sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Działalność straży miejskiej z zastrzeżeniami

W czwartkowych obradach ostrołęckiego samorządu wziął udział m.in. Piotr Liżewski, komendant straży miejskiej. Radni mogli więc, po uprzednim zapoznaniu się ze sprawozdaniem mundurowych za 2017 rok, zgłaszać swoje uwagi na temat ich działalności bądź też chwalić za wykonywaną pracę.

Ze sprawozdania wynika, iż w 2017 roku strażnicy miejscy podjęli 7020 interwencji, w wyniku których nałożono 303 mandaty karne na kwotę 40 tys. 500 złotych.

ReklamaStrażnicy - jak czytamy w dokumencie - korzystają z monitoringu wizyjnego miasta, który uruchomiono w październiku 2004 roku. Centra obserwacji monitoringu mieszczą się w siedzibie Straży Miejskiej Ostrołęki przy ulicy Berka Joselewicza 2 oraz w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce przy ulicy Janusza Korczaka 16.

- Obserwacja terenów objętych zasięgiem kamer prowadzona jest całodobowo i ma na celu poprawę bezpieczeństwa w mieście, wykrywanie i rejestrowanie wykroczeń oraz przestępstw. Zarejestrowany obraz wykorzystywany jest do natychmiastowych interwencji oraz jako dowód w sprawie przez funkcjonariuszy policji i straży miejskiej w postępowaniu sądowym - czytamy w sprawozdaniu.

W ubiegłym roku przy użyciu monitoringu miasta straż miejska zarejestrowała 84 wykroczeń, z czego:
- wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji - 48
- porządkowi i spokojowi publicznemu - 10,
- ustawa o utrzymaniu czystości i porządku - 9,
- ustawa o wychowaniu trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi - 17.

Zastrzeżenia co do pracy ostrołęckich strażników miał jednak radny Wojciech Zarzycki.

Reklama- Ponawiam prośbę do komendanta straży miejskiej - powiedział stanowczo radny. - Mam pewien niedosyt i żal, bo jak wiecie państwo i czytaliście w mediach 7 czerwca nad ranem płonął las na osiedlu Łęczysk. Niedawno zwracałem na to uwagę, że właściciel tego terenu, który dostał zapewne zgodę od nadleśnictwa i robił tam ścinkę drzew, zostawił po sobie wielki bałagan. Ten bałagan jest niestety w tym lesie do dzisiaj. Poucinane konary, bardzo duże gałęzie. Panie komendancie proszę wybrać się na ulicę Łęczysk na wysokości numeru 98 i zobaczy pan, czy można tam wjechać do lasu. Gwarantuję panu, jeżeli nie podejmiecie stosownych działań, tam za dwa, trzy tygodnie będzie następny pożar. Ja do pana pracowników dzwoniłem czterokrotnie. Wiem, że byli tam pracownicy nadleśnictwa, tylko co z tego, jeżeli wy z tym nic nie zrobiliście. Problem cały czas istnieje. Chciałbym również otrzymać od pana wszystkie kopie pism, co pan, co straż miejska, co nadleśnictwo zrobiło w tej sprawie. Większość mieszkańców z Jaracza, Modrzejewskiej przechodzi tamtędy nad rzekę Narew. Nie wszystkich jest stać na luksusowe wakacje, a to jest bardzo potrzebny teren miastu Ostrołęce, tylko niestety nie ma tam porządku od dłuższego czasu. Jeżeli właściciel dostaje pozwolenie na przycinkę, nawet jeśli jest to jego teren, to powinien zostawić po sobie porządek.

- Bardzo dziwię się wypowiedzi pana radnego i zadania tego pytania, ponieważ dostał pan informację ode mnie, jeśli chodzi o uprawnienia straży miejskiej i uprawnienia lasów państwowych na ten temat. My jako straż miejska nie mamy podstaw prawnych do interweniowania w tego typu sytuacjach. Natomiast osobiście rozmawiałem z nadleśniczym lasów państwowych, również skontaktowałem pana radnego z panem Gadomskim i bezpośrednio rozmawialiście na temat tej sytuacji. Nadleśniczy udzielił panu wyczerpujących informacji. My jako straż miejska nie posiadamy narzędzi, żeby zmusić właściciela do uprzątnięcia gałęzi - odpowiedział Piotr Liżewski, komendant Straży Miejskiej w Ostrołęce.

Reklama- A jak jest "Akcja posesja", to możecie? - zapytał Zarzycki.

- Ja z kolei chciałem bardzo podziękować panu komendantowi. Już pomijam nietypowe zadanie, jakie realizowała ta formacja w postaci kierowaniem ruchem w związku z przebudową mostu. Zdarzyło mi się kilkakrotnie prosić o interwencję w sprawie rozjeżdżania wałów, wypalania trawy w okolicy plaży czy po drugiej stronie rzeki. Zawsze uzyskałem natychmiastową pomoc - powiedział Wiesław Szczubełek, wiceprzewodniczący rady miasta.

Obrady odbyły się w czwartek 28 czerwca. Pełna treść sprawozdania straży miejskiej znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Ostrołęki.
Wyświetleń: 4485 komentarze: -
15:29, 02.07.2018r. Drukuj