wtorek, 21 maja 2019 r., imieniny Kryspina, Wiktora, Jana

Fat-Bike

Aktualności

Zjawisko kulturowe Hiszpanii - flamenco

Flamenco to folklor cyganów andaluzyjskich, którzy przybyli na Półwysep Iberyjski ok. XVI w. Tworzą go nierozerwalnie związane ze sobą śpiew, taniec i muzyka (cante, baile, toque). Jako pierwszy ukształtował się śpiew, nieco później pojawił się taniec.

Taniec flamenco jest najczęściej solowy - to indywidualna forma wypowiedzi, zawierająca zawsze pewien element improwizacji. Nie ma w nim miejsca na konwenanse czy schematy. Charakteryzuje się niezwykłą siłą wyrazu.

Reklama Obserwując tancerzy słuchacz odczuwa potrzebę towarzyszenia im, emocje i uczucia unoszą się niemalże namacalnie w powietrzu, a każdy ruch i każdy dźwięk podkreśla smutek, gniew czy radość. Flamenco jest spontaniczne, czyste i prosto z serca. Czując gniew, tancerz nie chowa go w swoim wnętrzu, ale wyraża gwałtownym gestem i rytmicznym uderzaniem obcasów. Odczuwając miłość tancerka wyraża ją płynnością ruchów, dosłownie oplatając partnera, otulając go szalem swoich uczuć.

Wyróżnia się ponad siedemdziesiąt typów tańca flamenco, oto kilka z nich:

Reklama Solea (soledad-samotność) - to w zasadzie "matka" flamenco, pochodząca z XX wieku. Składa się głównie z kobiecych ruchów i jest najbardziej reprezentatywną odmianą pieśni cygańsko-andaluzyjskich.
Alegrias - ten rodzaj to radość, dawniej popisowy taniec kobiet. Teraz oczywiście się to zmieniło, jednak prawdziwa "alegria" wymaga sukni z długim trenem, wachlarza czy chusty. Mamy tutaj obszerne wersy piosenek, charakterystyczny akcent i falsety. Jako iż ta forma flamenco jest bardzo żywa i lekka nikogo zapewne nie zdziwi, że opowiada najczęściej o miłości.
Garrotin - to typowa opowieść o wielkiej, nigdy niekończącej się miłości. Upraszczając, jest to coś w rodzaju Reklama telenoweli, tylko na o wiele wyższym poziomie. Mówi o tęsknocie za ukochaną osobą, o oczekiwaniu, o wyjątkowości tej drugiej połówki. Co jest również ciekawe, ten rodzaj flamenco wykonywany jest głównie przez mężczyzn, a jeśli przez kobiety to wyłącznie w męskim przebraniu.
Seguiriyas - jedna ze smutniejszych form flamenco, pełna skrajnych uczuć. Kojarzona jest ze smutkiem, ostatecznością i pogrzebem. Początkowo, seguiriyas była kojarzona z tradycją pierwszej nocy, którą wprowadzili Arabowie.
Marinette - to pole do popisu wyłącznie dla mężczyzn. Była i nadal jest to pieśń towarzysząca pracy w kuźni a rytm przypomina dźwięk bijącego w kowadło młota. Opowiada o ciężkiej pracy, o chęci znalezienia lepszego życia. Jako że praca w kuźni odbywała się przy ogniu, obecnie martinete wykonywany jest przy użyciu czarnej chusty bądź po prostu tańczony jest z nagim torsem.
Bulerias - najżywszy, najbardziej zabawowy typ flamenco. Ciężko go pomylić z innym, ma charakter ludyczny. Bulerias jest odważny, prześmiewczy i satyryczny. Tutaj nie ma miejsca na wstyd czy jakieś skrupuły.

Słówko tygodnia:
Escuela - szkoła [eskłela].

Zwrot tygodnia:
Hacer novillos - wagarować [asernowijos].

Materiał przygotowali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Ostrołęce.
Opracowała Kinga Openchowska, koordynator - Anna Orłowska.

Wyświetleń: 600 komentarze: 1 Wrzuć na Facebooka 16.05.2018, 15:49r. Drukuj
Powrót


Gosiax @ 07:38, 17.05.2018

IP: 94.254...169

Super artykuł. 😊