środa, 23 września 2020 r., imieniny Bogusława, Tekli, Liberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Przed wizytą z dzieckiem u lekarza okulisty. Jak wygląda badanie wzroku u malucha?

Po urodzeniu swoje pierwsze przesiewowe badanie wzroku noworodek przechodzi w szpitalu. To zazwyczaj neonatolog dokonuje pierwszego rozpoznania, sprawdzając, czy źrenice malucha prawidłowo reagują na światło, gałki oczne się poruszają i mają prawidłowy rozmiar.

U dzieci, które urodziły się za wcześnie dodatkowo przeprowadzane są testy w kierunku retinopatii. Doświadczony lekarz okulista przy użyciu specjalistycznego aparatu obserwuje dno oka, bada siatkówkę, oceniając rozwój naczyń krwionośnych. Kompleksowe badanie okulistyczne składa się z części podmiotowej tj. wywiadu z pacjentem - (w przypadku dziecka jest to po prostu wywiad z rodzicem) oraz przedmiotowej, gdzie następuje badanie pacjenta z użyciem różnych akcesoriów i aparatów okulistycznych.

Reklama Czy należy udać się z noworodkiem na badanie wzroku
Ależ oczywiście! Na pierwszą wizytę zabierz oseska w pierwszych miesiącach życia. Nie wszystkie gabinety dysponują odpowiednim sprzętem do diagnostyki wzroku - przeznaczonym dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Należy znaleźć taki, najlepiej w okolicy albo w mieście, do którego jest łatwy dojazd komunikacyjny. Urządzeniem, które umożliwia wykrycie wad wzroku u tak małych dzieci, jest autorefraktometr z keratometrem. Za jego pomocą można przebadać okulistycznie noworodki (badanie wzroku u niemowlaka). Takim specjalistycznym aparatem do diagnostyki wzroku dysponuje m.in. Fundacja Zobaczyć Jutro zlokalizowana w Warszawie.

Przed badaniem wzroku - jak pozytywnie "nastawić" dziecko?
Jako rodzic na pewno masz wiele obaw związanych pierwszą wizytą Twojego dziecka u lekarza okulisty. Gdy jest Ci wyjątkowo trudno przekonać malucha do tego, aby udał się z Tobą do gabinetu okulistycznego na badanie wzroku, to czeka Cię nie lada wyzwanie.

W skrajnych przypadkach niektórzy rodzice dają swoim dzieciom nieinwazyjne środki uspokajające, ale zaznaczamy - to zdarza się niezwykle rzadko! Najważniejsze jest Twoje podejście psychologiczne. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad, które pomogą Ci przekonać malucha do pójścia na wizytę do okulisty:
- często rozmawiaj na tematy, które dotyczą wzroku,
- opowiedz dziecku jak przebiegało twoje badanie okulistyczne,
- możesz podać przykłady innych dzieci (najlepiej z klasy twojego dziecka), które już na takim badaniu były,
- pokaż maluszkowi różne materiały dotyczące badań wzroku - najlepiej te, które są najbardziej wizualne, czyli najprościej mówiąc: filmy - znajdziesz je w Internecie, a zwłaszcza na platformie YouTube, gdzie w przystępny sposób prezentowane są różne filmiki dotyczące okulistyki i ortoptyki (zachęcamy do obejrzenia serii filmików: Fundacja Zobaczyć Jutro). Takie materiały są pomocne, ponieważ pozwalają stłumić lęk przed badaniem wzroku,
- jeśli dziecko ma swoją ulubioną maskotkę, to zapewnij, że w trakcie badania będzie mogło ją przy sobie mieć.

Reklama Wywiad lekarski przed badaniem okulistycznym
Dokładnie uzupełniona karta pacjenta (ze wszystkimi wcześniej przed tymi chorobami oraz obecnymi) jest koniecznym elementem, bez którego nie można przeprowadzić całościowego wywiadu okulistycznego. Czasem zdarza się, że rodzice nie posiadają takiej karty swojego dziecka - w takich przypadkach źródłem informacji dla lekarza jest rozmowa z rodzicem i pacjentem na miejscu. Warto przypomnieć, że o kopię (wykonaną np. za pomocą kserokopiarki albo przesłaną na e-mail) takiej karty można uzyskać z centrum zdrowia, w którym jest zarejestrowane nasze dziecko. Dostarczenie kopii nie powinno stanowić żadnego problemu. Innym wyjściem jest po prostu zrobienie zdjęcia takiej karcie np. w trakcie wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub danej specjalności.

Dla lekarza okulisty niezwykle istotne jest poznanie historii chorób pacjenta, ponieważ bardzo często wszelkie przewlekłe dolegliwości rzutują na stan wzroku dziecka. Dobrym przykładem jest na przykład cukrzyca, która wpływa na pogorszenie ostrości wzroku.

Dla okulisty ważną informacją jest: od kiedy występują dane dolegliwości w obrębie oczu - czy pojawiły się po raz pierwszy, czy mają tak zwany charakter nawracający. W przypadku dysfunkcji, które pojawiają się w obrębie aparatu wzroku, bardzo ważne jest dokładne zrelacjonowanie ze wszystkimi możliwymi szczegółami. Trzeba również zaznaczyć, czy dane dysfunkcje dotyczą/dotyczyły jednego czy obu oczu.

W trakcie rozmowy z lekarzem okulistą może pojawić się pytanie odnośnie chorób oczu, które występują w rodzinie.
Nie można zapomnieć o poinformowaniu lekarza o wszelkich w suplementach, czy lekach, które nie są na receptę, które dziecko przyjmuje. Podziel się również informacją na temat alergii na pewne leki, jeśli ona występuje u Twojego dziecka.

Reklama Badanie okulistyczne
Wizyta u lekarza okulisty z dzieckiem zwykle trwa od 10 - 30 minut. Po przeprowadzeniu wywiadu okulistycznego następuje przedmiotowa część badania, czyli diagnostyka. Zazwyczaj zaczyna się ona od badania przy użyciu lampy szczelinowej, która służy do ogniskowania światła na wybranych strukturach oka. Wyposażona jest w funkcję powiększania, więc lekarz okulista bardzo dokładnie może przyjrzeć się przedniej części oka. Lampa szczelinowa (inaczej: biomikroskop) służy również do oceny powiek, brzegu powiek, spojówki, rogówki (przednia powierzchnia oka), tęczówki i soczewki oka. Dalsze części oka, takie jak: soczewka, ciało szkliste i siatkówka mogą być przebadane dopiero po podaniu kropli mydriatycznych, służących do rozszerzania źrenic. Dziecko należy już zawczasu uprzedzić, że będzie miało zakraplane oczy, aby uniknąć histerycznego zachowania. Mimo wszystko większość dzieci dobrze reaguje na kropelki podawane do oczu. Po zakończeniu badania okulistycznego, powrót źrenicy do normalnej średnicy może trwać od 2 - 4 godzin. Po wyjściu na światło dzienne, warto założyć dziecku okulary przeciwsłoneczne - aby oczy mogły po prostu odpocząć od bodźców zewnętrznych. Pamiętajmy, że oczy należy chronić zawsze - zwłaszcza w przypadku ekspozycji na światło dzienne.

Nie odkładaj wizyty u okulisty na później!
Pierwsza wizyta z dzieckiem u okulisty powinna odbyć się w ciągu pół roku od jego narodzin. W przypadku wcześniaków jest to niezwykle istotne! Drodzy rodzice - Wy sami powinniście uważnie obserwować oczy swojego dziecka od pierwszej chwili narodzin. Zwracać uwagę na to, czy źrenice reagują prawidłowo na światło, czy występuje tzw. odruch rogówkowy tj. czy powieki dotkniętego oczka zamykają się). Zaobserwować również, czy maluch skupia wzrok na przedmiotach, osobach, które znajdują się tuż przed nim.

Wzrok starszego dziecka powinien być poddawany kontroli dwa razy w roku. Gdy dzieci są w wieku szkolnym, to przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego: koniecznie skieruj swoje dziecko na kontrolne badanie wzroku do okulisty i na diagnozę ortoptyczną do dyplomowanego ortoptysty. Gdy w Twojej okolicy nie ma profesjonalnego gabinetu okulistycznego i ortoptycznego dla dzieci - to zachęcamy udać się do Fundacji Zobaczyć Jutro, której siedziba znajduje się w Warszawie.

Gabinet okulistyczny i ortoptyczny w Fundacji Zobaczyć Jutro został stworzony z myślą o najmłodszych pacjentach. Miejsce wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki i terapii wzroku. Lekarze okuliści i dyplomowani ortoptyści zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc Twojemu dziecku. Szczegóły dot. diagnozy i rehabilitacji ortoptycznej oraz badań okulistycznych znajdziesz na stronie www.zobaczycjutro.org.

Artykuł został stworzony przy współpracy z lekarzami okulistami i dyplomowanymi ortoptystami z Fundacji Zobaczyć Jutro z siedzibą w Warszawie (www.zobaczycjutro.org).

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 1160 komentarze: 0
02.10.2018, 08:44r. Drukuj
Powrót