piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Skorzystaj z badań przesiewowych

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że realizowane są badania przesiewowe, których celem jest m.in. obniżenie wskaźnika umieralności oraz poprawa świadomości zdrowotnej społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia i nowotworów.

W ramach badań realizowanych będzie kilka programów w tym m.in. profilaktyka raka piersi, raka szyjki macicy oraz gruźlicy.

ReklamaJak informuje Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, pierwszy z programów to profilaktyka raka szyjki macicy, który jest skierowany jest do ubezpieczonych kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które nie uczestniczyły w programie profilaktyki raka szyjki macicy w ciągu ostatnich 36 miesięcy lub otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy. W powiecie ostrołęckim do przebadania pozostaje 15,709 kobiet.

Drugi program to profilaktyka raka piersi, adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie uczestniczyły w programie oraz u których wcześniej nie zdiagnozowano nowotworu złośliwego piersi, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka) lub mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA2. Badania mammograficzne wykonywane są zarówno w pracowniach stacjonarnych, jak i w mobilnych. Do przebadania pozostaje 6,149 kobiet.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) - adresowany jest do osób powyżej 18 r. ż. palących tytoń. Poradnictwo antytytoniowe z diagnostyką i profilaktyką POChP (z wykonaniem spirometrii) adresowane do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonywanych badań spirometrycznych w ramach profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których nie stwierdzono wcześniej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, potwierdzonej badaniem spirometrycznym. Niestety, na terenie powiatu żaden z podmiotów Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie wyraził dotychczas akcesu przystąpienia do realizacji świadczeń w tym programie.

ReklamaKolejny program dotyczy profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK). Skierowany jest do osób zadeklarowanych na listę lekarza POZ, będących w danym roku kalendarzowym w 35, 40, 45, 50 oraz 55 r. ż, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia oraz które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu. Świadczenia w programie dostępne są w każdym podmiocie, który zawarł z funduszem umowę na realizację świadczeń lekarza POZ. Do przebadania pozostaje 3,930 osób.

Program profilaktyki gruźlicy adresowany jest do osób dorosłych, w szczególności wywodzących się z "trudnych środowisk", u których wcześniej w wywiadzie rozpoznano gruźlicę. Świadczenia realizowane są przez pielęgniarki POZ u osób zadeklarowanych na ich listy, we wszystkich podmiotach, które zawarły umowę z funduszem.

Szczegółowe informacje dotyczące dostępności do świadczeń w poszczególnych programach, warunków kwalifikacji pacjentów, wykazu placówek oraz zakresu wykonywanych świadczeń dostępne są stronie internetowej nfz-warszawa.pl.
Wyświetleń: 2106 komentarze: -
09:51, 27.12.2017r. Drukuj