czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: rejestracja auta w ratuszu niemożliwa, w starostwie już tak

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Zakupiłem samochód sprowadzony z zagranicy. Na fakturze nie było numeru VIN. Ostrołęcki urząd miasta odmówił mi rejestracji pojazdu, w starostwie powiatowym auto zarejestrowano od ręki.

Sytuacja jest dla mnie niebywała. Nigdy nie spotkałem się z tak kuriozalną sytuacją oraz niekompetencją urzędników.

ReklamaSprawa zaczęła się od tego, że zakupiłem dla żony auto sprowadzone z Holandii od mieszkańca powiatu ostrołęckiego. Ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami udałem się 18 stycznia br. do wydziału komunikacji ostrołęckiego ratusza. Po obejrzeniu dokumentów stwierdzono, że na fakturze brakuje numeru VIN, chociaż widniał on na wszystkich innych dokumentach. Dyrektor wydziału poleciła mi, aby wrócił do urzędu za dwa dni, wówczas będzie decyzja. W wyznaczonym terminie poinformowano mnie, że rejestracja jest niemożliwa i że powinienem udać się do Holandii, aby uzupełniono VIN na fakturze. Te słowa wywarły na mnie piorunujące wrażenie. Nie mogłem się pogodzić, że urzędniczka może interesanta w tak obcesowy sposób odesłać z kwitkiem. W domu usiadłem i poszukałem w internecie informacji. Odnaleziony artykuł radcy prawnego jasno wskazywał, że VIN na fakturze nie obowiązuje. Spisałem te informacje i pojechałem przedstawić je urzędnikom. Kierowniczka wydziału komunikacji zdecydowała się skontaktować z radcą prawnym ratusza, a mi polecono nadal czekać, przecież, jak powiedziała urzędniczka, mają 30 dni na rozpatrzenie sprawy.

ReklamaOpieszałość i niekompetencja urzędników ratusza sprawiły, że podjąłem inne kroki. Kupione auto wróciło do właściciela, który sprowadził pojazd i jako mieszkaniec powiatu zwrócił się o rejestrację do Starostwa Powiatowego w Ostrołęce. Pojechaliśmy do urzędu i jakież było moje zdziwienie, kiedy znajomy wyszedł po chwili i powiedział, że rejestracja już dokonana. Finalizacja rejestracji odbyła się sprawnie, w miłej atmosferze, przy udziale kompetentnych pracowników. Bez żadnych zastrzeżeń auto zostało zarejestrowane. Chcę podziękować pracownikom Starostwa Powiatowego za pozytywną finalizację sprawy i ich kompetencję. Nie mogę natomiast wyjść z podziwu, że Urząd Miasta w Ostrołęce tak traktuje petentów i nie zna podstawowych przepisów. Ostatecznie, po długim oczekiwaniu, ratusz wydał decyzję pozytywną, ale naraził mnie na dodatkowe koszty i nerwy.

Od redakcji:
O sprawę zapytaliśmy zarówno ostrołęcki urząd miasta jak też starostwo powiatowe. Z miejskiego ratusza, do czasu publikacji artykułu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Odpowiada Leszek Sutnik, główny specjalista w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Ostrołęce:
Rejestracji pojazdu, zgodnie z uregulowaniami prawnymi zawartymi w ustawie "Prawo o ruchu drogowym", dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Dokumentem niezbędnym do dokonania tej czynności jest między innymi dokument własności, którym może być faktura. Zakres informacji, jakie powinna zawierać faktura, określony został w art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Jednym z niezbędnych elementów każdej faktury jest m.in. określenie, w sposób możliwy do zidentyfikowania, towaru (nazwa, rodzaj towaru lub usługi). To, czy złożone z wnioskiem o rejestrację pojazdu dokumenty, w tym faktura, zawierają niezbędne, przewidziane prawem elementy, w tym identyfikujące pojazd (niekoniecznie nr VIN ), każdorazowo podlega ocenie osoby, która rejestruje pojazd, gdyż to ona ponosi odpowiedzialność z tytułu wydanej decyzji administracyjnej. Skoro w przedstawionej przez redakcję sprawie pojazd został zarejestrowany w starostwie, posiadał zatem wymagane prawem, nie budzące wątpliwości urzędnika dokumenty.

Wyświetleń: 4077 komentarze: -
04:02, 18.02.2018r. Drukuj