piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Uwaga na węże w lesie. Mieszkaniec spotkał żmiję zygzakowatą

Jeden z czytelników zgłosił do naszej redakcji ostrzeżenie. Podczas grzybobrania w lesie koło miejscowości Nakły (gm. Olszewo-Borki) napotkał żmiję zygzakowatą. Gad nie zrobił mu krzywdy, ale takie niecodzienne spotkanie może wystraszyć niejednego grzybiarza czy spacerowicza.

W Polsce nie spotykamy zbyt często węży. Żyje tu zaledwie pięć gatunków - to gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, zaskroniec rybołów, zaskroniec zwyczajny i żmija zygzakowata.

ReklamaWiększość nie jest jadowita, ale żmija zygzakowata stanowi wyjątek. Warto jednak wiedzieć, że żmija stroni od ludzi i drapieżników, a kąsa tylko wtedy, gdy nie ma wyjścia. Odżywia się owadami, małymi ssakami, ptakami, żabami, jaszczurkami, gryzoniami, ślimakami i dżdżownicami. Prowadzą dzienny tryb życia.

- Żmije rzadko kąsają człowieka, gdyż z reguły się go boją. W sytuacji zagrożenia może jednak ukąsić. Nie zawsze kąsając wpuszcza jad. Jeżeli jednak dojdzie do kąsania z wstrzyknięciem jadu (ok. 30-50 proc. przypadków), wraz z nim do organizmu zostają wpuszczone toksyny, które powodują różne objawy. Do najczęstszych zalicza się martwicę tkanek, zmniejszenie krzepliwości krwi, zmiany rytmu serca. Ukąszenie może być bardzo groźne, dlatego należy szybko podać osobie ukąszonej antytoksynę jadu żmij (tzw. końską). Dobra wiadomość jest taka, że ukąszenie żmii zygzakowatej rzadko prowadzi do śmierci - czytamy na portalu zwierzetainformacje.pl.

Więcej na temat węży wystepujących na terenie Polski znajdziesz m.in. na stronie zwierzetainformacje.pl.
Wyświetleń: 10206 komentarze: -
10:25, 22.09.2018r. Drukuj