wtorek, 1 grudnia 2020 r., imieniny Natalii, Blanki, Eligiusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Sprężarki śrubowe w przemyśle - o tym warto wiedzieć

Przemysł to dział gospodarki, który wymaga stosowania specjalistycznych urządzeń, np. sprężarek, które występują pod różnymi rodzajami i wyróżniają się odmiennym zastosowaniem. Zdecydowanie najbardziej popularnymi i najczęściej stosowanymi są sprężarki śrubowe.

Czym jest sprężarka?
Sprężarka jest maszyną, która przetwarza energię mechaniczną na inne rodzaje energii. Niekiedy także, bywa wykorzystywana do uzyskiwania energii mechanicznej z innych typów jej typów. Z tego też powodu, inaczej bywa określana jako urządzenie energetyczne.

Reklama Podstawowa budowa i sposób wykonywanej pracy.
Żeby sprężarka mogła wykonać swoją pracę i uzyskać zamierzony efekt, musi spełniać kilka ważnych aspektów, które wiążą się przede wszystkim z jej budową, determinującą zasady działania. Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi sprężarki są wirniki. Żeby sprężarka mogła wykonywać swoją pracę, potrzebne są przynajmniej dwa, które różnią się swoim kształtem i charakterem. Pierwszy jest wklęsły, drugi zaś wypukły. Obracają się one w przeciwnych do siebie kierunkach. Z wyglądu i sposobu ułożenia, wirniki owe przypominają nieco cylindry, które zostały ze sobą połączone w sposób półosiowy. Zasady pracy sprężarki zakłada wprowadzenie przeciwstawnych sobie wirników w ruch. Kiedy ten proces, który stanowi pierwszy krok pracy sprężarki, zostanie wykonany, dochodzi do wyeliminowania wolnej przestrzeni między wirnikami, co z kolei wywołuje produkcję sprężonego powietrza o niejednorodnym ciśnieniu. Działanie takie nie jest przypadkowe. Ma ono na celu w możliwie największym stopniu zwiększenie ciśnienia gazu przy jednoczesnym zaniżeniu jego ilości. To, jaką wartość ciśnienia osiągnie gaz zależy od potrzeb i odpowiednio dobranych do nich rodzajów sprężarek. Najbardziej powszechnym przedziałem ciśnienia gazu, jaki wykorzystuje się w przemyśle jest bariera 4-13 barów.

Reklama Bardziej zaawansowany sposób pracy
Istnieją oczywiście branże, które potrzebują znacznie bardziej precyzyjnych wyników pracy sprężarki śrubowej. Stosuje się wtedy bardziej zaawansowane urządzenia, których praca bazuje na podstawowej działalności wyżej opisanych produktów. Różnica polega na tym, że bardziej zaawansowane modele pracują w oparciu o zmienną prędkość obrotową oraz permanentnym pomiarze ciśnienia, którego zadaniem jest dostosowanie ciśnienia przepływającego gazu do zmieniających się zapotrzebowań. Kompresory śrubowe mogą być dodatkowo wyposażone w tłumiki, których zadaniem redukowanie drgań i wibracji, głównie podczas rozruchu urządzenia. Jest korzystne rozwiązanie ze względu na możliwość utrzymania stałych wartości.

Reklama Rodzaje sprężarek śrubowych
Na rynku istnieją dwa główne rodzaje wśród sprężarek śrubowych. Pierwsze, to kompresory bezolejowe. Są to produkty pozbawione filtrów olejowych ze względu na ich główną cechę, która wynika z nazwy. W procesie sprężania nie jest wykorzystywany olej, a jedynie woda. Kompresory tego typu posiadają filtry, których zadaniem jest zatrzymanie bakterii, drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń występujących w wodzie. Sprężarki bezolejowe wytwarzają czyste i sterylne powietrze, dlatego idealnie nadają się one do przemysłu wymagającego zachowania wysokich warunków higienicznych. Zazwyczaj są to urządzenia małe i lekkie, które można bez trudu przenosić. Drugi rodzaj to sprężarki śrubowe olejowe. Ich użycie zakłada wprowadzenie oleju do komory sprężania, którego zadaniem jest zapewnienie szczelności między wirnikami oraz chłodzenie konstrukcji odpowiadającej za sprężenie powietrza. Urządzenia te charakteryzują się o wiele większą wydajnością niż odpowiedniki bezolejowe, mogą one pracować w sposób stały, ale są także o wiele większe i cięższe.

Zastosowanie
Sprężarki śrubowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Idealnie sprawdzają się w branży farmaceutycznej, sanitarnej, optycznej i elektronicznej, w warsztatach samochodowych, laboratoriach i wielu innych. Nadają się one do pracy zarówno na świeżym powietrzu, jak i we wnętrzach, np. hal.

Artykuł poleca Arbatech - firma oferująca szeroki wybór różnego rodzaju kompresorów.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 508 komentarze: 0
24.05.2018, 09:24r. Drukuj
Powrót


Reklama

Emagos
LUSAR
Carpexim

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Kangurek
Neo
iparts.pl
HydroDev
Ynet.pl
Sklep Enter