piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dotacja na zatrudnienie osób w przedsiębiorstwie społecznym

Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (mOWES) prowadzi nabór wniosków o dotację dla samorządów, organizacji pozarządowych i osób fizycznych z powiatów: wyszkowskiego, ostrowskiego, makowskiego, przasnyskiego, ostrołęckiego i miasta Ostrołęki.

Nawet do 79 tys. zł łącznie na rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w formie przedsiębiorstwa społecznego i zatrudnienie w nim osób bezrobotnych mogą otrzymać gminy i powiaty, podmioty kościelne, stowarzyszenia i fundacje, a także osoby fizyczne z powiatów: wyszkowskiego, ostrowskiego, makowskiego, przasnyskiego, ostrołęckiego i Ostrołęki w ramach Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej (mOWES). Dotację przeznaczyć można na każdy rodzaj działalności gospodarczej, usługi społeczne, a także działalność oświatową i kulturalną.

Reklama- Nie wymagamy wkładu własnego. Gwarantujemy bezpłatną specjalistyczną pomoc w złożeniu wniosku, uruchomieniu działalności oraz rozliczeniu środków - zaznacza Łukasz Wachowski, animator mOWES.

Obecny nabór do projektu "Inkubacja i wsparcie ekonomii społecznej w subregionie ostrołęckim", w ramach którego wspierane jest zakładanie nowych przedsiębiorstw społecznych (w tym spółdzielni socjalnych), potrwa do 31 stycznia 2018 r.

- Chcąc skorzystać z dotacji, jednostka samorządu terytorialnego może razem z innym samorządem, podmiotem kościelnym lub organizacją pozarządową powołać spółdzielnię socjalną osób prawnych i zatrudniając w niej osoby bezrobotne ze swojego terenu, zapewniać usługi na rzecz mieszkańców. Tak powstała na przykład Spółdzielnia Socjalna "Szansa", utworzona przez Urząd Gminy i Miasta Żuromin oraz Fundacja "Leśne Zacisze" zajmująca się między innymi dostarczaniem urzędowej korespondencji i utrzymaniem porządku czy Spółdzielnia Socjalna "Węgrowianka" z Węgrowa, utworzona przez miasto Węgrów i starostwo powiatowe zajmująca się utrzymaniem terenów zielonych i usługami remontowo-budowlanymi. Stowarzyszenie lub fundacja zainteresowana dotacją poza współtworzeniem spółdzielni socjalnej osób prawnych może uruchomić działalność gospodarczą w ramach organizacji lub powołać spółkę non-profit. Na przykład Związek Stowarzyszeń "Kurpsie Razem" z Myszyńca w ramach dotacji na działalność oświatową otwiera kolejne punkty przedszkolne, a Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów "AS" z Mławy remontuje lokal i wyposaża prowadzoną przez siebie restaurację "Gary Babci Krysi" - wyjaśnia Wachowski.

ReklamaOsoby fizyczne nie mające pracy, spełniające kryteria projektu mogą otrzymać dotację na założenie spółdzielni socjalnej. Tak powstała i dalej działa na przykład Spółdzielnia Socjalna "Na Wspólnej" z Ostrołęki prowadząca restaurację i usługi cateringowe.

Praca w przedsiębiorstwie społecznym bez względu na jego formę prawną jest dla osoby bezrobotnej, niepełnosprawnej, bezdomnej czy w inny sposób wykluczonej społecznie szansą na powrót do normalnego, samodzielnego życia.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizatorzy zakładają, że w ciągu trzech lat zatrudnienie w przedsiębiorstwach społecznych z subregionu ostrołęckiego znajdzie w sumie 60 osób oddalonych od rynku pracy. Więcej informacji na stronie www.mowes.pl.
Wyświetleń: 1098 komentarze: -
00:23, 21.01.2018r. Drukuj