sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Zegar bzije... leco zycia mego momenta" (zdjęcia, wideo)

Zespół wokalny pod dyrekcją Piotra Gawrońskiego w asyście Leszka Loretna (perkusja) i Adama Tańskiego (organy) wystąpił w piątek w kościele farnym w Ostrołęce. Był to kolejny koncert w ramach tegorocznej edycji EtnoSakraliów Kurpiowskich.

Był to przedostatni występ w ramach tegorocznej edycji festiwalu. Ostatni koncert zatytułowany "Historia tańca" w tym roku zaplanowano w niedzielę 3 czerwca o godz. 12.00 w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Lelisie.

W piątkowy wieczór miłośnicy muzyki organowej mogli posłuchać wspaniałego koncertu zatytułowanego "Zegar bzije... leco zycia mego momenta". W ostrołęckiej farze zespół wokalny zaprezentował sześć pieśni przeplatanych interludiami organowymi i perkusyjnymi.

ReklamaPiotr Gawroński - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. W. L. Puchnowskiego oraz podyplomowych studiów w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w zakresie chórmistrzowstwa. Od ponad 30 lat związany z PSM I i II st. w Ostrołęce, w której prowadzi klasę akordeonu. Jest też założycielem i właścicielem prywatnej placówki kształcenia artystycznego Kuźnia Talentów Artystycznych w której na przestrzeni 24 lat istnienia nauczyło się podstaw gry na różnych instrumentach muzycznych setki młodszych i starszych uczniów. Jako muzyk kameralista koncertując wspólnie ze Stanisławem Morawskim w duecie akordeonowym współpracował przez wiele lat z Filharmonią Podlaską w Białymstoku wykonując dziesiątki koncertów w kraju i za granicą. Z początkiem roku 2008 objął stanowisko organisty w kościele Nawiedzenia NMP w Ostrołęce, w którym gra do chwili obecnej. W 2013 roku założył chór kameralny "Magnificat", z którym koncertował wykonując takie dzieła jak: "Gloria" i "Beatus Vir" A. Vivaldiego czy "Tryptyk Rzymski" P. Pałki. W roku 2014 wraz z grupą ostrołęckich muzyków zorganizował festiwal muzyczny Ostrołęckie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej "Per musicam ad Deum", który pod tą nazwą odbywał się przez kolejne dwa lata. W 2017 roku wspólnie z Adamem Tańskim, wybitnym organistą młodego pokolenia powołuje do życia Fundację Rozwoju Kultury Muzycznej na Kurpiach "Etnoklasyka", której jednym z zadań jest łączenie muzyki ludowej z muzyką klasyczną. Konsekwencją tych działań staje się zmiana dotychczasowej formuły festiwalu, który od ubiegłego roku odbywa się pod nazwą "Etnosakralia Kurpiowskie".

ReklamaAdam Tański jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki i prof. Jarosława Wróblewskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Hochschule für Musik w Moguncji w klasie organów prof. Gerharda Gnanna oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie organów prof. Michela Bouvarda oraz prof. Oliviera Latry. W latach 2015-2017 roku Adam Tański prowadził działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, aktualnie wykłada sztukę gry organowej oraz improwizacji w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży. Jest finalistą I Międzyuczelnianego Konkursu Improwizacji w Katowicach (2017), a także laureatem: nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015) oraz I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym "W kręgu europejskich organów barokowych" w Katowicach (2014). Adam Tański jest ponadto współzałożycielem i dyrektorem artystycznym festiwalu Etnosakralia Kurpiowskie, prowadzi także działalność kompozytorską. Jego utwory wykonywane były w Polsce i w Niemczech, a w 2018 roku została wydana w serii "Biblioteczka Kurpiowska" jego pierwsza monograficzna publikacja zawierająca pięć utworów na instrumenty klawiszowe.

ReklamaLeszek Lorent - perkusista, doktor habilitowany sztuki muzycznej. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Kształcił się również w Conservatoire Nationale Superieur Musique et Danse de Lyon w mistrzowskiej klasie prof. Jeana Geoffroy'a. W latach 2006-2009 uczestniczył w kursach interpretacji nowej muzyki w Estonii (Tallin). Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów. Regularnie występuje na festiwalach: Warszawska Jesień, Festiwal Aujourd'hui Musiques w Perpignan, Flaneries Musicales w Remis, Festiwal Novelum w Tuluzie, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody, Świętokrzyskie Dni Muzyki. Jako solista występował z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Sinfonią Iuventus, Orchestre Perpignan Méditerranée, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki. Artysta otrzymał stypendia: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Banku Société Generale, Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS, stypendium Młoda Polska, Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2015 oraz 2017 roku został uhonorowany nagrodą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina za działalność naukową. Leszek Lorent ma na swoim koncie prawykonania dzieł wielu współczesnych kompozytorów, m.in.: Marcina Błażewicza, Dariusza Przybylskiego, Ignacego Zalewskiego, Tomasza Opałki, Aleksandry Gryki, Wojciecha Błażejczyka, Michała Sławeckiego. Specjalizuje się w wykonywaniu utworów multiperkusyjnych oraz dzieł teatru instrumentalnego. Jako specjalista tej dziedziny sztuki bierze udział w wielu konferencjach i sesjach badawczych w kraju i za granicą, zasiada w jury konkursów muzyki współczesnej. Jest autorem monografii naukowych oraz licznych artykułów. Obecnie jest adiunktem macierzystej Uczelni, kierownikiem Studium Muzyki Nowej. Jego dorobek fonograficzny obejmuje kilkanaście płyt w których występuje jako kameralista, oraz 3 płyty solowe: Eidos, Kundalini. Lorent plays Błażewicz, Tonisteon

Zobacz zdjęcia:
"Zegar bzije... leco zycia mego momenta"

Wyświetleń: 1739 komentarze: -
11:31, 02.06.2018r. Drukuj