piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Cykl filmów o Wyklętych: Czesław Kania ps. "Nałęcz" (wideo)

Fot. kadr z filmu MŻWKolejny film z cyklu "Zwykli bohaterowie. Północne Mazowsze w ogniu" został poświęcony Czesławowi Kani ps. "Nałęcz". Bohater tego odcinka pochodził z miejscowości Lipniki w gminie Łyse. Jego losy opowiadają członkowie rodziny, sąsiedzi i świadkowie wydarzeń.

Czesław Kania urodził się 19 marca 1909 w Lipinkach w gminie Łyse jako syn Leopolda i Marianny z Ruszczyków. W latach 1931-1932 służył w 81 pułku piechoty w Grodnie.

ReklamaJak czytamy na stronie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, nie są znane jego losy z początkowego okresu okupacji niemieckiej. W lutym 1944 w powiecie ostrołęckim wstąpił do NSZ, był dowódcą kompanii w gminie Łyse, nosił pseudonim "Nałęcz". Po zakończeniu wojny nie wyszedł z konspiracji. W czerwcu 1945 mianowany został p.o. dowódcy II batalionu, a w listopadzie, po połączeniu NSZ z NOW, był szefem wywiadu i kierownikiem wydziału propagandy przy sztabie KO Mazowsze kryptonim "Orzeł", dowodzonym przez Zbigniewa Kuleszę "Młota II". Brał udział w akcjach represyjnych przeciwko działającym w powiecie ostrołęckim bandytom i złodziejom, wysyłał ostrzeżenia nadgorliwym ubowcom, uczestniczył w akcjach "Młota II" na posterunek MO w Zarębach Kościelnych i UB w Chorzelach. Na powielaczu odbijał ulotki i podziemną gazetkę "Głos Podziemia", zamieszczającą wiadomości z radia londyńskiego.

ReklamaBył organizatorem, głośnej w okolicy, akademii 3 maja 1948 we wsi Karaska. Jego oddział działał na terenie powiatów: Ciechanów, Kolno, Maków Mazowiecki, Ostrołęka, Przasnysz i Szczytno. Ujęty został 25 czerwca 1948 roku, gdy grupa operacyjna UB i milicji w lesie Karaski koło wsi Gleba (gm. Kadzidło) osaczyła bunkier Komendy NZW. Po 50-minutowej walce, załoga bunkra, poniósłszy znaczne straty, poddała się. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na sesji wyjazdowej w Ostrołęce, w trakcie rozprawy pokazowej 29 kwietnia 1949 skazał Czesława Kanię oraz trzech jego towarzyszy walki - Józefa Kozłowskiego, Piotra Macuka i Bolesława Szyszkę - na karę śmierci. Stracony został 12 sierpnia 1949 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Szczątki ppor. Czesława Kani zostały odnalezione przez zespół Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka w maju 2013 r. w kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Zobacz też:
Cykl filmów o Wyklętych: Rodzina Wojszów spod Ostrołęki (wideo)

Wyświetleń: 1071 komentarze: -
10:22, 22.04.2018r. Drukuj