sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dyskusja nad zniesieniem patrona SP nr 4 na sesji rady miasta (zdjęcia)

Długą dyskusję na sesji rady miasta wzbudził m.in. projekt uchwały znoszący patrona Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrołęce. Głosami większości radnych placówka nie będzie nosiła imienia I Dywizji Tadeusza Kościuszki. Radni zaopiniowali też szereg innych uchwał.

Jak czytamy w uchwale, o uchylenie imienia wnioskowała społeczność szkolna, tłumacząc, że patron jest dla nich niezrozumiały i trudny, a kontrowersje wokół dywizji wojskowej sprawiają, że nie przez wszystkich jest ona akceptowana.

ReklamaDo patrona szkoły odnosili się też radni oraz prezydent Kotowski, który przypomniał, że dywizja była w owym czasie na usługach sowieckich, a wielu z żołnierzy tam służących nie mogą stanowić wzoru dla dzieci i młodzieży.

- I Dywizja Piechoty im. T. Kościuszki, uznawana za związek taktyczny zorganizowany przez władze Związku Sowieckiego wbrew władzom państwowym Rzeczypospolitej Polskiej w 1943 roku, to dla wielu patron kontrowersyjny, budzący wątpliwości w wymiarze patriotycznym, moralnym i etycznym. Nie ulega wątpliwości, że bohaterstwo szeregowych żołnierzy walczących w dywizji kościuszkowskiej zasługuje na szczególne upamiętnienie, ale doceniając ich postawę, należy również brać pod uwagę oblicze polityczne oraz sposób wykorzystania tej jednostki w propagandzie komunistów - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

ReklamaNie wszyscy radni zgodzili się z taką opinią. Jak zauważył radny Maciej Kleczkowski, także w tej formacji walczyli bohaterscy żołnierze i im należy się cześć i chwała.

- W uzasadnieniu uchwały pada argument, że w dywizji byli różni ludzie - oczywiście, że byli różni, ale czy wśród Żołnierzy Wyklętych wszyscy byli tacy kryształowi? Nie było mordów na cywilnych osobach? Były. Wystarczy przypomnieć zbrodnie. A żołnierze I Dywizji Kościuszkowskiej walczyli pod biało-czerwonym sztandarem i przed walką śpiewali rotę - argumentował radny Kleczkowski.

Rada miasta ostatecznie przychyliła się jednak do wniosku szkoły. Uchwałę podjęto większością głosów - 15 za, 3 przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

W toku obrad radni poparli propozycję nadania imienia Królowej Anny Jagiellonki jednej z ulic na osiedlu Centrum. Decyzją radnych także dwa przedszkola miejskie zyskały swoje unikatowe nazwy. Zgodnie z propozycjami wysuniętymi przez dzieci i rodziców, Przedszkole Miejskie nr 15 będzie "Krainą Marzeń", zaś Przedszkole Miejskie nr 13 - "Krainą Przygód".

ReklamaRada zatwierdziła też zmiany w Planie Inwestycyjnym dla Ostrołęki i subregionu ostrołęckiego, dokonała podziału miasta na okręgi wyborcze a także ustaliła przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu środkami transportu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrołęce. Wprowadziła też niezbędne zmiany w budżecie oraz wieloletniej prognozy finansowej na lata 2018-2036. Większością głosów radni pozytywnie zaopiniowali uchwałę dotyczącą udzielenia pomocy finansowej gminie Olszewo-Borki.

Sesja rady miasta odbyła się w czwartek 29 marca br.

Zobacz zdjęcia:
Sesja rady miasta
Wyświetleń: 2362 komentarze: -
14:33, 29.03.2018r. Drukuj