piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Stop pożarom traw" - ruszyła kolejna edycja kampanii

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. O zaprzestanie wypalania traw apelowano podczas konferencji prasowej.

Głos w sprawie zaprzestania wypalania traw zabrali na spotkaniu Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki oraz st. bryg. Mirosław Jasztal, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Reklama- Przypominam, że wypalanie traw jest działaniem niebezpiecznym, nieekonomicznym i niezgodnym z prawem. Pomimo stałego spadku liczby pożarów traw, wciąż dostrzegamy potrzebę prowadzenia działań prewencyjnych - powiedział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

St. bryg. Mirosław Jasztal, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej przybliżył zebranym najważniejsze statystyki dotyczące pożarów traw na Mazowszu.

- Płonące łąki i nieużytki to problem, z którym strażacy zmagają się co roku, szczególnie w marcu i kwietniu. W 2017 r. powstało niemal 5 tys. pożarów traw, co strawiło ponad 1,3 tys. hektarów ziemi. Od początku 2018 r. wybuchły 2623 pożary - powiedział.

Wojewoda Zdzisław Sipiera i Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, st. bryg. Bogdan Łasica podpisali wspólny apel - "Stop wypalaniu traw". Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.

ReklamaKampania "Stop pożarom traw" na terenie województwa mazowieckiego polega na koordynacji dotychczasowych działań oraz zaangażowaniu lokalnych władz samorządowych, a także dostarczeniu narzędzi (ulotek, plakatów, spotów filmowych). Kierowana jest przede wszystkim do: młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców z przekazami, że wypalanie traw:
- jest niebezpieczne dla ludzi i przyrody,
- jest prawnie zabronione,
- prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich,
- angażuje duże siły straży pożarnej.

Więcej o akcji na stronie stoppozaromtraw.pl, z której można pobrać materiały i uzyskać więcej informacji.
Wyświetleń: 585 komentarze: -
10:44, 21.04.2018r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com