środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Super Blue Blood Moon" czyli niebieski, krwawy Superksiężyc

W środę 31 stycznia br. warto spojrzeć w nocne niebo, kiedy swoją wędrówkę rozpocznie Księżyc w pełni. Dlaczego warto? W tym dniu srebrny glob zmieni swoje oblicze i zamieni się w tzw. Super Blue Blood Moon czyli niebieski, krwawy Superksiężyc.

Jeśli chmury nie przysłonią nieba, zjawisko będzie widoczne też w Polsce. Niebieski Księżyc występuje wówczas, gdy w jednym miesiącu przypadną dwie pełnie. Tak się dzieje właśnie teraz.

ReklamaZ uwagi na fakt, że pełnia Księżyca występuje co 29,5 dnia, fenomen zwany przez astronomów "Blue Moon" możemy oglądać dosyć rzadko, średnio raz na 2,5 roku. Niespotykane wydarzenie dało nawet w języku angielskim początek powiedzonku "once every blue Moon" czyli "raz na jeden niebieski Księżyc", co oznacza coś niezwykle rzadkiego, nie występującego na co dzień. W tym roku będziemy świadkami dwukrotnego niebieskiego globu. Kolejna taka okazja pokaże się na niebie już w marcu.

Blue Moon dodatkowo połączony będzie z innymi niezwykłymi zjawiskami - zaćmieniem, które w Polsce będzie widziane tylko w końcowej fazie, z perygeum - Księżyc będzie wówczas bardzo blisko Ziemi oraz tzw. Blood Moon czyli krwawy Księżyc pojawiający się w okresie zaćmienia. Połączone razem, niezwykle rzadkie zjawiska nazwano mianem Super Blue Blood Moon - super niebieskim, krwawym Księżycem.

Tak spektakularne widowisko było obserwowane na niebie niemal 150 lat temu, 31 marca 1855 roku.
Wyświetleń: 3207 komentarze: -
15:24, 31.01.2018r. Drukuj