czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Będziemy mieli patrona skweru

Skwer położony przed budynkiem II LO w Ostrołęce, w rejonie skrzyżowania ul. Bogusławskiego i Traugutta prawdopodobnie będzie nosił nazwę "Skwer im. Henryka Krauzego". Pomysłodawcą nadania nazwy jest zarząd Rady Osiedla Stare Miasto.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, Henryk Krauze przez całe swoje życie związany był z Ostrołęką. Wychowywał się w Wojciechowicach. W okresie międzywojennym był nauczycielem przysposobienia obronnego w I Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce.

ReklamaPrzed wybuchem II wojny światowej wstąpił na ochotnika do Kurpiowskiego Batalionu Obrony Narodowej. Jako podporucznik został dowódcą plutonu zwiadu na odcinku Polski i Prus Wschodnich oraz okolic Różan-Miastkowo-Myszyniec. Trwające w tym rejonie walki doprowadziły do ujęcia jego osoby wraz z walczącym oddziałem żołnierzy. Wojnę spędził w niemieckich obozach jenieckich.

Po wojnie został zatrudniony w oddziale PKP w Ostrołęce. Po utworzeniu gimnazjum w Ostrołęce podjął pracę w charakterze nauczyciela WF oraz rysunku. W 1949 roku przeszedł do powstałego Liceum Pedagogicznego, jako nauczyciel wychowania fizycznego i wychowania plastycznego, gdzie pracował do czasu jego rozwiązania w 1971 r. Jednocześnie prowadził zajęcia w Technikum Budowlanym. W tym samym czasie ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

ReklamaPasja rysunku i malarstwa nabyta w oflagu w Woldenbergu była nieprzerwanie rozwijana i przekazywana uczniom. Z wielkim entuzjazmem oddawał się organizowaniu turystyki, zarówno w szkole, jak i poza nią. Zajmował się krzewieniem sportów masowych. Stworzył w szkole Koło Turystyczne, dzięki któremu mógł organizować w czasie wakacji wycieczki oraz obozy wędrowne po kraju i regionie.

Henryk Krauze pełnił wiele funkcji społecznych promujących Ostrołękę i region kurpiowski. Wiele razy brał udział w wystawach indywidualnych, a także zbiorowych w kraju i zagranicą. Przekazał jako darowiznę w 1976 roku osiemnaście eksponatów do Muzeum Okręgowego w Ostrołęce. W 1976 roku, w uznaniu jego twórczego dorobku, Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu status artysty i plastyka. Wykonał około czterystu prac, w tym w większości obrazów olejnych, grafik obrazujących Ostrołękę starą i obecną oraz pejzaże Kurpiowszczyzny.

ReklamaJego publikacje to: "Dawna Ostrołęka", "Kapliczki Kurpiowskie", "Ostrołęka w rysunkach H. Krauze". Zrekonstruował ołtarz św. Antoniego w kościele w Wojciechowicach. Wykonywał rekonstrukcje pomnika szarży artylerii pod dowództwem ppłk. J. Bema, projekt medali 600-lecia Ostrołęki, zaprojektował medal odznaczenia Zasłużonych dla województwa ostrołęckiego. Wykonał projekt pomnika Żydów Ostrołęckich. W ostatnich latach życia namalował kopię obrazu Tomasza Gocłowskiego, zniszczonego w czasie pożaru w ostrołęckim klasztorze.

Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną otrzymał wiele wysokich odznaczeń i nagród, m.in.: Krzyż Kawalerii Orderu Odrodzenia Polski w 1977 r. Zmarł 23 września 1991 roku.

Ostateczna decyzja zapadnie na sesji rady miasta w czwartek 28 czerwca.
Wyświetleń: 1612 komentarze: -
11:32, 26.06.2018r. Drukuj