czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Będziemy mieli nowe muzeum

Po Muzeum Żołnierzy Wyklętych władze Ostrołęki chcą otworzyć podobny obiekt o innej tematyce. Nowe muzeum ma być poświęcone I Pułkowi Ułanów Legionów Polskich, który stacjonował w Wojciechowicach od listopada 1916 r. do sierpnia 1917 r.

Organizatorem i dowódcą pułku był pułkownik Władysław Belina-Prażmowski, stąd żołnierzy nazywano "beliniakami".

ReklamaO ile historia 5 Pułku Ułanów Zasławskich, który również stacjonował w Wojciechowicach, ale w latach 1921-1939, jest dość dobrze znana, to ostrołęcka historia I Pułku Ułanów Legionów Polskich w większości oparta jest na wiedzy fragmentarycznej. Miasto chce nadrobić zaległości i w tym celu zamierza kupić z prywatnych rąk budynek przy al. Wojska Polskiego 28.

Pokoszarowy obiekt już kiedyś należał do miasta, ale został sprzedany w 2002 r. za 29,7 tys. zł. Od tamtej pory pustostan niszczeje. Inwestycja będzie o tyle łatwiejsza, gdyż budynek w 2000 r. wykreślono z rejestru zabytków (figurował w tej ewidencji od 1987 r.).

ReklamaMiasto poprzez muzeum chce promować wydarzenie z 17 maja 1917 r., które w głównej mierze zapoczątkowało niepodległość Polski. Tego dnia doszło w Wojciechowicach do tajnego zjazdu oficerów legionowych. Wykorzystując zawody jeździeckie wojska polskiego, doszło do tajnego zjazdu oficerów legionowych, podczas którego przyjęto rezolucję. Z tekstem rezolucji do Ostrołęki przybył Jędrzej Moraczewski, późniejszy premier RP na przełomie 1918/19 r. Jednym z oficerów biorących udział w tajnym zjeździe był gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, przez jeden dzień następca Prezydenta RP. Rezolucja zakładała odmowę złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec przez żołnierzy Legionów Polskich. W efekcie doszło do tzw. kryzysu przysięgowego, który w głównej mierze zapoczątkował niepodległość Polski.

Rozmowy z obecnym właścicielem budynku są mocno zaawansowane i sprzedaż powinna nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.

Aktualizacja
Niniejszy artykuł był primaaprilisowym żartem opublikowanym 1 kwietnia 2018 r.
Wyświetleń: 4556 komentarze: -
10:00, 01.04.2018r. Drukuj