środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Cykl filmów o Żołnierzach Wyklętych: Witold Borucki "Dąb", "Babinicz" (wideo)

Fot. kadr z wideoMuzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przedstawia kolejny film z cyklu "Zwykli bohaterowie. Północne Mazowsze w ogniu". Drugi z filmów poświecono postaci Witolda Boruckiego ps. "Dąb", "Babinicz" - ostatniemu Komendantowi XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Witold Borucki urodził się 3 listopada 1924 r. w Rawach w powiecie makowskim. Uzyskał niepełne wykształcenie w Gimnazjum Ojców Salezjanów w Jaciążku.

ReklamaPodczas okupacji niemieckiej był żołnierzem AK w Obwodzie Maków Mazowiecki. Zmobilizowany do wojska, jesienią 1945 r. zdezerterował ze szkoły oficerskiej we Wrocławiu i wstąpił do NZW. Był żołnierzem oddziałów ppor. Mieczysława Przybytniewskiego "Mieczysława", a następnie por. Mariana Kraśniewskiego "Burzy". Od 1946 r. był dowódcą patrolu partyzanckiego Pogotowia Akcji Specjalnej (PAS). Nie ujawnił się podczas amnestii 1947 r.

W ramach XVI Okręgu NZW od 20 lipca 1947 r. pełnił funkcję komendanta Powiatu "Mściciel" obejmującego część powiatu makowskiego i przasnyskiego. Spośród terenowych dowódców Warszawskiego Okręgu NZW kryptonim "Orzeł" wyróżniał się szczególną dynamiką działań (dowodził m.in. udanymi atakami na posterunki MO w Młynarzach, Sypniewie, Jednorożcu, Krzynowłodze Malej, Baranowie oraz walkami z KBW, UB i MO pod Zabielem, Bochenkami, Młynarzami, Kopaczyskami, Bielą, Pieczyskami i Amelinem).

ReklamaPo rozbiciu komendy okręgu sformowanej przez Józefa Kozłowskiego "Lasa", odtworzył struktury XVI Okręgu NZW (od tego momentu pod kryptonimem "Tęcza") i w lipcu 1948 r. objął nad nimi komendę. Kontynuował demokratyczne reformy kierowania okręgiem wprowadzone przez swojego poprzednika. 14 sierpnia 1948 r. na mocy decyzji Sądu Okręgowego awansowany został do stopnia chorążego. Zamordowany został 19 sierpnia 1949, prawdopodobnie koło miejscowości Żebry-Wierzchlas, przez grupę agentów resortu bezpieczeństwa działających na zlecenie naczelnika Wydziału III WUBP w Warszawie.

Reżyseria, scenariusz i realizacja filmów: Tomasz Filipczak.
Konsultacja historyczna: Robert Radzik, Jacek Karczewski.
Produkcja: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Wyświetleń: 1827 komentarze: -
09:56, 18.03.2018r. Drukuj