poniedziałek, 21 maja 2018 r., imieniny Kryspina, Wiktora, Jana

Aktualności

Zjawisko kulturowe Hiszpanii - flamenco

Flamenco to folklor cyganów andaluzyjskich, którzy przybyli na Półwysep Iberyjski ok. XVI w. Tworzą go nierozerwalnie związane ze sobą śpiew, taniec i muzyka (cante, baile, toque). Jako pierwszy ukształtował się śpiew, nieco później pojawił się taniec.

Taniec flamenco jest najczęściej solowy - to indywidualna forma wypowiedzi, zawierająca zawsze pewien element improwizacji. Nie ma w nim miejsca na konwenanse czy schematy. Charakteryzuje się niezwykłą siłą wyrazu.

ReklamaObserwując tancerzy słuchacz odczuwa potrzebę towarzyszenia im, emocje i uczucia unoszą się niemalże namacalnie w powietrzu, a każdy ruch i każdy dźwięk podkreśla smutek, gniew czy radość. Flamenco jest spontaniczne, czyste i prosto z serca. Czując gniew, tancerz nie chowa go w swoim wnętrzu, ale wyraża gwałtownym gestem i rytmicznym uderzaniem obcasów. Odczuwając miłość tancerka wyraża ją płynnością ruchów, dosłownie oplatając partnera, otulając go szalem swoich uczuć.

Wyróżnia się ponad siedemdziesiąt typów tańca flamenco, oto kilka z nich:

ReklamaSolea (soledad-samotność) - to w zasadzie "matka" flamenco, pochodząca z XX wieku. Składa się głównie z kobiecych ruchów i jest najbardziej reprezentatywną odmianą pieśni cygańsko-andaluzyjskich.
Alegrias - ten rodzaj to radość, dawniej popisowy taniec kobiet. Teraz oczywiście się to zmieniło, jednak prawdziwa "alegria" wymaga sukni z długim trenem, wachlarza czy chusty. Mamy tutaj obszerne wersy piosenek, charakterystyczny akcent i falsety. Jako iż ta forma flamenco jest bardzo żywa i lekka nikogo zapewne nie zdziwi, że opowiada najczęściej o miłości.
Garrotin - to typowa opowieść o wielkiej, nigdy niekończącej się miłości. Upraszczając, jest to coś w rodzaju Reklamatelenoweli, tylko na o wiele wyższym poziomie. Mówi o tęsknocie za ukochaną osobą, o oczekiwaniu, o wyjątkowości tej drugiej połówki. Co jest również ciekawe, ten rodzaj flamenco wykonywany jest głównie przez mężczyzn, a jeśli przez kobiety to wyłącznie w męskim przebraniu.
Seguiriyas - jedna ze smutniejszych form flamenco, pełna skrajnych uczuć. Kojarzona jest ze smutkiem, ostatecznością i pogrzebem. Początkowo, seguiriyas była kojarzona z tradycją pierwszej nocy, którą wprowadzili Arabowie.
Marinette - to pole do popisu wyłącznie dla mężczyzn. Była i nadal jest to pieśń towarzysząca pracy w kuźni a rytm przypomina dźwięk bijącego w kowadło młota. Opowiada o ciężkiej pracy, o chęci znalezienia lepszego życia. Jako że praca w kuźni odbywała się przy ogniu, obecnie martinete wykonywany jest przy użyciu czarnej chusty bądź po prostu tańczony jest z nagim torsem.
Bulerias - najżywszy, najbardziej zabawowy typ flamenco. Ciężko go pomylić z innym, ma charakter ludyczny. Bulerias jest odważny, prześmiewczy i satyryczny. Tutaj nie ma miejsca na wstyd czy jakieś skrupuły.

Słówko tygodnia:
Escuela - szkoła [eskłela].

Zwrot tygodnia:
Hacer novillos - wagarować [asernowijos].

Materiał przygotowali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Ostrołęce.
Opracowała Kinga Openchowska, koordynator - Anna Orłowska.

Odsłon: 383 komentarze: 1 Wrzuć na Facebooka 15:49, 16.05.2018r. Drukuj
Powrót


Gosiax @ 07:38, 17.05.2018

IP: *.*.231.169

Super artykuł. 😊

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

LUSAR
Kucharski
Bowling
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Spaja
LuxKredyt
Zbyszko