wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Akademia wycinanki kurpiowskiej" (zdjęcia)

Fot. MKK w OstrołęceOd dwóch miesięcy trwa "Akademia wycinanki kurpiowskiej". W Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle odbyło się pięć spotkań w ramach projektu prowadzonego przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Zajęcia inaugurujące poprowadziła dyrektor ostrołęckiego muzeum Maria Samsel.

Dwa pierwsze - majowe - miały charakter teoretyczny i stanowiły wprowadzenie uczniów w zagadnienia wycinankarstwa oraz przygotowanie do części praktycznej szkolenia (m.in. poprzez wzbudzenie pełnej świadomości tego, czym będą się zajmować i jak duże ma to znaczenie dla podtrzymania kurpiowskiej tradycji).

Reklama- Spotkanie inaugurujące poprowadziła dyrektor MKK - Maria Samsel, która opowiedziała o genezie i historii wycinanki, jej formie i funkcji oraz ewolucji przebiegającej w tych sferach. Ponadto traktowała o wykorzystywanych narzędziach i materiałach, zabiegach muzeów i instytutów sztuki dokumentujących i podtrzymujących istnienie tej dziedziny sztuki ludowej, a także eksperymentach z nią związanych - czytamy na stronie ostrołęckiego muzeum.

Małgorzata Fruba - historyk sztuki oraz Maria Kulczyk - etnograf, poprowadziły drugą z teoretycznych lekcji.

Reklama- Fruba opowiedziała o innych regionach wycinankarskich w Polsce i tworzonych tam formach, a także o możliwości rozwoju tej wytwórczości (np. w powiązaniu z innymi dziedzinami, takimi jak zdobnictwo), a także promocji (np. poprzez pamiątkarstwo). Mariak Kulczyk natomiast skupiła się na motywach najczęściej występujących w kurpiowskich wycinankach oraz symbolice, jaka może być w tychże zawarta. Wypowiedziała się również na temat znaczenia tej sztuki dla tożsamości regionalnej - czytamy.

W maju odbyły się także pierwsze zajęcia z części praktycznej projektu.

- Mistrz tradycji, w którego rolę wcieliła się pani Czesława Kaczyńska - znana i bardzo ceniona artystka ludowa i działaczka kurpiowska, poprowadziła premierową lekcję tworzenia wycinanek. W pierwszej kolejności uczennice zostały wyposażone w narzędzia (nożyce do strzyżenia owiec) i dostały kilka wskazówek dotyczących posługiwania się nimi przy cięciu papieru. Następnie przystąpiły do sporządzania tzw. obślegów, czyli pasów wzorów o różnorodnie wyciętych krawędziach. "Obślegi" mają najczęściej owalny lub kielichowaty kształt, a ich rzędy tworzą koronę drzew - informuje MKK.

ReklamaLekcje odbywające się w czerwcu były kontynuacją poprzednich zajęć, a ich celem była nauka wycinania "leluj". "Lelujami" nazywane są jednobarwne drzewka o bogatej ornamentyce i ażurowej strukturze, przy podstawach których, a także w koronach, pojawiają się często różnego rodzaju ptaki, takie jak: koguty, gołębie, a niekiedy głuszce, pawie i inne.

Zdjęcia z warsztatów można obejrzeć na stronie ostrołęckiego muzeum.
Wyświetleń: 840 komentarze: -
11:34, 03.07.2018r. Drukuj