sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czy realne jest pozyskanie gruntów dla osiedla przy ul. Krańcowej?

Do prezydenta Janusza Kotowskiego wpłynęła interpelacja radnej Grażyny Sosnowskiej. We wniosku do włodarza prosi ona o informacje, na jakim etapie znajdują się działania związane z nieodpłatnym pozyskaniem gruntów dla osiedla przy ul. Krańcowej.

Tereny znajdują się w granicach administracyjnych Ostrołęki i są własnością Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Pierwsza interpelacja dotyczącą działań zmierzających do zmian zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu osiedla przy ul. Krańcowej radna złożyła już w 2011 roku.

ReklamaJak podaje w interpelacji radna, na podstawie uchwały rady miasta z 2012 roku, w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu osiedla przy ul. Krańcowej, prezydent miasta zawiadomił mieszkańców w formie obwieszczenia o przystąpieniu do sporządzenia planu i przeprowadzeniu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

- Zarządy Wspólnot Mieszkaniowych Krańcowa 1, 1a, 1c, 1h złożyły wniosek do planu zagospodarowania 29 listopada 2013 roku. Miedzy rokiem 2010-2012 czynione były starania, aby pozyskanie gruntów odbyło się na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ostrołęki. W 2013 roku dyrektor Oddziału Terenowego ANR w Warszawie wyraził deklarację przekazania miastu Ostrołęka określonych w załączniku działek gruntowych. Niestety, ostatecznie nie doszło do ich przekazania, bo okazało się, że zapisy studium z 2010 roku posiadają zbyt ogólne zapisy by móc pozyskać te tereny. Prezydent w piśmie z 22 lipca 2013 r. napisał że: "Plan zagospodarowania określi przeznaczenie terenu w sposób oczekiwany przez mieszkańców i możliwy do przejęcia gruntów od ANR". Otworzy więc to drogę o ubieganie się o pozyskanie bezpłatne gruntów. Do podjęcia uchwały w sprawie zmian zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do tej pory nie doszło. A uchwalone w 2014 roku studium nie posiadało uszczegółowionych zapisów dotyczących osiedla. W 2016 roku miasto ponownie podjęło działania na podstawie innych podstaw prawnych. W 2017 roku Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (administrator budynków wielorodzinnych przy ul. Krańcowej) w osobach Artura Ciecierskiego, Elżbiety Szewczyk i Grażyny Sosnowskiej odbyli spotkanie w Agencji Nieruchomości Rolnej Oddział Terenowy w Warszawie w trakcie którego ustalono, że ANR przekaże miastu Ostrołęka ustalone nieruchomości gruntowe, w tym drogi osiedlowe, przy czym ze względu na zły stan nawierzchni tych dróg, ANR może przekazać 80 proc. kosztów modernizacji pod warunkiem złożenia przez miasto wniosku wraz z kosztorysem finansowo-rzeczowym - pisze w interpelacji radna.

ReklamaNiestety, jak zauważa w piśmie radna, chociaż w sierpniu 2017 roku taki wniosek został złożony, to do tej pory samorząd miasta nie otrzymało żadnej odpowiedzi. Dlatego też, w imieniu mieszkańców osiedla, radna Sosnowska prosi o zintensyfikowanie działań w celu nieodpłatnego przekazania zaproponowanych przez ANR działek, w tym szczególnie nieruchomość gruntową, na której od zawsze był plac zabaw dla dzieci, a który należy podzielić oraz działkę, która stanowi integralną część związaną z budynkiem 1c.

- Mieszkańcy Wspólnot Mieszkaniowych dbają o tereny, które formalnie nie są własnością Ostrołęki, ponieważ chcemy mieszkać w zadbanym i funkcjonalnym otoczeniu. Niestety wielu pomysłów nie jesteśmy w stanie zrealizować, bo utrudnia nam to brak własności. W imieniu mieszkańców proszę o rozwiązanie tego istotnego dla nas problemu - pisze radna.

Interpelacja wpłynęła do urzędu miasta 20 lipca br. Oczekujemy na odpowiedź prezydenta.
Wyświetleń: 2417 komentarze: -
09:22, 09.08.2018r. Drukuj