sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ujawniono kolejne doły wapienne na terenie budowy muzeum

Fot. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN/FacebookNa terenie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce robotnicy odkryli kolejne zagłębienia w ziemi, wypełnione prawdopodobnie wapnem. Materiał został odpowiednio zabezpieczony. Sprawą zajęli się m.in. pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie.

Na terenie byłego aresztu śledczego w Ostrołęce przy ulicy Traugutta, gdzie obecnie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych, podczas prac budowlanych ujawniono pod wierzchnią warstwą gruntu kolejne doły wapienne. Ze względu na istniejące wątpliwości, co do pochodzenia zalegającej w gruncie substancji, Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce powołała archeologów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie w charakterze specjalistów w celu zbadania tego terenu. Prace rozpoczęły się w poniedziałek 14 maja.

Reklama- W związku z ujawnieniem kolejnych analogicznych zagłębień w ziemi, jakie były przedmiotem postępowania, wypełnionych prawdopodobnie wapnem, podjęto czynności mające na celu ustalenie, czy mogą się tam znajdować szczątki ludzkie. Do dnia 17 maja br. wykonywane były na terenie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych prace związane z zabezpieczeniem materiału do badań przez funkcjonariuszy KMP w Ostrołęce z udziałem pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie pod nadzorem prokuratora. Zabezpieczono substancje, które z uwagi na znaczną destrukcję, bez specjalistycznych badań, nie mogą zostać zidentyfikowane. W najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja w przedmiocie zasięgnięcia ponownie opinii instytutu badawczego - zaznacza Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

ReklamaWcześniej ostrołęcka prokuratura prowadziła postępowanie w sprawie szczątków, które również ujawniono na terenie budowy muzeum Wyklętych w Ostrołęce. W toku prac wykopaliskowych robotnicy natrafili m.in. na dół z wapnem, w którym były kości.

Zakład Medycyny Sądowej we Wrocławiu wydał opinię, że zabezpieczony materiał to kości pochodzenia zwierzęcego. Postępowanie zostało umorzone i - jak stwierdziła prokuratura - brak jest podstaw do jego podjęcia.
Wyświetleń: 8802 komentarze: -
11:12, 22.05.2018r. Drukuj