czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Cztery spektakle na początek "InQbatora" (zdjęcia, wideo)

Po tradycyjnej, kolorowej paradzie z placu Bema na scenę przy "Kupcu", która zainaugurowała tegoroczny Festiwal Teatralny "InQbator", widzowie mogli obejrzeć interesujące spektakle, m.in. "La Caja", "Periginus" czy "Dzieci wojen - kronika obrazu i słowa".

Na ostrołęckich placach oraz scenach Ostrołęckiego Centrum Kultury wystąpili artyści z Polski i zagranicy.

ReklamaPrzed publicznością zaprezentowali się też artyści Ostrołęckiej Sceny Autorskiej. Młodzi aktorzy wystawili na placu przy "Kupcu" spektakl zatytułowany "Dzieci wojen - kronika obrazu i słowa". To najnowsze przedstawienie Ostrołęckiej Sceny Autorskiej. Opowiada o losach dzieci uwikłanych w działania wojenne, w wybrane wydarzenia z historii Polski: upadek Rzeczpospolitej, trzeci rozbiór Polski, I i II wojna światowa, wywózka na Sybir, powstanie warszawskie, czasy komunizmu, stan wojenny.

Po pierwszym spektaklu widzowie przenieśli się do sali kameralnej Ostrołęckiego Centrum Kultury. Tam obejrzeli "Orfeo'70" Dawida Żakowskiego. Spektakl stanowi podsumowanie emigracyjnych wspomnień performera, Kamila Adamusa. W spektaklu próbuje pogodzić się z samobójstwem swojej matki. I jako współczesny Orfeusz udaje się do "hadesu" swych wspomnień, aby wydobyć z niego ukochaną Eurydykę/Matkę/Elżbietę Z. Na spektakl składają się dwie historie. Pierwsza z nich, poświęcona postaci Eurydyki, opowiada o losach Elżbiety Zet, druga historia to losy jej syna. Spektakl operuje wieloma rodzajami dyskursu użytymi w celu poszukiwania słowa, obrazu i pisma służącymi przywróceniu pamięci tego, co utracone.

ReklamaNastępnie ostrołęczanie zasiedli w fotelach sali widowiskowej OCK, gdzie podziwiali zagraniczne przedstawienie pt. "La Caja" Mai Rojas and Los Escultores del Aire Cía (Hiszpania). Mai Rojas and Los Escultores del Aire Cía to międzynarodowa grupa z siedzibą w Barcelonie. Specjalizuje się w inscenizacji spektakli teatru fizycznego, w ramach których posługuje się językiem mimu cielesnego jako bazą dla tego, co tworzą. Dzięki temu mogą skorzystać z nieskończonych możliwości wzajemnego przenikania różnych innych sztuk teatralnych, takich jak cyrk, taniec czy manipulacja przedmiotami.

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu teatralnego można było obejrzeć spektakl "Periginus" Teatru KTO, który wystawiono na parkingu przy ul. Prądzyńskiego. Widowisko pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku.

ReklamaWspółczesny everyman, którego życie "zawieszone" jest pomiędzy domem a pracą w korporacji "drogę przez życie" identyfikuje z "drogą do pracy". Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja "cyfrowa" - smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią - konsumpcją. Domem Peregrinusa XXI wieku jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech.

Zobacz zdjęcia:
- Spektakl "Dzieci wojen - kronika obrazu i słowa"
- Spektakl "Orfeo'70"
- Spektakl "Periginus"





Wyświetleń: 1211 komentarze: -
11:15, 14.09.2018r. Drukuj