czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka pytań: dlaczego nocną pomoc lekarską podzielono na miasto i powiat?

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Nocna i świąteczna pomoc lekarska w naszym regionie została podzielona na miasto i powiat, z tym że mieszkańcy powiatu ostrołęckiego muszą jeździć do Drężewa. Jestem z gminy Goworowo i do Drężewa mam dalej niż do Ostrołęki.

Ostatnio zachorowało moje dwumiesięczne dziecko. Pojechałam do ostrołęckiego szpitala, gdzie odesłano mnie z zapłakanym dzieckiem do Drężewa. Dlaczego został wprowadzony taki podział i kto go ustalił?"

ReklamaOdpowiada Grażyna Duszak, kierownik ostrołęckiej delegatury Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ:
Obszar powiatu ostrołęckiego, jako całości (miasto plus gminy wchodzące w skład powiatu) został podzielony w związku z koniecznością wdrożenia od 1 października 2017 r. przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dotyczących podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń (PSZ). Oczywiście nie oznacza to rejonizacji. Wyodrębniony został:
- obszar miasta Ostrołęki, na którym świadczenia NiŚOZ (nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej) zabezpieczył w ramach PSZ szpital w Ostrołęce jako szpital sieciowy, zobowiązany z mocy przepisów ustawy do zapewnienia przedmiotowych świadczeń na obszarze swojej działalności. Umowa zawarta jest na okres od 1 października 2017 r. do 30 czerwca 2021 r.
- obszar powiatu ostrołęckiego dla którego MOW NFZ, w celu zabezpieczenia świadczeń NiŚOZ ogłosił trzy postępowania konkursowe. Dwa z nich zostały unieważnione z powodu braku ofert, w wyniku rozstrzygniętego trzeciego postępowania zawarto umowę z "Petra-Medica" z miejscem udzielania świadczeń położonym na terenie powiatu ostrołęckiego w Drężewie ul. Cisowa 7. Umowę zawarto na okres od 1 lutego 2018 r. do 30 września 2022 r.

ReklamaWartości umów-ryczałtów miesięcznych w obydwu umowach zostały określone odpowiednio do populacji mieszkańców obszaru zabezpieczenia.

Odpowiadając na pytanie informuję, że pomimo wymienionego powyżej podziału obszaru zabezpieczenia, szpital w Ostrołęce nie powinien odmówić udzielenia świadczenia NiŚOZ mieszkańcom powiatu, jak również "Petra-Medica" mieszkańcom Ostrołęki.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

ReklamaOdpowiada Wojciech Miazga, dyrektor ostrołęckiego szpitala:
Zgodnie z Rozporządzeniem MZ z dnia 28 czerwca 2017 r. oraz Zarządzeniem Prezesa NFZ nr 71/20I7/DSM określono obszary zabezpieczenia świadczeń NiŚOZ. Dla szpitala w Ostrołęce zobowiązanego od 1 października 2017 r. do realizacji NiŚOZ, obszar Powiat-Ostrołęka (czyli miasto Ostrołęka). Dla powiatu ostrołęckiego określono inny obszar zabezpieczenia z realizacją usługi przez inny podmiot medyczny. Każdy z podmiotów realizujących usługę jest odrębnie finansowany, zgodnie z liczbą osób przypisanych do obszaru zabezpieczenia. Stąd też informacja dla pacjentów o tym, do którego punktu świadczeń usług NiŚOZ powinni się udać. Mając jednak na uwadze, że czasami stan pacjenta wymaga przyjęcia bez zachowania przyjętych podziałów, ocenia taką sytuację lekarz. Jeżeli pacjent wymaga natychmiastowej interwencji lub przekierowanie pacjenta do innego podmiotu mogłoby pogorszyć jego stan zdrowia, to pacjent bez względu na miejsce zamieszkania jest przyjmowany.

Informacje o zakresach świadczeń NiŚOZ i podmiotów je realizujących były wcześniej szeroko rozpropagowane.

Wyświetleń: 14359 komentarze: -
07:20, 04.03.2018r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com