środa, 8 lutego 2023 r., imieniny Piotra, Żakliny, Gniewomira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Tajemniczy głaz ujawniony nad Narwią (zdjęcia)

Fot. czytelnikNad Narwią, niedaleko mostu kolejowego, niedawno został odkopany, a raczej odsłonięty, fragment wielkiego granitowego głazu. Odkryty fragment ma długość ponad trzy metry, jest płaski i nie wiadomo, jak duża jego część znajduje się jeszcze pod warstwą darni.

Informację o odkryciu przesłał do nas jeden z czytelników. Zamieścił też fotografie, które ujawniają tajemnicze inskrypcje umieszczone na kamieniu.

Reklama- Był on dosłownie kilka centymetrów pod ziemią. Nie wiadomo jak duży jest cały głaz i jak daleko sięga w głąb. Ciekawostką są tajemnicze inskrypcje wyryte na kamieniu. Mają one niewątpliwie charakter religijny. Moje pytanie: Czy ktoś coś słyszał o tym głazie? Być może dawno temu był on cały nad powierzchnią gruntu, miał jakieś znaczenie, np. był miejscem kultu religijnego? Prawdopodobnie w pobliżu głazu znajdują się fragmenty wysadzonego żelbetonowego schronu wojska polskiego z września 1939. Być może głaz ten był przywieziony, aby umocnić bunkier wojskowy? - pyta dociekliwy czytelnik.

ReklamaJak informuje czytelnik, dotychczas udało mu się ustalić, że prawdopodobnie o tym właśnie kamieniu pisał Witold Popiołek w książce "Narew pełna wspomnień" - "50 metrów w kierunku Narwi - kamień legenda - miejsce magiczne". Książka dotyczy jego wspomnień głównie z okresu sprzed 1945 roku. Później głaz ten został zasypany, być może podczas budowy wałów przeciwpowodziowych.

Miłośnik historii i lokalnych legend prosi, aby nasi czytelnicy pomogli w rozwikłaniu legendy i tajemnicy tego głazu. Kto wie cokolwiek na jego temat, prosimy o informacje w komentarzu.

Fot. czytelnikFot. czytelnik
Wyświetleń: 7417 komentarze: -
09:28, 23.09.2018r. Drukuj


Powrót