środa, 17 kwietnia 2024 r., imieniny Roberta, Rudolfa, Stefana

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Co zrobić, gdy za granicą zaskoczy nas choroba?

Okres wakacyjny to dla wielu podróże zagraniczne. Jak postępować, kiedy regularnie opłacane ubezpieczenie zdrowotne nie jest ważne w innym kraju, a nas spotka komplikacja podróży w postaci choroby?

Problemy ze zdrowiem w obcym kraju to poważny problem, gdyż nie obowiązuje tu na standardowych zasadach ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez nas co miesiąc.

Z Raportu Podróżnika 2018 www.travelplanet.pl wynika, że w 2017 roku aż 71,74% podróżujących zdecydowało się na wyjazdy 7-dniowe (źródło: https://www.travelplanet.pl/blog/wp-content/uploads/raport-podroznika-2018-travelplanet-pl.pdf). Wyjazdy już na 14 dni cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem, a w 2017 roku zdecydowało się na nie 9,11% ankietowanych. Mimo to obecny jest trend wydłużania okresów urlopowych. Jak postępować, kiedy w trakcie długiego pobytu za granicą przytrafi się nam choroba?

Pierwsze kroki w chorobie
Jeśli podczas podróży zagranicznej przytrafią się nam problemy zdrowotne, warto w pierwszej kolejności udać się do Centrum Alarmowego. Dowiemy się tam, do której placówki powinniśmy się udać, by otrzymać fachową opiekę medyczną (numer najczęściej znajduje się na polisie ubezpieczeniowej). W przypadku gdy nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wskazanego miejsca o własnych siłach i trafimy do placówki nieobjętej współpracą z naszym ubezpieczycielem, po zakończeniu leczenia otrzymamy rachunek. Najczęściej musimy uregulować go sami, a dopiero potem ubiegać się o refundację poniesionych kosztów. Podobnie jest w przypadku leków czy środków medycznych - zakup pokrywamy z własnej kieszeni, ale zachowujemy paragony, by móc dołączyć je do wniosku o zwrot poniesionych kosztów.

Lepiej zapobiegać
Na rynku europejskich ubezpieczeń coraz popularniejsze są polisy typu travel insurance medical conditions, np. firmy Insurance Choice, które chronią przed ponoszeniem niezwykle wysokich kosztów leczenia za granicą. Najczęściej ubezpieczenia te nie są drogie, gdyż wykupuje się je jedynie na czas podróży. Warto przed wyjazdem sprawdzić zapisy w umowie ubezpieczeniowej, m.in: placówki, z którymi współpracuje ubezpieczyciel, warunki refundacji ewentualnych kosztów leczenia lub transportu do szpitala.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wysokie mogą być koszty hospitalizacji w obcym kraju. Szczególnie dotyczy to osób, które dotychczas nie spotkały się z takim problemem. Koszty ubezpieczenia turystycznego bywają znikome przy kwotach, jakie przychodzi zapłacić za leczenie bez możliwości ubiegania się o zwrot kosztów z ubezpieczenia.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 1843 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 09:27, 18.06.2018r. Drukuj


Powrót