piątek, 22 marca 2019 r., imieniny Katarzyny, Bogusława, Kazimierza

Ubieram

Aktualności

Czy składowisko popiołów zagraża środowisku?

Na terenie prywatnych działek przylegających do nabrzeża Narwi w gminie Olszewo-Borki, rozciąga się składowisko popiołów i żużlu z ostrołęckiej elektrowni. Nie wszystkim podoba się taka działalność, choć właściciel działek zapewnia, że ma wszelkie niezbędne pozwolenia.

Pisma z zawiadomieniem o podejrzeniu nielegalnego składowiska w obszarze Natura 2000, zlokalizowanego na terenie gminy Olszewo-Borki, przy ul. Warszawskiej 2, wpłynęły do Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, Urzędu Gminy w Olszewie-Borkach i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Reklama W zawiadomieniu podano, że odpady z elektrowni gromadzone są na powierzchni niemal trzech hektarów, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie rzeki. Jak napisano, zachodzi też podejrzenie zatrucia okolicznych wód oraz niszczenie miejsc gniazdowania ptaków.

Teren składowiska należy do firmy PPHU "Romex". Działki są położone w miejscowościach Olszewo-Borki oraz Grabowo. Jak się dowiedzieliśmy, na terenie firmy przeprowadzona została kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatura w Ostrołęce. Inspektorzy, z uwagi na zgłoszone interwencje, w styczniu tego roku podjęli niezapowiedziane działania kontrolne.

Jak informuje WIOŚ, zgłoszona interwencja dotyczyła działalności w zakresie zbierania odpadów innych niż niebezpieczne tj. mieszanki popiołowo-żużlowej z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych pochodzących ze składowiska popiołów i żużli Energa Elektrownie Ostrołęka S. A. W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że firma posiada stosowną i aktualną decyzję starosty ostrołęckiego, która upoważnia do prowadzenia tego typu składowiska, jednak zauważono też pewne nieprawidłowości.

- Kontrola nie potwierdziła zasypywania starorzecza Narwi ww. odpadami, działki usytuowane są także poza siedliskami gatunków ptaków, dla ochrony których wyznaczono obszar Natura 2000. Składowane odpady w swoim składzie nie zawierają metali ciężkich, także nie ma możliwości jakiegokolwiek zatrucia wód gruntowych. Jednakże w ocenie inspektorów WIOŚ, stwierdzony sposób zbierania odpadów wzbudza pewne wątpliwości. Firma otrzymała stosowne zarządzenie pokontrolne zobowiązujące do usunięcia stwierdzonych podczas kontroli naruszeń w określonym terminie - informuje Krzysztof Cząstkiewicz, kierownik Działu Inspekcji w Ostrołęce, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Reklama Inspektorat poinformował też, że o wynikach kontroli prowadzonej na terenie składowiska, zawiadomiono odpowiednie organy w tym m.in. Urząd Gminy w Olszewie-Borkach, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce i nadzór budowlany.

- Wystąpienia pokontrolne skierowano do wójta gminy Olszewo-Borki, Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce, starosty ostrołęckiego, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW w Białymstoku. Skierowano też wystąpienie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ostrołęce o zajęcie stanowiska w kwestii utwardzenia ww. nieruchomości zgodnie z przepisami prawa budowlanego - czytamy w informacji WIOŚ.

O sprawę zapytaliśmy też właściciela działek, na których funkcjonuje składowisko odpadów. Przedsiębiorca z całą stanowczością odpowiada, że prowadzona przez niego działalność jest w pełni legalna, poparta odpowiednimi, ważnymi zezwoleniami.

Reklama W rozmowie z nami Roman Zalewski, współwłaściciel działek, powiedział, że informacje rozsyłane do mediów oraz instytucji i urzędów były przygotowane przez jego byłych wspólników, którzy chcą mu zaszkodzić. Rzeczone składowisko żużli i popiołów z ostrołęckiej elektrowni prowadzone jest na mocy decyzji starosty, obowiązującej od 2015 roku. Przedsiębiorca stwierdził, że wkrótce żużel i popioły będą wywożone pod budowę drogi Ostrów Mazowiecka-Wyszków, także m.in. na trasę S8 i Via Balticę, bowiem są to materiały bardzo dobre do podbudowy dróg. Zalewski dodał, że anonimowe zarzuty są dla niego śmieszne, a na prowadzoną przez siebie działalność posiada stosowne pozwolenia i nie dochodzi tu do poważnych uchybień. Jak mówi, nic poza pouczeniem od inspektorów WIOŚ nie otrzymał, a wszelkie zarzuty względem niego są bezpodstawne.

Wyświetleń: 10050 komentarze: 41 Wrzuć na Facebooka 10.05.2018, 13:16r. Drukuj
Powrót


X @ 14:21, 10.05.2018

IP: 5.172...135

Oj Roman masz ty się z tymi konfidentami

Rebeliant Remek @ 14:37, 10.05.2018

IP: 188.146...190

Nie dadzą człowiekowi zarobić 😀 Inna sprawa, że problem zapylenia w pobliżu składowisk odpadów z elektrowni wraca niczym bumerang. Jest elektrownia węglowa, jest spalanie, jest popiół, żużel, składowisko, syf i zachwycony zwiększeniem spalania tępy dureń.

brexit @ 16:19, 10.05.2018

IP: 82.132...31

A może to jest strategiczna rezerwa ratusza na miejskie, uroczyste obchody środy popielcowej?

jola @ 16:38, 10.05.2018

IP: 5.172...178

a może by gmina czy miasto zainwestowała(o) i zrobiła(o) stok narciarski zimą by na siebie zarabiało ;-)

Ja @ 17:23, 10.05.2018

IP: 2a00:f41...5601

Niestety Jolu takie inwestycje przerastają możliwość urzędników UM

anty MO @ 18:01, 10.05.2018

IP: 109.241...46

Moja Ostroleka jak zwylle pisze artykuly pod dyktando i na zamowienie . Zwlaszcza przed wyborami podrzuca temat i patrzy jak w komentarzach ludzie skacza sobie do gardel

Do antymo @ 18:09, 10.05.2018

IP: 5.172...135

A kto tu sobie do gardeł skacze?

tępiciel lemingów @ 18:15, 10.05.2018

IP: 194.126...230

Ja, basen wybudowali, drogi wybudowali, most remontują, itp. a stoku narciarskiego nie potrafiliby zrobić?

Rebeliant Remek @ 18:38, 10.05.2018

IP: 188.146...190

Basen tandetny, drogi połatane, most...😁😁😁. Robić to oni potrafią najwyżej czarnym ł/laskę.

tępiciel lemingów @ 19:10, 10.05.2018

IP: 194.126...230

Basen lepszy niż stary, drogi lepsze niż stare, most będzie lepszy niż stary. Dobrze, że nie robią ł/laski czerwonym.

do tępiciel lemingów @ 19:15, 10.05.2018

IP: 94.254...16

Basen lata temu.

Jakie drogi? 3 ulice przez 4 lata kadencji? 99% w mieście nadaje się do kapitalnego remontu.

Most z wieloletnim opóźnieniem i z 10 mln zł na tymczasową kładkę.

Jakie jeszcze "sukcesy" wymyślisz?

tępiciel lemingów @ 19:28, 10.05.2018

IP: 194.126...230

do tępiciel lemingów, dobrze, że od wielu lat mamy nowy basen i stara pływalnia jest zamknięta.

Drogi są sukcesywnie remontowane. 99% jest złych dróg w mieście? Kłamiesz.

Most jest remontowany od razu po wydaniu opinii rzeczoznawców. Dobrze, że zbudowano za 10 mln most tymczasowy.

brexit @ 19:34, 10.05.2018

IP: 82.28...1

Poniżej cytat z portalu pch24 pl

"Podpisanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa ustawy 447 to największa porażka Rzeczypospolitej Polskiej w ostatnich kilkudziesięciu latach – tak uważają dr Ewa Kurek, Witold Gadowski i Stanisław Michalkiewicz, których portal PCh24 pl poprosił o komentarz w tej sprawie.– 9 maja 2018 roku Polska ostatecznie przegrała II Wojnę Światową. Jak inaczej to nazwać? Ustawa 447 oznacza bowiem, że Polacy będą musieli zapłacić Żydom 300 mld dolarów za to, że w czasie II Wojny Światowej Niemcy ich mordowali – mówi w rozmowie z PCh24 pl Stanisław Michalkiewicz.

– Przez cały okres prac nad ustawą 447 polskie władze i największe ośrodki opiniotwórcze milczały w tej sprawie. Jest to najlepsza ilustracja dziadostwa, w jakie Polska popada – podkreśla publicysta.

– Zdecydowana większość Polaków albo nie interesuje się nadciągającą grabieżą polskiego majątku, albo wierzy w zapewnienia rządu, że wszystko będzie dobrze i nic złego nam nie grozi. Normalny naród zdmuchnąłby takie władze niczym tornado, a nasz naród... Zostawię to bez komentarza – podsumowuje Stanisław Michalkiewicz."

brexit @ 19:35, 10.05.2018

IP: 82.28...1

Zapomniałem znowu :

Kaczyński na Madagaskar

brexit @ 19:38, 10.05.2018

IP: 82.28...1

Za portalem pch24 pl

Dr Ewa Kurek

"– Od strony prawnej, powtarzam - dla mnie to wszystko jest nielogiczne! Jak obce państwo może ustanawiać prawo dla innego państwa? Na jakiej podstawie? Dlaczego próbuje je nam siłą narzucić jednocześnie deklarując, że jest naszym sojusznikiem? Na Boga! To nie my zaczęliśmy II Wojnę Światową, to nie my ją prowadziliśmy, to nie my obróciliśmy w popiół i kurz Warszawę i dziesiątki innych polskich miast i miejscowości. To nie my odpowiadamy za śmierć 3 milionów Polaków! To nie my byliśmy beneficjentami II Wojny Światowej – podkreśla historyk.W ocenie dr Kurek państwo polskie powinno zatrudnić najlepszych prawników i przygotować księgi strat dla każdego centymetra kwadratowego naszej ojczyzny i pokazywać światu, jakie ponieśliśmy straty. – Bez tego będziemy skazani na żydowskie krzyki i kolejne roszczenia, do spłacenia których być może już niedługo będą nas wzywać kolejne kraje – alarmuje.Zdaniem historyk, ustawa 447 to efekt działań, jakie przez kilkadziesiąt lat prowadziły polskie władze, wpisywały się w narrację żydowską i uprawiały pedagogikę wstydu. – Przez lata próbowano nas poniżyć, zbudować w nas kompleks, abyśmy oddali wszystko co mamy, tylko i wyłącznie za to, że żyjemy. Powtarzam - robiły to przede wszystkim polskie władze! Nie żydowskie, nie amerykańskie! POLSKIE! To polski rząd sponsorował filmy takie jak „Pokłosie” czy „Ida”, to Telewizja Polska zakupiła prawa do emisji serialu „Nasze Matki, Nasi Ojcowie”, to polskie placówki dyplomatyczne nie reagowały na oskarżanie Polski i Polaków o mordowanie Żydów w „polskich obozach śmierci”, to IPN organizował konferencje z Janem Tomaszem Grossem, to polskie ministerstwa dotowały milionami złotych paszkwile o Polakach - żydowskich katach – podkreśla."

brexit @ 19:40, 10.05.2018

IP: 82.28...1

Zaportalem pch24 pl

dr Ewa Kurek cd.

"- Innym klasycznym przykładem pedagogiki wstydu jest sprawa Jedwabnego. Dopiero teraz widzimy, że wstrzymana 17 lat temu przez rabina Schudricha ekshumacja miała na celu wmówienie Polakom i całemu światu, że byliśmy mordercami i powinniśmy za to zapłacić najlepiej poprzez oddanie wszystkich nieruchomości i ziemi. Pomimo tego, że wielu polskich historyków od lat walczy o przeprowadzenie ekshumacji w Jedwabnem to nadal mamy nad sobą bat w postaci urzędników ministerstwa sprawiedliwości i prokuratury, którzy blokują wszystkie inicjatywy w tej sprawie. Wniosek jest prosty: polskie władze nie słuchają historyków, tylko wolą słuchać kłamców. Niedługo okaże się, że ci drudzy powiedzą: „A teraz macie zapłacić 300 mld dolarów”, to rząd to zrobi. To jest najbardziej przerażające. Pojawia się bowiem pytanie: czy polskie władze są w stanie i czy w ogóle zechcą bronić Rzeczypospolitej i jej obywateli? Dzisiaj nie jestem w stanie na nie odpowiedzieć. Wiem jednak jedno: Polacy się budzą i zaczynają walczyć o prawdę. Polacy są coraz bardziej zdeterminowani do obrony ojczyzny i swojej własności. Jestem przekonana, że nie pozwolą rządzącym na robienie jakichkolwiek interesów z Żydami i spłacanie jakichkolwiek nieuzasadnionych roszczeń – podsumowuje dr Kurek."

Dolek @ 19:54, 10.05.2018

IP: 37.248...32

Brexit - Temat artykułu " czy składowisko popiołów zagraża środowisku ? " chyba niewiele ma wspólnego z Jedwabnem i Żydami.

Składowiska popiołów mają negatywny wpływ na środowisko. Mnóstwo Pyłów w powietrzu nie mówiąc o radioaktywności tych odpadów. Niby niewielkiej ale pustaków z Ostrołęki ludzie nie chcieli kupować tylko brali wapienne ze Śniadowa.

borki @ 20:00, 10.05.2018

IP: 94.254...149

pies psa nie ugryzie

@ @ 20:12, 10.05.2018

IP: 95.49...134

Powiadają, że nie kąsa się ręki, która karmi.

HA HA HA @ 20:35, 10.05.2018

IP: 178.235...169

No tak liczne naruszenia w posiadanej dokumentacji a bogacz tylko pouczenie dostał angry

RĘKA BOSKA @ 22:24, 10.05.2018

IP: 95.49...176

Rozliczają donosicieli z komuny tych też rozliczą

ha ha ha @ 23:28, 10.05.2018

IP: 2a01:110f...8f08

Jak to sie nagle przed wyborami cala totalnie ukryta opozycja przebudzila,i donosy pisze...Niezle... tongue tongue tongue tongue

Rebeliant Remek @ 04:36, 11.05.2018

IP: 188.146...190

Wybory? Totalna opozycja? Donosy? A kim jest właściciel Romexu? Kandydatem na prezydenta, czy współwłaścicielem kupy z popiołem? 😀😀😀

007 @ 06:59, 11.05.2018

IP: 94.254...160

Z popiołów powstałeś i w popiół się wrócisz jak mówi stara kurpiowska prawda!!!! A same popioły ??? cóż i osioł wie że szkodzą one środowisku kropka

BORKI @ 07:19, 11.05.2018

IP: 94.254...192

Jak powstanie druga elektrownia to temu przedsiębiorcy zabraknie działek na składowanie tego syfu.Jak to nie szkodliwe to elektrownia niech wali ten popiół do narwi , po co zbędne koszta

Do ha ha , x .... @ 07:51, 11.05.2018

IP: 194.50...53

ochrona środowiska to nie donoszenie czy jak tam nazywacie ja chciałbym, żeby moje wnuki i prawnuki miały czym oddychać.... angry sad

Teraz byli wspólnicy i ich adwokat to SYGNAL ... @ 08:44, 11.05.2018

IP: 2a00:f41...9485

Za duźo koksu i metanabolu się najedli i główki rozsadza po raz kolejny 😂do roboty się weźcie i odrabjajcie długi żeby pospłacać ludzi a nie na siłownie 😀

SYGNALIŚCI 😁😀😂ԅ ... @ 08:47, 11.05.2018

IP: 79.188...28

Dobre popieram w całości

Gość @ 08:49, 11.05.2018

IP: 2a01:110f...b388

Popioły obok restauracji?

Haha @ 10:58, 11.05.2018

IP: 94.254...184

To chyba nie byli tym dronem na Przemysłowej ? To są hałdy. U Romexa to pikuś. Nikt tego nie kontroluje.

. @ 13:45, 11.05.2018

IP: 94.254...157

Takie składowisko jak na Łegu jest tak szkodliwe, że każda gmina by chciała mieć przynajmniej jedno.

Wo @ 13:51, 11.05.2018

IP: 188.146...180

W ekonomii pojawiło się nowe sformułowanie - biznes po ostrołęcku. W tej formule zawierają się hałdy popiołów, wywóz złomu np ze starych basenów, budowa dróg i mostów na których po 4 dniach pęka asfalt i inne efektowne przedsięwzięcia.

.... @ 15:50, 11.05.2018

IP: 185.166...172

POdobna góra jest prz obwodnicy i faktycznie miasto mogłoby zainwestować nieco poprawić i zrobić stok narciarski podobny do tego w łomży i pewnie miasto by na inwestycji zarabiało ale .... nie warto po co ... ?

tępiciel lemingów @ 16:32, 11.05.2018

IP: 31.0...3

...., na stok narciarski nie ma tam miejsca.

..... @ 18:46, 11.05.2018

IP: 176.109...157

miejsac by spokojnie w ystarczył ale musiałby być chęci wink

Jan Kowalski @ 19:44, 11.05.2018

IP: 37.47...76

Petru kaput :-):-):-):-):-):-)

naLeśnik @ 20:31, 11.05.2018

IP: 188.146...83

Skasowaliscie mój komentarz hmmm... to co ten świeżo zakupiony teren będzie na zwózke tego ścierwa MADA FAKA... dlaczego tu a nie np. w OSTROŁĘCE :)

Hahaha @ 21:48, 11.05.2018

IP: 94.254...183

Większym zagrożeniem dla środowiska i otoczenia to są te rozje.ba.ne samochody tej śmiesznej firmy z Białorusinami za fajerą

Zale.wiak @ 22:50, 11.05.2018

IP: 94.254...31

Pseudo biznesmen śmiesznymi wypowiedziami odwraca uwagę od swoich licznych przekrętów.
Dopiero co go z ciupy puścili.
Posprzedawał swoich kolegów co kręcili z nim paliwem i dlatego wyszedł, współpracująca konfitura.

Obywatel @ 07:33, 12.05.2018

IP: 94.254...28

A czy Roman pokazał komuś jakes umowy na dostawy tego popiołu na te drogi? Czy może będzie po cichu spuszczał popiół nocami do narwi i udawał ze powoli go wywozi. Jego dewiza Jest hasło ze w Ostrołęce tylko ryby nie biorą i wszystko da się załatwić

JA @ 21:41, 12.05.2018

IP: 83.6...175

To co pożyczyłeś Roman temu świńskiemu duetowi (duetu) to oni powinni tam codziennie do Ciebie przychodzić i polerować... schody, do błysku, i tak do wyczerpania zapasów....

Reklama

Polbram
LUSAR
Toyota
SubWay
Carpexim
Bowling
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

MarketPozyczkowy.pl
Ynet.pl
Spaja
LuxKredyt
Hydraulika
KurpiaArte
NestBank