środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czarnowieckie Stonehenge - pradawne tajemnice miejscowych lasów

Fot. Czarnowiec/FacebookLasy w miejscowości Czarnowiec w gminie Rzekuń kryją wiele archeologicznych tajemnic. Niewiele osób wie, że na tym terenie prowadzono wnikliwe badania zabytków skrytych w ziemi, a w lesie, niedaleko szosy goworowskiej, znajduje się kamienny krąg, który może mieć nawet dwa tysiące lat.

Niezwykle ciekawy tekst dotyczący Czarnowieckiego Stonehenge - jednego z najbardziej interesujących zabytków archeologicznych w skali kraju - ukazał się na facebookowej stronie wsi Czarnowiec.

ReklamaChociaż czarnowiecki obiekt trudno porównać do słynnej na cały świat megalitycznej budowli w angielskim hrabstwie Wiltshire, to przecież w skali lokalnej też mamy do czynienia z kamiennym kręgiem, który skrywa w sobie tajemnice sprzed wielu tysięcy lat.

Jak czytamy na facebookowej stronie, badania archeologiczne prowadzono w czarnowieckim lesie od 1992 roku. Antoni Smoliński i Sławomir Żółkowski przeprowadzili tam tak zwane ratownicze badania wykopaliskowe, które miały na celu odkrycie, rozpoznanie, zbadanie i dokumentowanie obiektów archeologicznych na obszarach zagrożonych zniszczeniem potencjalnych stanowisk archeologicznych.

Jak doszło do odkrycia tego miejsca? Podobno wiele lat temu ktoś w tym miejscu kopał piasek i żwir, natrafił jednak na jakieś dziwne przedmioty, których nie sposób użyć do zaprawy, albo do betonu. Tak doszło do badań archeologicznych, które ujawniły ukryte skarby. W sprawozdaniu zamieszczonym w "Informatorze Archeologicznym" napisano, że wykopaliska ujawniły kamienne kręgi, fragmenty glinianych naczyń, ludzkie kości, przedmioty z żelaza i brązu oraz ślady drewnianych konstrukcji.

- Wyobraźmy sobie puszczę porastającą naszą wioskę, a w puszczy pradawną osadę, ludzi odzianych w skóry i futra. Mężczyzn wracających z polowania z dzidami i trofeami. Kobiety warzące jakąś strawę ze zbóż, mleka, może jakichś leśnych owoców. Odgłosy zwierząt, popiskiwania dzieci. Ludzie rodzą się, żyją i umierają. To, co 26 lat temu archeolodzy odkopali w Czarnowcu było najprawdopodobniej miejscem pozbywania się zwłok zmarłych. Czarnowieckie stanowisko archeologiczne opisywane jest w fachowej literaturze jaki wykopalisko, w którym znaleziono ślady kultury wielbarskiej i kultury przeworskiej - czytamy na Facebooku

ReklamaWięcej na temat czarnowieckiego wykopaliska można dowiedzieć się z pracy Małgorzaty Balcerzak pt. "Zarys pradziejów ziem położonych między Narwią a Orzem" a także innych publikacji, w których dokonano szczegółowych opisów miejsca wykopalisk. Autor tekstu przywołuje też mapę geośrodowiskową Polski Państwowego Instytutu Geologicznego, gdzie w objaśnieniach można przeczytać, że fragmenty ceramiki, przepalonych kości i węgli drzewnych, mogły być pozostałością po ucztach ofiarnych, związanych z ówczesnymi zwyczajami pogrzebowymi, a odkrycia w Czarnowcu są zaliczone do najbardziej interesujących zabytków archeologicznych w skali kraju.

Niestety nie wiadomo, czy kamienne kręgi zostały zachowane, czy też archeolodzy je zakopali, bo nie było funduszy na konserwację i eksponowanie wydobytych obiektów.

Więcej o tajemnicach wsi Czarnowiec dowiesz się na stronie miejscowości na Facebooku.
Wyświetleń: 4994 komentarze: -
11:28, 15.04.2018r. Drukuj