sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Polak, Węgier - dwa bratanki" (zdjęcia)

Od wielu pokoleń znane są bardzo dobre relacje pomiędzy polskim i węgierskim narodem. Dlatego też w Ostrołęce po raz kolejny świętowano Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Najważniejszy punkt uroczystości miał miejsce pod pomnikiem gen. Józefa Bema, wspólnego bohatera.

O zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego mówi historyczne przysłowie, występujące zarówno w języku polskim, jak i węgierskim. Zna je niemal każdy, a w całości brzmi ono tak:

"Polak, Węgier dwa bratanki,
i do szabli, i do szklanki,
oba zuchy, oba żwawi,
niech im Pan Bóg błogosławi."


ReklamaW tym roku z okazji miejskich obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej gościliśmy w Ostrołęce Jánosa Tischlera, radcę Ambasady Węgier w Warszawie, dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Akosa Engelmayera, byłego ambasadora Węgier w Polsce w latach 1990-1995. Uroczystość poprzedziła Święto Narodowe Węgier, obchodzone co roku 15 marca jako upamiętnienie rewolucji węgierskiej z 1848 r.

Spotkanie - tradycyjnie - rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Bema. Następnie głos zabrali radca János Tischler i prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski, którzy wiele mówili na temat wspólnej historii i braterskich stosunków Polski i Węgier.

- Cieszymy się, że razem możemy obchodzić to święto - podkreślił János Tischler. Po tych słowach radca przypomniał zebranym, jak kilkadziesiąt lat temu obchodzono tę uroczystość w Ostrołęce.

Reklama- Ostrołęczanie pamiętają o przyjaźni polsko-wegierskiej, o tym że wiele nas łączy, o życzliwości braci Węgrów. Może nie ma tu dziś tłumu, ale są reprezentanci wszystkich ostrołęckich środowisk, od najstarszych spośród nas żołnierzy Polski niepodległej, poprzez przedstawicieli wszystkich stanów, służb mundurowych, polskiego parlamentu, przedsiębiorstw państwowych, szkół, środowisk kulturalnych, sportowych, pomocy społecznej. Chcemy razem uczestniczyć w radości Węgrów, którzy świętują swoją niepodległość, wielkie wydarzenia historyczne - powiedział Janusz Kotowski. - Pragniemy, żeby naród węgierski był narodem szczęśliwym, żeby i w gospodarce i kulturze i sercach ludzkich było jak najwięcej szczęścia - dodał.

Następnie uczestnicy wydarzenia wybrali się do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, gdzie obejrzeli eksponaty oraz zapoznali się z wielkanocnymi obrzędami na Kurpiach. Dalsza część uroczystości miała miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Tam podziwiano interesujący występ artystyczny w wykonaniu młodzieży.

ReklamaW uroczystościach wzięli udział: ostrołęccy parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele szkół, służb mundurowych, instytucji miejskich, poczty sztandarowe związków kombatanckich, organizacji społecznych, mieszkańcy Ostrołęki.

Miejski Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbył się w środę 14 marca.

Zobacz zdjęcia:
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Wyświetleń: 2607 komentarze: -
15:26, 14.03.2018r. Drukuj