sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Odwrócony krzyż, swastyka i pentagram w ostrołęckim gimnazjum

Zdjęcie krąży w internecie od kilku tygodni. Zamieszczone było m.in. na Facebooku jak i portalu imgur.comDo profanacji symboli narodowych, obrazy uczuć religijnych oraz wyrażania treści nazistowskich doszło w Gimnazjum nr 5 w Ostrołęce. Uczennica, w postawie modlitewnej, pozuje na tle tablicy i godła. Krzyż wiszący na ścianie odwrócono, a na szkolnej tablicy narysowano wymowne symbole.

Zdjęcie, na którym pozuje gimnazjalistka, trafiło do internetu. Było powielane i rozsyłane przez wiele osób.

Młoda dziewczyna, stojąc na tle tablicy, ręce składa jak do modlitwy, ma zasłoniętą włosami twarz. Zainteresowanie internautów wzbudziły symbole, które jej towarzyszą. W obecności państwowego godła oraz planszy z twórcami narodowymi, pojawiły się m.in.: swastyka - znak przejęty przez Adolfa Hitlera i funkcjonujący do dziś jako symbol nazizmu i faszyzmu, odwrócony pentagram tzw. czarny pentagram, utożsamiany powszechnie z satanizmem oraz diagram taijitu. Krzyż wiszący w klasie na ścianie odwrócono, co dodatkowo potęguje bluźnierczą i obrazoburczą dla katolików wymowę całego zdjęcia.

ReklamaFotografia być może przeszłaby bez echa, gdyby nie reakcja internautów, którzy widząc zdjęcie, poczuli się dotknięci, ale też zniesmaczeni postawami dzisiejszej młodzieży. Szybko ustalono, że incydent dotyczy Zespołu Szkół nr 5 w Ostrołęce, w którym funkcjonuje Gimnazjum nr 5. Aby uczulić społeczeństwo na zachowania współczesnego młodego pokolenia, jeden z internautów postanowił sprawę nagłośnić. O sprawie dowiedziała się dyrekcja szkoły.

Kierownictwo ostrołęckiego Gimnazjum nr 5, potwierdziło, że sprawa uczennicy, która na portalu społecznościowym Facebook zamieściła zdjęcie zawierające m.in. treści nazistowskie, jest znana w placówce i została potraktowana w sposób bardzo poważny. Wobec uczniów zamieszanych w sprawę podjęto radykalne działania.

- Ustaliliśmy personalia uczennicy, jak też osób, które wykonały bulwersujące rysunki. Podjęliśmy różnorodne działania i konieczne kroki mające na celu rozwiązanie problemu i niedopuszczenie do powtórzenia tak haniebnego zachowania. Sprawą zajmujemy się nadal, a profilaktyką w formie ankiet, pogadanek i spotkań z pracownikiem policji obejmiemy wszystkie klasy gimnazjalne naszej placówki. Ze względu na dobro młodzieży, nie chcemy ujawniać więcej szczegółów, ale zapewniamy, że problem potraktowaliśmy bardzo poważnie - poinformował nas Waldemar Salis, dyrektor placówki.

ReklamaSwoje stanowisko w sprawie przedstawiło także kuratorium. Andrzej Kulmatycki, rzecznik Kuratorium Oświaty w Warszawie poinformował, że w związku z incydentem, kuratorium wystąpiło do dyrekcji placówki o wyjaśnienia. O sprawie zawiadomiono także policję.

- W związku z incydentem, szkoła natychmiast podjęła działania wyjaśniające. Ustalono tożsamość uczennicy ze zdjęcia oraz uczniów biorących udział w incydencie. Szkoła przeprowadziła wśród uczniów klas gimnazjalnych ankietę dotyczącą propagowania i rozpowszechniania niedozwolonych treści. O incydencie została również poinformowana Komenda Miejska Policji w Ostrołęce. Pracownicy policji zorganizowali cykl spotkań na temat "Znieważanie symboli narodowych, obraza uczuć religijnych, szerzenie szkodliwych poglądów - czym to grozi?". Spotkania odbywają się we wszystkich klasach gimnazjalnych - informuje kuratorium.

Pytanie w sprawie incydentu skierowaliśmy także do ostrołęckiej policji. Jak poinformował rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, materiały w tej sprawie zostały przekazane do sądu, do wydziału rodzinnego i nieletnich.

Reklama- W szkole funkcjonariusze z ostrołęckiego zespołu do spraw profilaktyki społecznej nieletnich i patologii, na prośbę pedagoga szkoły, przeprowadzili z młodzieżą cykl spotkań, podczas których uświadomiono uczniów, co do znaczenia przedstawionych symboli. Ponadto poruszone zostały tematy związane z odpowiedzialnością karną osób nieletnich. Zgodnie z obowiązującym prawem, osoby małoletnie w przypadku popełnienia czynu karalnego, bądź ujawnienia przejawów demoralizacji podlegają odpowiedzialności wynikającej m.in. z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, za które mogą być orzeczone środki wychowawcze i poprawcze - informuje asp. Tomasz Żerański, oficer prasowy policji.

Jak dodaje rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Warszawie, sprawa jest na bieżąco monitorowana przez dyrektora szkoły oraz kuratorium. Pogadanki wśród uczniów mają na celu podniesienie świadomości młodzieży, uwrażliwienie oraz przekazanie informacji na temat konsekwencji prawnych wynikających z postaw profanujących np. symbole narodowe Polski.
Wyświetleń: 33535 komentarze: -
11:36, 27.05.2018r. Drukuj