piątek, 3 lipca 2020 r., imieniny Anatola, Jacka, Ottona

Reklama   |   Kontakt
FatBike

Aktualności

Skrzynka skarg: dzikie wysypisko śmieci w lesie koło Drwęczy

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Chciałabym poruszyć sprawę nielegalnego wysypiska śmieci w lesie w miejscowości Drwęcz (gmina Rzekuń). Jestem mieszkanką tej miejscowości i bardzo oburza mnie fakt, że niektórzy ludzie urządzili sobie na łonie natury śmietnik.

Jakiś czas temu będąc na spacerze, zamiast rozkoszować się czystym powietrzem oraz pięknem przyrody, byłam zmuszona oglądać przeróżne okazy, które tam się znajdują.

Reklama Teraz wejście do lasu kojarzy mi się ze znalezieniem różnych skarbów - w złego słowa znaczeniu. Gdy tak spacerowałam miałam wrażenie jakbym była w jakimś wielkim sklepie ogólnospożywczym - było tam wszystko, a mianowicie stare sprzęty elektroniczne, armatura sanitarna (muszla sedesowa i wanna), meble, różne kable do wyboru do koloru, sprzęt motoryzacyjny czy wiele pozostałości po odpadkach gospodarstw domowych i innych.

W związku z powyższym chciałabym zaapelować do mieszkańców oraz do wójta gminy Rzekuń - czy nie można byłoby zorganizować jakiejś kampanii, która pozwoliłaby trochę oczyścić nasze środowisko od tego skansenu, który jest w lesie? Można zorganizować jakieś wielkie sprzątanie, gdzie my, jako mieszkańcy, moglibyśmy pomóc a wspólna praca zakończyłaby się np. ogniskiem z jedzeniem ufundowanym przez gminę. Nie chodzi mi tu o tzw. darmową wyżerkę, tylko zachęcenie ludzi do wspólnej inicjatywy.

Reklama Problem śmieci w lasach dotyczy większości lasów w Polsce i staje się to coraz większym problemem, zarówno dla nas, jak i dla roślin czy zwierząt. Takie wysypiska nie są oddzielane żadnymi zabezpieczeniami, dlatego substancje toksyczne przedostają się do gleby i wód gruntowych, co cyklicznie doprowadza do ich zanieczyszczenia, w tym wód podziemnych - co za tym idzie wody pitnej. Rozkładające się śmieci są przyczyną rozwoju bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów. Torebki foliowe są często połykane przez zwierzęta, co kończy się dla nich śmiercią, a odłamki szkła mogą je poważnie zranić. Poza tym smród przyciąga zwierzęta takie jak szczury, muchy czy komary, które mogą być nośnikami wielu groźnych dla nas chorób.

Reklama Warto sobie uzmysłowić, ile lat potrzeba, by natura sama poradziła sobie z ich biodegradacją. W przypadku papierowej chusteczki potrzeba 3 miesiące, biletu autobusowego do 4 miesięcy, jednej zapałki - 6 miesięcy, puszki blaszanej do 50 lat, puszki aluminiowej 80-100 lat, plastikowej reklamówki - 300 lat, plastikowej butelki aż 400 lat.

Od redakcji:
Apel mieszkańca przesłaliśmy do Urzędu Gminy w Rzekuniu. Miejmy nadzieję, że znajdą się osoby, które podejmą się wspólnej inicjatywy oczyszczania lasu.

Wyświetleń: 1256 komentarze: 8
25.03.2018, 11:07r. Drukuj
Powrót


. @ 14:14, 25.03.2018

IP: 85.193...160

Wspaniała inicjatywa mam nadzieje że dojdzie do skutku, a mieszkańcom się ten pomysł spodoba.

@ @ 14:56, 25.03.2018

IP: 2a00:f41...eca0

Czyny społeczne to były za komuny .Istnieją możliwości żeby to posprzątać wystarczy dobre chęci i dobry pomysł .

MarIv @ 19:05, 25.03.2018

IP: 32.217...37

Wystarczy nie smiecic i takich czynow spolecznych nie trzeba bedzie organizowac.

Ha @ 20:14, 25.03.2018

IP: 83.28...222

Co za świństwo ciężko to zrozumieć przecież chyba kazdy ma smietnik

mieszkaniec gminy @ 20:26, 25.03.2018

IP: 95.49...200

Wójt powinien wziąć pod rozwagę politykę gospodarowania opadami w gminie, szczególnie terminy wywozu materiałów wielogabarytowych czy zużytego sprzętu elektronicznego - nie raz na pól roku.
Polityka taka prowadzona przez gminę nie zachęca do zbierania i segregowania tego typu odpadów co w konsekwencji prowadzi do tego, że lądują one w miejscach do tego nie przeznaczonych a w szczególności w lesie, powodując zagrożenie dla tego środowiska.
O ile problem z odpadami zmieszanymi został w jakiś sposób rozwiązany, to problem z odpadami bio, związany z terminem odbioru w miesiącach chłodniejszy pozostawia wiele do życzenia i raczej nie zachęca do gromadzenia tego typu odpadów przez kolejny cały miesiąc.
Dlatego nad polityką gospodarowania odpadami, ze względu na prawdziwą ochronę naszego środowiska, w którym i obok żyjemy powinni pochylić się razem zarówno wójt jak i rada gminy i wypracować stanowisko mające na względzie bezpieczeństwo naszej małej ojczyzny.

MarIv @ 23:17, 25.03.2018

IP: 32.217...37

Do mieszkanca:a pomysl sobie jakby tak kazdy robil jak piszesz i zachowal sie jak osoba,ktora wyrzucila smieci do lasu,to zylibysmy w wielkim smietniku.To kultura swiadczy o takim zachowaniu.Ciekawa jestem co robia z takimi smieciami inne osoby z tej gminy?Czyzby tylko jednego mieszkanca ta polityka dotyczyla?

Dozorca @ 09:07, 26.03.2018

IP: 2a00:f41...b701

Dorwac brudasa i dac mu do sprzatniecia z 50 ha lasu to sie nauczy bydlak jeden

Do mieszkaniec @ 11:54, 26.03.2018

IP: 94.254...45

Nie rozumiesz że cześć wywołać tzn. Drożej.. Wtedy też nie dobrze bo za drogo. Wszystko kosztuje. Też trzeba mieć świadomość.

Jest jeszcze PSZOK. Można zawieść

Reklama

LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Portal gov.pl

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter