sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Treblinka: 75 lat temu w obozie zagłady wybuchł bunt

W niewielkiej wsi Treblinka, w powicie ostrowskim, na terenie byłego województwa ostrołęckiego, rozgrywała się przed laty tragiczna historia okupowanej przez nazistów Polski. W powstałym na terenie miejscowości niemieckim obozie zagłady dokonywano masowych mordów.

Treblinka leży w powiecie ostrowskim, na obszarze byłego województwa ostrołęckiego.

ReklamaDo miejscowości jest z Ostrołęki nieco ponad 70 km czyli około godzina jazdy samochodem. W obozie funkcjonowała machina masowego uśmiercania ludzi, w szczególności narodowości żydowskiej. 2 sierpnia 1943 roku w obozie wybuchł bunt. Kilka dni temu obchodziliśmy rocznicę tego zrywu.

O tragicznych, ale i heroicznych wydarzeniach w Treblince opowiada książka "Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci" autorstwa Michała Wójcika. W wywiadzie dla portalu onet.pl opowiada on o tamtych wydarzeniach, a także kluczowej roli, jaką obóz w Treblince odegrał w tzw. "ostatecznym rozwiązania kwestii żydowskiej", które chcieli wcielić w życie niemieccy naziści. Eksterminacji ludności żydowskiej, ale też innych narodowości, dokonywano najczęściej w komorach gazowych. Wielu ginęło rozstrzelanych przez SS-manów.

ReklamaJak mówił autor książki, Treblinka była najdoskonalej funkcjonującą machiną zagłady. Metodologia zabijania została doprowadzona tam do perfekcji. Obozu pilnowało od 20 do 40 SS-manów oraz 100-120 ukraińskich wachmanów. Transporty ludzi przyjeżdżały m.in. z Warszawy, Białegostoku czy Częstochowy. Ginęli szybko, w okrutnych męczarniach, ograbiani wcześniej z kosztowności i wszelkiego dobytku. Wobec okrucieństwa i bestialstwa oprawców, w obozie wybuchł bunt 2 sierpnia 1943 roku. Wzięło w nim udział ok. 700 osób, 300 z nich zginęło zastrzelonych lub na drutach okalających obóz, a 400 udało się z niego wydostać. Około 100 przeżyło wojnę. Na czele buntu stanęli Żydzi polscy i czescy. O szczegółach zrywu powstańczego opowiada Michał Wójcik.

Więcej na ten temat na portalu onet.pl w artykule: 2 sierpnia 1943. Bunt więźniów w Treblince.
Wyświetleń: 1643 komentarze: -
09:09, 11.08.2018r. Drukuj