Quantcast

poniedziałek, 4 lipca 2022 r., imieniny Malwiny, Izabeli, Aureliana

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Kler" nie dla ostrołęczan?

Kler, fot. filmwebW mieście, którego patronem jest św. Jan Paweł II, nie ma miejsca na filmy ukazujące Kościół w złym świetle. Po skandalu i kłamstwach przedstawicieli OCK w sprawie emisji "50 twarzy Greya" najwyraźniej czeka nas powtórka - nie obejrzymy "Kleru". Przynajmniej nie od dnia premiery.

We wrześniowym repertuarze ostrołęckiego kina Jantar próżno szukać najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. "Kler". Po raz kolejny, gdy na ekrany polskich kin trafia głośna produkcja krytykowana przez Kościół, w Ostrołęckim Centrum Kultury zapada niezręczna cisza.

Reklama Podobny problem pojawił się w Ostrołęce przy okazji premiery filmu "50 twarzy Greya". Wówczas kierownictwo Jantaru kłamało, że wyświetlania zaniechano m.in. z powodów wymagań dystrybutora filmu, który rzekomo chciał jednym tytułem zablokować kino na około trzy tygodnie. OCK kłamało, dystrybutor stanowczo zaprzeczył, informując nas, że po przesłaniu oferty, kino Jantar w żaden sposób nie skontaktowało się i nie skorzystało z możliwości wyświetlenia historii Christiana Greya i Anastasi Steele. Ostatecznie kierownik kina Jarosław Pasztaleniec postanowił przeprosić widzów i dystrybutora za podawanie nieprawdziwych informacji.

W sprawie emisji "Greya" w ostrołęckim kinie głos zabierali miejscy radni oraz wiceprezydent Grzegorz Płocha. Dyskusja rozgorzała nawet podczas obrad komisji kultury, dziedzictwa narodowego i promocji. Teraz sytuacja może się powtórzyć. Na ekrany polskich kin za kilka dni wejdzie najnowsza produkcja Wojciecha Smarzowskiego pt. "Kler".

Reklama Czy ostrołęczanie będą mogli na dużym ekranie obejrzeć tę głośną na całą Polskę produkcję? Czy znów władze miasta lub dyrekcja OCK zdecydują co mogą a czego nie mogą oglądać w miejskim (!) kinie mieszkańcy? "Kleru" we wrześniowym repertuarze kina Jantar nie ma. Na razie nie wiadomo - przynajmniej oficjalnie - czy pojawi się w październiku. Jest jednak poważna obawa, że nie będzie wcale wyświetlany. Z informacji przesłanych przez jednego z czytelników wynika, że sprawa jest już przesądzona.

- Dzwoniłem do kina Jantar, żeby dowiedzieć się czy będą seanse filmu "Kler" Smarzowskiego. Jak wielkie było moje zdziwienie kiedy pani poinformowała mnie, że filmu w naszym kinie nie będzie można wcale zobaczyć. Aż mnie zatkało. Na pytanie "dlaczego?" - pani odpowiedziała, że trzeba zapytać kierownictwo. Dlaczego kino nie planuje emisji filmu znakomitego polskiego reżysera jakim jest Wojciech Smarzowski? Oglądalność będzie olbrzymia, więc dlaczego kino nie chce zarobić? Kto będzie chciał to i tak obejrzy. Łomża jest blisko. Dla mnie to jest skandal! Co za zaścianek! - pisze oburzony czytelnik.

Reklama Film będzie wyświetlany w pobliskiej Łomży. Pierwszy seans zaplanowano w dniu polskiej premiery czyli 28 września br. Pytanie w sprawie wyświetlania filmu "Kler" w Ostrołęce przesłaliśmy do dyrekcji kina Jantar. Przez tydzień jednak kierownik kina Jarosław Pasztaleniec nie znalazł czasu, by odpowiedzieć.

"Kler" jest jedną z najbardziej wyczekiwanych propozycji kinowych tej jesieni. W rolach głównych zobaczymy m.in. Janusza Gajosa, Arkadiusza Jakubika, Roberta Więckiewicza, Jacka Braciaka czy Joannę Kulig. "Kler" to obraz Kościoła katolickiego oglądany przez pryzmat historii kilku duchownych, który rzuca światło na wiele niewygodnych tematów związanych z Kościołem, na sprawy trudne i często przemilczane, które nierzadko są zamiatane pod dywan.

Tymczasem od kilku dni internet obiega plakat Andrzeja Pągowskiego do filmu "Kler", na którym na czarnym tle przedstawiono świnię w biskupim kolorze. Na plecach umieszczono wycięcie w kształcie krzyża, które do złudzenia przypomina to znajdujące się w popularnych świnkach-skarbonkach.

Wyświetleń: 102017 komentarze: -
21.09.2018, 15:44r. Drukuj


Powrót