się na różne tematy tak, aby wypracować jak najlepsze rozwiązania dla Polski. Każdy obywatel ma prawo do wyrażania swoich poglądów. Chodzi o to, żeby było to merytoryczne, konstruktywne, budujące dobro dla ludzi - zaznacza

Reklama- Profesor Kazimierz Wiatr omawiał definicje patriotyzmu, nawiązywał do wychowania młodych pokoleń. Według słów pana profesora, patriotyzm to wyraz podstawy wobec drugiego człowieka. To stosunek do własnego brata, siostry, rodzica. Prawdziwy patriota pielęgnuje tradycję, kulturę, wierność wierze. Każdy patriota powinien mieć w sobie wrażliwość, którą najczęściej wykształca się w rodzinie. Jako przykład młodego patrioty, który z rodzinnego domu wyniósł wspaniałe wartości, profesor Wiatr podał Danutę Siedzikównę Inkę. Młoda dziewczyna, która w trudnych chwilach, pod groźbą utraty życia nie dała się złamać. Wytrwała w swoich ideałach i wartościach, w swojej wierze. W swoim pouczającym wykładzie, profesor nadmienił, że patriotyzm nie powinien być utożsamiany z nacjonalizmem. Patriota jest osobą odpowiedzialną, otwartą i życzliwą dla drugiego człowieka. Wykład zakończony został słowami świętego Jana Pawła II: "Patriotyzm to wielka odpowiedzialność, to trud i obowiązek" - podsumował Wojciech Domański, dyrektor II LO w Ostrołęce.
Wyświetleń: 1830 komentarze: -
10:53, 15.12.2017r. Drukuj