czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wracamy do tematu: "do zwodociągowania pozostały tylko pojedyncze budynki w zabudowie kolonijnej"

Wójt gminy Baranowo Henryk Toryfter udzielił odpowiedzi na skargę naszej czytelniczki. Zdaniem internautki włodarz nie chce przyłączyć domu do sieci wodociągowej, przez co domownicy zmuszeni są kupować wodę w butelkach. Jak stwierdziła, skończyło się na obietnicach.

- Jakiś czas temu, kiedy ruszyły pracę związane z przyłączaniem domów do sieci wodociągowej okazało się, że nasza oaza spokoju jednak jest problemem. Jako jedyni nie dostąpiliśmy zaszczytu, jakim jest posiadanie wody. Wójt obiecywał, że zostanie położony asfalt do nas, a także że będziemy mieć w końcu wodę z sieci. Bo nasza woda nie nadaje się do spożycia. Jest bardzo mocno zażelaziona. Wystarczy umyć raz włosy i stają się rude. Dzieci dostają uczulenia. Gotować też się na niej nie da. Jednak na obietnicach się skończyło - napisała do nas czytelniczka.

ReklamaWójt gminy Baranowo odpowiadając zaznaczył, że wszystkie miejscowości o zwartej zabudowie są zwodociągowane.

- Do zwodociągowania pozostały tylko pojedyncze budynki w zabudowie kolonijnej. Budynki te usytuowane są w odległości 500 i więcej metrów od nitki wodociągowej i ze względu na duży koszt budowy przyłącza nie zostały do tej pory zbudowane - stwierdził wójt Henryk Toryfter.

Dodatkowo poinformował, że jakość wody z wodociągu też byłaby fatalna w długich przyłączach, ponieważ ze względu na mały rozbiór (czytelniczka nie prowadzi gospodarstwa rolnego) woda w sieci zagniwałaby, czym mogłaby również pogorszyć się jej jakość w całej sieci.

Reklama- Gmina w 2016 r. wykonała 6 projektów z myślą pozyskania dotacji ze środków Unii Europejskiej na długie przyłącza, jednak z uwagi na zasady i kryteria wniosek w tej części nie kwalifikował się ze względu na niską efektywność ekonomiczną przedsięwzięcia, co wykazała analiza efektywności ekonomicznej wykonana w ramach naboru projektów. Informujemy, że w celu zapewnienia wody do celów socjalno-bytowych dla gospodarstw kolonijnych, gdzie nie będą budowane przyłącza wodociągowe gmina podjęła w 2017 roku uchwałę w sprawie zasad i trybu udzielania ze środków budżetu gminy dotacji celowych na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej i o dotację taką pani może się zwrócić na budowę własnego ujęcia wody tzw. studni głębinowej. Może z innego ujęcia na pani posesji jakość wody będzie lepsza. Zapraszamy do biura urzędu gminy w celu zapoznania się z zasadami uzyskania dotacji celowej i w celu złożenia wniosku o dotację która wynosi 50 proc. kosztów budowy studni lecz nie więcej niż 3 tys. 700 zł (brutto) - poinformował wójt gminy Baranowo.

Włodarz nawiązał też do wspomnianej przez czytelniczkę drogi.

Reklama- Na chwilę obecną droga na kolonię wsi Orzołek jest drogą o nawierzchni żwirowej i nie ma problemów z przejazdem. Nie jest to jednak jedyny wyjątek na terenie gminy Baranowo, jak i całego powiatu, gdzie w wielu miejscowościach zwłaszcza kolonijnych nie wszędzie występują nawierzchnie asfaltowe. Przedmiotowy odcinek drogi nie został zgłoszony i wpisany 4 lata temu do planu minimum przebudowy dróg na lata 2015-2018, ponieważ były inne ważniejsze odcinki dróg, które wymagały szybszej przebudowy (odcinek drogi w msc. Orzołek to dojazd tylko do jednego gospodarstwa domowego oraz dojazd do łąk i pastwisk). Obecne starania sołectwa Orzołek, gdzie decyzją mieszkańców przeznaczono środki z funduszu sołeckiego zapoczątkowały szybki proces inwestycyjny zmierzający do przygotowania tej drogi do przebudowy. Została już podpisana umowa z projektantem na wykonanie dokumentacji technicznej, w tym roku również gmina uzyska pozwolenie na budowę. Przebudowę drogi planuje się w roku następnym po ustaleniu nowego planu przebudowy dróg na kolejną kadencję 2019-2022 - wyjaśnił wójt.

Więcej na ten temat:
Skrzynka pytań: "dlaczego nasza rodzina jest gorsza od innych?"
Wyświetleń: 1603 komentarze: -
13:51, 07.06.2018r. Drukuj