piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Jadą goście, jadą..." w ostrołęckiej farze (zdjęcia, wideo)

Kolejny interesujący koncert w ramach tegorocznej edycji EtnoSakraliów Kurpiowskich odbył się w środę w ostrołęckiej farze. Przed uczestnikami zaprezentował się kaszubski Męski Zespół Wokalny Discantus pod dyr. Sławomira Bronka. Dzisiaj ten sam zespół wystąpi w Kadzidle.

Ideą organizatorów - Fundacji Rozwoju Kultury Muzycznej na Kurpiach "Etno-klasyka" - jest zestawianie muzyki ludowej, szczególnie tej związanej z regionem Puszczy Kurpiowskiej z muzyką klasyczną, a także improwizowaną.

ReklamaZespół Discantus wystąpi dzisiaj (Boże Ciało) w kościele pw. św. Ducha w Kadzidle. Początek koncertu zatytułowanego "Jadą goście, jadą..." o godz. 20.00.

Koncert zespołu Discantus to renesansowa polifonia w prastarej Puszczy Kurpiowskiej. Męski Zespół Wokalny Discantus jest częścią powstałego w 2006 Roku w Gowidlinie na Kaszubach Chóru Kameralnego Discantus. Chór od początków swego istnienia za sprawą organizowanych przez siebie koncertów stał się animatorem życia muzycznego wśród lokalnej społeczności. Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in.: w Belgii, Czechach, Francji, Holandii, Litwie, Ukrainie, Włoszech, Portugalii.

ReklamaW repertuarze Discantus posiada kompozycje religijne i świeckie twórców różnych epok muzycznych, jednak w swej praktyce wykonawczej szczególną uwagę poświęca twórczości związanej z regionem kaszubskim. W maju 2010 roku w Dworze Artusa w Gdańsku zespół wziął udział w prawykonaniu pierwszego Kaszubskiego Magnificat Michała Sławeckiego - dzieła na sopran, tenor solo, chór i orkiestrę, skomponowanego w pełni do języka regionalnego. Utwór ten wraz z Mszą kaszubską na chór z organami, dedykowany Chórowi Discantus utrwalono na premierowej płycie - "Mòja dësza wielbi Pana".

W swym dorobku fonograficznym chór posiada dwie płyty zawierające kaszubskie kolędy: "Gòdë na Kaszëbach" (2016), opracowane przez Macieja Bolewskiego na chór z towarzyszeniem orkiestry, oraz "Nad mòrzëm, północą" (2016) w opracowaniach różnych kompozytorów. Chór nagrał i wydał 6 płyt kompaktowych z kompozycjami, które w większości dedykowane były zespołowi. Do ważnych przedsięwzięć zrealizowanych przez zespół należało prawykonanie pierwszego Kaszubskiego Te Deum Adama Diesnera w grudniu 2016 roku, do tekstu franciszkanina br. Zbigniewa Joskowskiego.

ReklamaSławomir Bronk to absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w specjalnościach - dyrygentura chóralna, muzyka kościelna (2006), oraz śpiew solowy (dyplom z wyróżnieniem, 2015) . Wiedzę z zakresu interpretacji semiologii gregoriańskiej pozyskiwał w ramach kursów i seminariów we Włoszech: Rosazzo /prof. Bruna Caruso, 2016, 2017/ oraz w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie. W 2006 roku powołał do życia Chór Kameralny Discantus w Gowidlinie, z którym występował m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli, kościele św. Stanisława w Rzymie, katedrze lwowskiej. Na jego zamówienie powstały utwory na chór a cappella oraz wokalno-instrumentalne inspirowane folklorem kaszubskim lub do tekstów w tym języku.

W piątek 1 czerwca o godz. 20.00 w kościele farnym w Ostrołęce usłyszymy "Zegar bzije... leco zycia mego momenta". Natomiast ostatni koncert w ramach tegorocznych EtnoSakraliów Kurpiowskich odbędzie się w niedzielę 3 czerwca o godz. 12.00 w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Lelisie: "Historia tańca".

Zobacz zdjęcia:
"Jadą goście, jadą..." w ostrołęckiej farze

Wyświetleń: 1207 komentarze: -
12:44, 31.05.2018r. Drukuj