sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostatni dzień "InQbatora" (zdjęcia, wideo)

Za nami ostatni dzień Festiwalu Teatralnego "InQbator". Mieszkańcy miasta mogli obejrzeć siedem spektakli, a także przedstawienie będące finałem warsztatów pantomimy. Widowiska zaprezentowano na placu przy "Kupcu", parkingach oraz scenach Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Spektakl będący finałem warsztatów pantomimy rozpoczął ostatni dzień Festiwalu Teatralnego "InQbator". Zaprezentowano go na pasażu przy "Kupcu".

Zobacz zdjęcia:
Finał warsztatów pantomimy

ReklamaNastępnie na tym samym placu ostrołęczanie obejrzeli "Pięciu nieudanych" w wykonaniu Fundacji Sztuka Ciała. Bohaterami spektaklu byli Dziurawy, Złożony na pół, Sflaczały, Postawiony na głowie i Felerny. Postaci dały się poznać ze swoich pozornie najgorszych stron. Co ciekawe, potrafiły się z nich śmiać. Któregoś dnia przybył do nich Idealny, czyli istota złożona z samych doskonałości. Idealny sugerował, że tak nie można. "Jesteście naprawdę do niczego" - mówił. Choć ich spotkanie nie należało do przyjemnych, Nieudani wyszli z niego zwycięsko, potrafiąc w swoich niedoskonałościach dostrzec walor. Spektakl skłonił do refleksji nad samooceną, rozwojem i wartościami.

"Czarny Łabędź" Teatru Scena był kolejną propozycją dla widzów. Sztukę wystawiono na scenie przy "Kupcu". "Czarny Łabędź" był inspirowany bajką o "Brzydkim Kaczątku" H. Ch. Andersena. Poruszono w nim problem braku tolerancji dla odmienności, innego wyglądu, innego zachowania, niż to ogólnie przyjęte i akceptowane w określonym środowisku.

ReklamaNastępnie publiczność podziwiała przedstawienie pt. "trAdycja" Teatru Rękawiczka. Spektakl był podróżą z biegiem rzeki, której fale osłaniały dawne historie małego leniwego miasteczka, zawieszonego gdzieś w czasie i przestrzeni. Życie mieszkańców porządkowały tam niezmienne tradycje, nienaruszalne wartości i zasady. Pewnego dnia rzeka jednak znikła, aby pojawić się w zupełnie innym miejscu.

Na parkingu przed Ostrołęckim Centrum Kultury Teatr Mimo zaprezentował widowisko pt. "Nieme kino". Uczestnicy przenieśli się do czasów kina niemego. Obrazy filmowe wielkich twórców takich jak Charlie Chaplin, Buster Keaton czy Georges Méliès okazały się być silną inspiracją do powstania teatralnego spektaklu. Jednak ważniejsze okazały się uczucia ukazywane poprzez charakterystyczną formę oraz poezja myśli i działania. Spektakl był opowieścią o człowieku, jego radościach, słabościach, targających nim emocjach, jego pragnieniach i tęsknotach.

W dalszej kolejności widzowie zapoznali się ze spektaklem pt. "Motyle" Pauliny Święcańskiej i Dawida Żakowskiego. Projekt "Motyle" powstał podczas trwania festiwalu "InQbator". Koncepcja projektu dotyczyła epizodów i tych najważniejszych momentów w życiu człowieka. Przed publicznością w sali kameralnej OCK wystąpili seniorzy i młodzież z Ostrołęki oraz Wrocławia.

Zobacz zdjęcia:
Spektakl "Motyle" Pauliny Święcańskiej i Dawida Żakowskiego

ReklamaO godzinie 20.00 zaprezentowano w sali widowiskowej OCK "Déjà vu" Bodeker&Neander. Był to spektakl zupełnie nowych przygód z udziałem dwóch tragikomicznych postaci, które Bodecker & Neander prezentują szerokiej publiczności już od ponad szesnastu lat. Teatr nie jest bowiem tylko dla oka. Musi również dotknąć serca i połaskotać w brzuch, bez słów. Bodecker & Neander kontynuują tradycję sztuki mimu na swój własny, elegancki sposób, zabierając w teatralną podróż publiczność w ponad trzydziestu krajach.

Zobacz zdjęcia:
Spektakl "Déjà vu"

Na zakończenie można było obejrzeć "Kalos Kaghatos" Teatru Akt, który wystawiono na parkingu przy ul. Prądzyńskiego. Aktorzy sięgnęli do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghatos (piękny i dobry) realizuje ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała.

Zobacz zdjęcia:
Spektakl "Kalos Kaghatos" Teatru Akt

Wydarzeniami, które towarzyszyły tegorocznemu "InQbatorowi" były m.in. warsztaty teatru niewerbalnego, warsztaty krytyki teatralnej czy projekt "Duża przerwa". Festiwal Teatralny "InQbator" zakończył się w sobotę 15 września.







Wyświetleń: 1576 komentarze: -
10:17, 16.09.2018r. Drukuj