czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Organizacje pozarządowe apelują do premiera o wstrzymanie budowy elektrowni

Organizacje pozarządowe apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o wstrzymanie projektu budowy elektrowni węglowej. Eksperci argumentują, że Ostrołęka C będzie nierentowna, szkodliwa dla zdrowia i środowiska oraz zablokuje rozwój regionu ostrołęckiego.

Sygnatariusze listu apelują, aby premier Morawiecki wykorzystał odbywający się w tym roku w Katowicach Szczyt klimatyczny ONZ COP24 do budowania silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Reklama- Rezygnacja z budowy elektrowni węglowej mającej emitować ponad 6 mln ton CO2 rocznie na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej, byłaby jasnym sygnałem, że Polska to odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej. Szczyt klimatyczny w Katowicach to doskonała okazja, by ogłosić, że Polska wycofuje się z planów budowy nowych mocy węglowych, a tym samym współtworzy światową politykę klimatyczną i wywiązuje się z postanowień Porozumienia Paryskiego - podsumował Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Klimatycznej.

Pod apelem podpisało się 27 sygnatariuszy, w tym organizacje członkowskie Koalicji Klimatycznej. Apel poparły też: HEAL Polska, Fundacja "Rozwój Tak - Odkrywki Nie", Towarzystwo na rzecz Ziemi.

Ponadto 12 lipca br. Stowarzyszenie Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot przy wsparciu prawników z fundacji Frank Bold oraz Towarzystwa na rzecz Ziemi złożyło wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji ministra środowiska Jana Szyszki, dotyczącej przedłużenia ważność pozwolenia zintegrowanego dla elektrowni węglowej Ostrołęka C, powołując się na rażące naruszenie prawa.

Reklama- Obecnie obowiązujące pozwolenie zintegrowane posiada szereg braków. Nie określono w nim m.in. dwóch podstawowych parametrów, tj. mocy elektrycznej brutto i mocy elektrycznej netto, przez co nie jest możliwym wyliczenie sprawności elektrycznej przedmiotowej elektrowni. Warto nadmienić, iż parametry te współdecydują o tym, czy instalacja spełnia wymogi konkluzji BAT. Brak jest również rocznego czasu pracy, co uniemożliwia określenie ilości emitowanych zanieczyszczeń. W pozwoleniu zintegrowanym nie określono obowiązku monitoringu emitowanych przez elektrownie węglowe metali ciężkich takich jak rtęć, arsen, kadm, chrom, miedź, nikiel, ołów czy cynk - czytamy na stronie Stop Elektrowni Ostrołęka C.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Stop Elektrowni Ostrołęka C.
Wyświetleń: 4275 komentarze: -
12:58, 16.07.2018r. Drukuj