sobota, 18 sierpnia 2018 r., imieniny Heleny, Bronisława, Ilony

Aktualności

Aneta Prymaka-Oniszk gościem klubu "Przy Studziennej"

Fot. archiwum MBP w OstrołęceMiejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprasza na kolejne spotkanie autorskie. Tym razem gościem będzie dziennikarka Aneta Prymaka-Oniszk, autorka ciekawej książki pt. "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy". Publikacja jest rzetelnym dokumentem historycznym.

Aneta Prymaka-Oniszk to dziennikarka, publikowała w "National Geographic", "Polityce", "Gazecie Wyborczej", miesięczniku "Karta". Pochodzi z Knyszewicz, na co dzień mieszka w Warszawie. Sięgnęła po opowieści o bieżeńcach, bo to część jej rodzinnej historii, zapomnianej, nieopisanej. Ta książka jako świadectwo nie ma sobie równych. Nie ze względu na rozmiar tej tragedii, bo wiek dwudziesty znał większe, ale ze względu na stopień jej zapomnienia. To chyba jedna z najbardziej nieopisanych katastrof dwudziestego wieku.

Reklama Bieżeństwo (ros. uchodźstwo) - masowa ewakuacja, w polszczyźnie nazywana też wygnaniem, przesiedleniem lub wysiedleniem ludności z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji, po przerwaniu linii frontu przez wojska niemieckie w okresie od 3 maja do września 1915 roku. Z Ostrołęki i okolic ewakuowano przymusowo niemal wszystkich mieszkańców w głąb Rosji, wywieziono również wyposażenie zakładów pracy, a następnie miasto podpalono.

Wydarzenie odbędzie się w piątek 16 marca w klubie "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13). Początek o godz. 17.00.

Wyświetleń: 780 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 12.03.2018, 08:57r. Drukuj
Powrót