czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Anna Ceberek i jej misterne wycinanki (zdjęcia)

Anna Ceberek to kurpiowska twórczyni ludowa, która mimo młodego wieku, zachwyca swoim dorobkiem oraz talentem w zakresie wykonywania wycinanek kurpiowskich. Piękne prace znalazły uznanie nie tylko w oczach lokalnych znawców sztuki wycinankarskiej, ale też w innych regionach Polski.

Anna Ceberek urodziła się w tradycyjnej kurpiowskiej rodzinie w Zalasiu, gdzie tradycje i obyczaje towarzyszyły jej od najmłodszych lat.

Reklama- Już jako 5-letnia dziewczynka dumnie chodziłam w stroju kurpiowskim i brałam udział w uroczystościach kościelnych. Wnikliwe zainteresowanie kulturą kurpiowską później przerodziło się w pasję. Jako uczennica szkoły podstawowej i gimnazjum byłam członkinią zespołu folklorystycznego "Jegodecki", który prezentował folklor Kurpiów w wielu miastach Polski, m.in. Warszawie, Olsztynie czy Mikołajkach - mówi Anna.

Ze sztuką wycinankarską obcowała od dziecka, uczyła się jej samodzielnie, podpatrując koleżanki

- Pierwsze wycinanki tworzyłam w czasach przedszkolnych, zaś technikę tę opanowałam w wieku 12 lat. Wyróżnienie jakie otrzymałam w 2001 w konkursie "Wycinanka kurpiowska Puszczy Białej i Zielonej" zmotywowało mnie do dalszego rozwoju w tej dziedzinie - dodaje Anna.

Jej barwne, różnotematyczne prace są pełne inspiracji ludową sztuką, ale też przyrodą i świętami dorocznymi. Pomysły, jak przyznaje artystka, czerpie z otaczającego ją świata.

- Inspiracje do tworzenia wycinanek czerpię z otaczających przedmiotów, książek oraz opowieści. Lubię słuchać historii wsi, które dotyczą czasów XX wieku. To wszystko pobudza moją wyobraźnię, sprawia, że wykorzystując nożyczki i papier potrafię stworzyć zachwycające wycinanki. Inspirację odnajduję również w stanach emocjonalnych, które towarzyszą mi każdego dnia. Tworząc wycinanki kieruję się również świętami i okazjami jakie w najbliższym czasie występują. Lubię swoimi pracami obdarowywać znajomych - widząc ich radość i zadowolenie pobudzona zostaje we mnie chęć tworzenia większej ilości dzieł. Realizuję również zamówienia na wycinanki spersonalizowane np. jubileuszowe, ślubne, urodzinowe, imieninowe lub będące pamiątką jakiegoś ważnego wydarzenia, logo pracowni artystycznych czy salonów urody. Często podejmuję wyzwania znajomych, którzy zadają pytanie: "Ania, a czy dałoby się zrobić…?" - dodaje Anna i jak zwykle podejmuje się wyzwania.

ReklamaTwórczyni najbardziej upodobała sobie wycinanki kurpiowskie z jedną osia symetrii czyli tzw. leluje, okrągłe, składane na wiele części gwiazdy, firanki, wycinanki zwane las, oraz swobodne kogutki i inne zwierzątka. Lubi także przekraczać tradycyjne ramy i tworzyć nowocześniejsze formy, np. w kształcie serca.

- Czas jaki poświęcam na wykonanie jednej pracy uzależniony jest w szczególności od rozmiaru i poziomu trudności. Najmniejszą wycinankę gwiazdę jaką wykonywałam miała 5 cm średnicy, zaś największa leluja, wykonana w drugiej połowie 2017 roku miała wymiary 70 na 160 cm. Była to szczególna wycinanka zamówiona jako rekwizyt teatralny, w widowisku edukacyjnym pt. "Magiczna podróż - Piękna nasza Polska cała”, zagranym przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego. Grudniowym wyzwaniem 2017 roku było wykonanie na zamówienie prawie 60 sztuk wycinanek z logo policji - dodaje twórczyni.

Za swój dorobek otrzymała wiele dyplomów, nagród i wyróżnień, zajmowała wysokie miejsca w konkursach rękodzieła, m.in.: "Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej” w Myszyńcu czy innych lokalnych wydarzeniach. Wycinanki Anny zdobiły sale podczas imprez oraz były prezentowane na licznych wystawach. Miniony rok był dla Anny wyjątkowy - została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a jej produkt "Anki Wycinanki" otrzymał certyfikat marki lokalnej w kategorii rękodzieło. Szczególnym wyróżnieniem uhonorowano ją także podczas Gali Marki Lokalnej Gniazda Warmińskiego.

ReklamaMimo, że twórczyni ma opanowanych kilka wzorów, wykonywana wycinanka za każdym razem wychodzi nieco inna i przez to niepowtarzalna. Artystka nie zapomina też o tym, aby tradycyjne umiejętności przekazywać młodszym pokoleniom. Ania z ochota uczy więc młodsze dzieci

- Jestem dumna z tego, że urodziłam się na Kurpiach i zostałam obdarzona takim talentem - każde zdobyte osiągnięcie jeszcze bardziej motywuje do podejmowania jeszcze cięższej pracy twórczej. Aby przekazać swoje umiejętności innym, uczę dzieci i młodzież rękodzieła kurpiowskiego podczas warsztatów i spotkań. Zależy mi, aby sztuka tworzenia wycinanek i innych tradycyjnych wyrobów przetrwała - dodaje Ania.

Życzymy zatem dalszych sukcesów i liczymy, że dzięki takim osobom kurpiowska tradycja nigdy nie zaginie, a młodsze pokolenia z ochotą będą kultywowały stare zwyczaje i tradycyjne rękodzieło.

Prace Anny Ceberek możecie obejrzeć m.in. na Facebooku, odwiedzając jej profil Anki Wycinanki.
Wyświetleń: 4475 komentarze: -
13:34, 23.01.2018r. Drukuj