wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: drzewa w Czarnowcu poszły pod topór

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Jeszcze do niedawna Czarnowiec w gminie Rzekuń był doskonałym miejscem do zamieszkania dla ludzi kochających przyrodę. Niestety, dzisiaj o wiele częściej słychać tu odgłosy pił motorowych niż krzyk żurawi czy śpiew skowronków.

Kilka tygodni temu, przy drodze wojewódzkiej relacji Ostrołęka-Goworowo, tuż przy ulicy Sosnowej w Czarnowcu, wycięto kilka olbrzymich zdrowych jesionów.

Reklama9 marca br., przy ulicy Kasztanowej pod topór poszły rosnące na poboczu również zdrowe akacje. Były one miejscem schronienia dla mazurków, wróbli a przede wszystkim gniazdowania dla zięb. Komu przeszkadzały te drzewa? Kto spowodował, że zostały wycięte? Czy w przypadku akacji na ich wycięcie wydala zgodę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska? Bo przecież od 1 marca zaczął się sezon lęgowy ptaków i żeby usunąć drzewo czy nawet krzaki zamieszkałe przez ptaki, potrzebne są stosowne pozwolenia. Od pewnego już czasu w Czarnowcu zapanowała dziwna moda na nadmierne i bezmyślne usuwanie drzew. W ubiegłym roku przy ulicy Kasztanowej dzierżawca łąki od Państwowej Agencji Rolnej powycinał jarzębiny, głogi, dzikie jabłonie a przede wszystkim ponad stuletnią gruszę rosnącą na polu. Dlaczego jesteśmy tacy bezmyślni?

Od redakcji:
Jak poinformował pracownik Urzędu Gminy w Rzekuniu, usunięcie drzew z terenu pasa drogowego drogi powiatowej Ostrołęka-Goworowo w miejscowości Czarnowiec odbyło się na wniosek Zarządu Dróg Powiatowych w Ostrołęce.

Odpowiada Agata Antonowicz, główny specjalista ds. komunikacji społecznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie:
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody "zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków - wojewódzki konserwator zabytków".

ReklamaW 2017 r. dwukrotnie zmieniły się przepisy m.in. w zakresie uzgadniania wycinki drzew w pasie drogowym drogi publicznej - od 1 stycznia 2017 r. do 16 czerwca 2017 r. usunięcie drzew w pasie drogowym drogi publicznej nie podlegało uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. 17 czerwca 2017 r. nastąpiła zmiana, zgodnie z którą obecnie "zezwolenie na usunięcie drzewa w pasie drogowym drogi publicznej, z wyłączeniem obcych gatunków topoli, wydaje się po uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska". Taki obowiązek istniał także przed 1 stycznia 2017 r. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie nie wpłynął wniosek o uzgodnienie wycinki drzew przy ul. Sosnowej oraz ul. Kasztanowej w Czarnowcu.

Uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów nie jest wymagane w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa do gminy (wójt/burmistrz/prezydent), jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza: 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew. Kwestie związane z wycinką drzew na prywatnych posesjach regulują w całości przepisy zawarte w art. 83f ustawy o ochronie przyrody.

Jednocześnie jednak, mając na uwadze obowiązujące przepisy z zakresu ochrony gatunkowej, właściciel terenu każdorazowo przed przystąpieniem do prac związanych z usuwaniem drzew i krzewów powinien ustalić, czy drzewo jest miejscem występowania chronionych gatunków roślin, grzybów lub zwierząt. Ponadto, w przypadku konieczności uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, także organ właściwy do wydania zezwolenia, przed jego wydaniem dokonuje oględzin w zakresie występowania w ich obrębie gatunków chronionych. W przypadku braku stosownej wiedzy w tym zakresie można skorzystać z pomocy osoby potrafiącej zweryfikować stan faktyczny (np. botanika, zoologa itp.). Rzetelna ocena obecności gatunków objętych ochroną jest szczególnie istotna w przypadku zwierząt związanych z zadrzewieniami i zakrzewieniami (m.in. ptaków, nietoperzy, owadów), w stosunku do których zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 7 i 8 rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt obowiązują zakazy niszczenia siedlisk i ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania oraz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd oraz innych schronień. Jeżeli wykonanie prac związanych z wycinką drzew lub krzewów może naruszać zakazy obowiązujące w stosunku do gatunków chronionych, należy od niej odstąpić do czasu uzyskania stosownego zezwolenia w postaci decyzji zezwalającej na czynności podlegające zakazom w stosunku do gatunków chronionych np. na niszczenie, czy usuwanie gniazd itp. (o czym mówi art. 56 ust. 1 i ust. 2 ustawy o ochronie przyrody). W celu uzyskania zezwolenia na odstępstwo od zakazów obowiązujących w stosunku do danego gatunku należy zwrócić się o odpowiednio do regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w zależności od gatunku i rodzaju planowanych czynności). Podział kompetencji pomiędzy ww. instytucjami określa art. 56 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody.

ReklamaTermin od 1 marca jest potocznie stosowany jako określenie okresu lęgowego ptaków. Okres lęgowy ptaków to czas dobierania się w pary, składania jaj i wychowywania młodych. Dla poszczególnych gatunków może się on znacznie różnić, jest także uzależniony np. od panujących w danym roku warunków pogodowych. I tak np. zazwyczaj u bielików trwa on od stycznia do lipca, u wróbli - od lutego/marca do sierpnia, u jerzyków - od maja do sierpnia. W rozporządzeniu ministra środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, okres od 16 października do końca lutego jest wskazany jako czas, w którym bez konieczności uzyskania zgody właściwego organu dopuszczalne jest usuwanie gniazd, przy czym dotyczy to wyłącznie obiektów budowlanych lub terenów zieleni, i tylko wtedy, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne. Należy przy tym zaznaczyć, że tereny zieleni to tereny urządzone wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, pełniące funkcje publiczne, a w szczególności parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe, cmentarze, zieleń towarzysząca drogom na terenie zabudowy, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom, dworcom kolejowym oraz obiektom przemysłowym. Zakazy z zakresu ochrony gatunkowej określają przepisy art. 51 i 52 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z: 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin, 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów, 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Wyświetleń: 2491 komentarze: -
11:24, 08.04.2018r. Drukuj