piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: dziura na dziurze w Zabielu-Pilikach

Fot. zdjęcie ilustracyjneSkrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Chciałbym poruszyć pewien problem, z którym od dawna zmagają się mieszkańcy Zabiela-Pilik (gm. Olszewo-Borki). Chodzi tu o drogę dojazdową do naszej miejscowości. Czy wójt gminy ma w najbliższych planach remont tejże drogi?

Na chwilę obecną jest tu dziura na dziurze, znanych jest też kilka przypadków uszkodzenia auta przez ubytki w nawierzchni. Czy coś się zmieni, czy nadal będziemy się poruszać po drodze rodem ze średniowiecza?

ReklamaOdpowiada Agnieszka Głosek, podinspektor ds. drogownictwa:
Problem naprawy zdegradowanej nawierzchni drogi w miejscowości Zabiele-Piliki jest wielopłaszczyznowy i doskonale znany. Poprawa jakości i komfortu przejazdu kołowego na opisywanej drodze, jak również na wszystkich innych drogach gminnych, jest priorytetem działalności inwestycyjnej naszego samorządu. Wspomniana droga w obecnym stanie techniczno-użytkowym wymaga kompleksowej przebudowy. Każdego roku uzupełniane są ubytki w nawierzchni asfaltowej, ale bieżące remonty na obecnym etapie nie są już wystarczające ze względu na zbyt dużą degradację nawierzchni. Przyczyną tak dużych zniszczeń nawierzchni jest ciągłe poruszanie się po niej pojazdów ponadnormatywnych obciążeń oraz stale rosnące natężenie ruchu. Bez wątpienia lokalny transport drzewa dla potrzeb miejscowych przedsiębiorców prowadzących działalność tartaczną, tworzy przeciążenie dla omawianej drogi i przekracza obecne dopuszczalne wartości nacisków poszczególnych osi pojazdów dla jej nawierzchni.

ReklamaJednym ze skutecznych sposobów zapobiegania degradacji nawierzchni dróg jest ograniczenie jej przeciążenia poprzez wprowadzenie zakazu przejazdu pojazdów o masie całkowitej ponad 12 ton. Jednak gmina daleka jest od zastosowania wymienionego rozwiązania, ze względu na strategiczne znaczenie drogi dla rozwoju przedsiębiorczości w całym obszarze. Szukamy najkorzystniejszych rozwiązań powstałego problemu i bez wątpienia jest to przedsięwzięcie polegające na kompleksowej przebudowie całej nawierzchni wraz z podbudową. Gruntowna przebudowa drogi to koszt co najmniej kilku milionów złotych. Niewystarczające środki finansowe stanowią główną barierę dla tak dużego przedsięwzięcia i ograniczają gminę w natychmiastowej realizacji. Z uwagi na ten fakt zrealizowano pierwszy etap procesu budowlanego, jakim jest wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy drogi. Niestety nie jest znany, wiążący termin realizacji pozostałych etapów procesu budowlanego.

ReklamaW celu osiągnięcia poprawy jakości przejazdu i płynności nawierzchni na opisywanym odcinku zostaną wykonane do końca września br. tymczasowe prace naprawcze. Należy podkreślić, że Gmina Olszewo-Borki od zeszłego roku z ogromna determinacją prowadzi naprawcze prace drogowe po wystąpieniu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych noszących znamiona klęsk żywiołowych m.in. nienormatywna ilość wód opadowych i gruntowych wiosną i jesienią zeszłego roku oraz suszy w bieżącym roku. Spowodowało to degradację wielu dróg bitumicznych i żwirowych na naszym terenie. Prace naprawcze realizujemy sukcesywnie, w związku z czym również na tej drodze jakość przejazdu ulegnie poprawie.

Wyświetleń: 1366 komentarze: -
08:22, 15.09.2018r. Drukuj