wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jak zaoszczędzić czas przed wakacyjnym wyjazdem? Załatw formalności on-line

Coraz więcej urzędowych spraw można załatwić z domu - bez kolejek i straty czasu. Wystarczy mieć dostęp do internetu i tzw. profil zaufany. To szczególnie przydatne przed wakacjami, kiedy organizacja wyjazdu pochłania większość czasu, a na wizyty w urzędach nie macie ochoty.

Zaoszczędzone godziny lepiej poświęcić rodzinie i polowaniu na najlepsze turystyczne okazje.

ReklamaChcesz załatwiać sprawy urzędowe online? Bardzo dobra decyzja! Załóż profil zaufany - to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Można nazwać go kluczem, który otwiera drogę do urzędów online.

Przed wyjazdem warto też sprawdzić ważność paszportu lub złożenie wniosku o jego przygotowanie. Dokument możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Dlatego warto sprawdzić online, czy można odebrać go z urzędu, który przyjmował wniosek. Co jest potrzebne? Potwierdzenie złożenia wniosku o paszport. Na potwierdzeniu znajdziesz numer twojej sprawy.

Planujesz wakacje, pracę lub naukę za granicą? Obawiasz się, czy w razie choroby lekarze uznają twoje ubezpieczenie zdrowotne? Teraz bez stania w kolejkach możesz zamówić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) przez internet. To banalnie proste.

ReklamaJesteś kierowcą? Przed wyjazdem w trasę warto sprawdzić, czy posiadasz na swoim koncie punkty karne. Nie trzeba wybierać się z tym do komisariatu policji, wystarczy dostęp do internetu i kilka kliknięć. Za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 - uzyskasz dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców.

Chcesz sprawdzić, czy autokar, którym twoje dzieci pojadą na wycieczkę szkolną lub na wakacyjną wyprawę. Chcesz mieć pewność, że pojazd jest bezpieczny? Skorzystaj z usługi Bezpieczny Autobus. Dzięki niej uzyskasz bezpłatny dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru. Usługa pozwala sprawdzić podstawowe informacje o wybranym autobusie lub autokarze. Na przykład: czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy jest wyrejestrowany albo kradziony, jego dane techniczne - na przykład liczbę miejsc w autobusie, stany licznika z badań technicznych.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje przed wakacjami - co warto wiedzieć?
Już po raz dziewiąty w ramach akcji organizowanej przez UOKiK pt. "Przed wakacjami - co warto wiedzieć?", 53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu. Przydatnych informacji z niemal wszystkich dziedzin - od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze - szukaj na stronach uczestników projektu:

1. Nowe prawa podróżnych - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
2. Jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line - Ministerstwo Cyfryzacji.
3. Co legalnie można przewieźć przez granicę, jak jest opodatkowana wakacyjna praca, dlaczego warto brać paragon - Ministerstwo Finansów.
4. Korzystaj z narzędzi konsularnych MSZ i podróżuj bezpieczniej - Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
5. Praktyczne kompendium wiedzy na temat wakacyjnych zniżek i rabatów dla rodzin 3+ - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
6. Odpoczywaj na wsi, korzystaj z agroturystyki - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
7. Poradnik bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz baza, w której sprawdzisz organizatora wyjazdu - Ministerstwo Edukacji Narodowej.
8. Jedziesz za granicę? Sprawdź, jakich pamiątek nie kupować, aby nie narazić się na kłopoty - Ministerstwo Środowiska.
9. Spokojne i bezpieczne wakacje dzięki Turystycznemu Funduszowi Gwarancyjnemu - Ministerstwo Sportu i Turystyki.
10. Co warto wiedzieć przed zakupem ubezpieczenia na wakacyjny wyjazd, a także na co uważać, korzystając z karty bankowej za granicą - Rzecznik Finansowy.
11. Jak korzystać z aplikacji, by nasz telefon lub smartwatch był pomocnym przyjacielem, a nie szpiegiem - Urząd Ochrony Danych Osobowych.
12. Jaki prowiant zabrać na plażę, a jaki na wędrówkę? Czym i w jakich ilościach się chłodzić w upały? - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.
13. Produkty ekologiczne, regionalne i tradycyjne - Główny Inspektorat Jakości Rolno-Spożywczej.
14. Jak znaleźć właściwy pociąg, gdzie kupić bilet, jak sprawdzić promocje czy ulgi? Porady dla niepełnosprawnych, rodziców, rowerzystów - Urząd Transportu Kolejowego.
15. Ważne informacje dla pływaków, żeglarzy, kajakarzy i wioślarzy. Co zrobić, gdy widzimy, że ktoś tonie? - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
16. Jak postępować w czasie burzy i upałów, a także jak się bezpiecznie opalać? - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
17. Zasady bezpieczeństwa w górach. Jak wędrować po Tatrach? - Tatrzański Park Narodowy.
18. Co konsument energii i gazu powinien wiedzieć przed wyjazdem na urlop? - Urząd Regulacji Energetyki.
19. Dowiedz się, jakie numery alarmowe warto znać oraz jak uniknąć wysokich opłat podczas letniego odpoczynku - Urząd Komunikacji Elektronicznej.
20. Jak sobie poradzić, gdy pojawiają się problemy ze strony linii lotniczej, hotelu lub firmy wynajmującej auta? - Europejskie Centrum Konsumenckie Polska.
21. Zadbaj o to, aby zdjęcia i filmy z wakacyjnych przygód nie wpędziły cię w kłopoty - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.
22. Bezpieczna wyprawa do lasu: co ze sobą zabrać, jak się zabezpieczyć przed kleszczami, jak znaleźć drogę powrotną, najlepsze leśne aplikacje - Lasy Państwowe.
23. Jak dobrze przygotować się do podróży za granicę i sprawnie przejść odprawę graniczną - Straż Graniczna.
24. Podróże ze zwierzętami, przywóz zagranicznej żywności na własny użytek - Główny Inspektorat Weterynarii.
25. Co zrobić, gdy nasz lekarz rodzinny przebywa na urlopie oraz wiele innych praktycznych porad dotyczących profilaktyki czy ubezpieczenia zdrowotnego - Rzecznik Praw Pacjenta.
26. Jak się leczyć podczas urlopu w kraju i za granicą - Narodowy Fundusz Zdrowia.
27. Hotel, schronisko, pensjonat - zapoznaj się z zasadami postępowania w przypadku pożaru - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
28. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem, jakich zasad przestrzegać w górach, nad wodą i podczas wykonywania prac polowych - Komenda Główna Policji.
29. Jak bezpiecznie podróżować rowerem, samochodem, motocyklem, pieszo - Instytut Transportu Samochodowego.
30. 10 zasad bezpiecznej podróży koleją - Komenda Główna Straży Ochrony Kolei.
31. Jak zaplanować wyjazd, by ominęły cię nieprzyjemne sytuacje? Porady dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia, bagażu, przydatne telefony - Polska Organizacja Turystyczna.
Reklama32. O prawach pasażerów transportu lotniczego w sytuacji opóźnionego/odwołanego lotu oraz odmowy przyjęcia na pokład samolotu - Urząd Lotnictwa Cywilnego.
33. Ważne informacje dla kierowców: sprawdź, gdzie są utrudnienia drogowe i gdzie można odpocząć podczas jazdy - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
34. O czym należy pamiętać podczas urlopu na Mazurach - Mazurski Park Krajobrazowy.
35. Bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji - Rzecznik Praw Dziecka.
36. Jak skutecznie przygotować się do wyjazdu na wakacje: za granicę, nad wodę, do miasta czy na pieszą wędrówkę - Główny Inspektorat Sanitarny.
37. Zobacz, jakie masz prawa, gdy spóźnia się samolot - Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie".
Wyświetleń: 614 komentarze: -
10:01, 23.06.2018r. Drukuj