piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

ZUS: opłacając składki pamiętaj o nowym rachunku

Od stycznia działa nowy system opłacania składek. Pomimo, że termin na zrobienie przelewu to 10 lub 15 stycznia, to w pierwszym tygodniu miesiąca wykonało go już 103,5 tys. płatników w Polsce. Zaksięgowano ponad 740 mln złotych wpłat.

Wszyscy przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że wraz z nowym rokiem zamknięto rachunki bankowe, na które do tej pory opłacali składki. Teraz pieniądze należy przelać na nowy indywidualny numer rachunku składkowego - oddzielny dla każdego przedsiębiorcy. Składki nie trzeba już dzielić na poszczególne fundusze, ponieważ ZUS podzieli je za nas. Jeżeli nie znamy swojego numeru rachunku, to można sprawdzić go w każdej placówce ZUS lub na stronie www.eskladka.pl. Zmienił się także wygląd samego przelewu.

Reklama- Do przelewania składek od 1 stycznia należy użyć zwykłego formularza - takiego, jakiego używamy np. do opłacania rachunku za prąd. Jest łatwiejszy do wypełnienia m.in. dlatego, że zawiera mniej danych do uzupełnienia. Klienci ZUS zadają bardzo dużo pytań o nowości w opłacaniu składek, m.in. poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. Tymczasem pamiętajmy, że wiele szczegółowych informacji, w tym o wypełnieniu przelewu i pokrywaniu należności przez wpłaty, znajduje się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jedno z najczęstszych pytań dot. tego, co należy wpisać w tytule nowego przelewu. Odpowiedź jest banalna i nie wymaga kontaktowania się z ZUS – tytuł jest dowolny, można więc wpisać np. „składki” lub „ZUS”. Jeżeli zgadzają się dane identyfikacyjne, to wpłata zaksięguje się poprawni - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

ReklamaZmianie ulega nie tylko opłacanie składek, ale także sposób ich księgowania. Pieniądze w pierwszej kolejności uregulują najstarsze zaległości płatnicze (oczywiście o ile takowe istnieją), a dopiero później bieżące zobowiązania. W takim przypadku kwota przelewu nie wystarczy na pełne uregulowanie bieżących składek. Zabraknie wtedy na składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe samych przedsiębiorców. Mogą przez to wypaść z ubezpieczenia i nie otrzymać zasiłku, jeżeli zachorują.

- Nowy sposób księgowania może rodzić u naszych klientów wiele pytań. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza więc od połowy stycznia nową usługę - doradców płatników składek. Pomogą oni płatnikom m.in. w ustaleniu sposobu rozliczenia wpłat na ich kontach - zaznacza rzecznik prasowy.
Wyświetleń: 1227 komentarze: -
09:18, 10.01.2018r. Drukuj