piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Ostrołęckie muzeum z nową przestrzenią (zdjęcia, wideo)

Realizacja projektu "Rewitalizacja. Per causam ad animi" dobiegła końca. Zabytkowa kamienica znajdującą się przy placu Bema, sąsiadująca z siedzibą Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zyskała nowy wygląd, muzealnicy zaś więcej przestrzeni wystawienniczej.

Z tej okazji w ostrołęckim muzeum przygotowano uroczystość. Otwarcia spotkania oraz powitania gości dokonała Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Reklama- Po ponad trzydziestu latach funkcjonowania naszego muzeum dotychczasowy właściciel postanowił tę kamienicę sprzedać. Uzyskaliśmy wtedy wsparcie samorządu województwa mazowieckiego w wysokości prawie 2 mln zł, które umożliwiło nam spojrzenie z nadzieją w przyszłość naszej instytucji - powiedziała Maria Samsel. - Celem projektu "Rewitalizacja. Per causam ad animi" (przez materię do ducha) było przywrócenie świetności zabytkowej kamienicy, która jest zlokalizowana przy placu Bema 9, ale jednocześnie nadanie temu budynkowi nowoczesnej funkcjonalności, która jest niezbędna dla konkurencyjnej instytucji kultury we współczesnych czasach. Projekt przyczynił się do zachowania zabytkowych, historycznych walorów kamienicy, do przywrócenia nowoczesności, ale także do udostępnienia publicznej przestrzeni, najstarszych chyba zachowanych zabytkowych murów w Ostrołęce, pochodzących z połowy XVI wieku.

ReklamaDzięki realizacji projektu ostrołęccy muzealnicy na nowej powierzchni ekspozycyjnej przeznaczonej na wystawy stałe, zyskają możliwość udostępnienia kolekcji, które ze względu na szczupłość miejsca, takiej szansy w obecnych warunkach nie miały.

Rewitalizacja zabytkowej kamienicy, a w szczególności XVI-wiecznych piwnic, umożliwiła włączenie do ogólnie dostępnej przestrzeni publicznej, najstarszych zachowanych murów w mieście. Budynek, poddany zabiegom konserwatorskim, odzyskał swój zabytkowy charakter kamienicy z przełomu XIX/XX wieku, a tym samym przyczynił się do podniesienia estetyki w obrębie placu Bema - dawnego rynku staromiejskiego. Zwiększona powierzchnia przeznaczona na działalność edukacyjną umożliwi poszerzenie dotychczasowej oferty muzeum w tym zakresie o nowe formy popularyzacji zbiorów muzealnych, historii miasta i regionu.

ReklamaIstotnym elementem projektu jest zwiększenie dostępności zwłaszcza dla osób starszych i z dysfunkcjami ruchowymi. Montaż windy oraz wejście dla osób z niepełnosprawnością ruchu pozwoli na skomunikowanie i udostępnienie dla osób niepełnosprawnych nie tylko rewitalizowanej kamienicy, ale także budynku sąsiadującego (obecnej głównej siedziby muzeum), w którym znajdują się stałe ekspozycje. W obiekcie znajdzie się również miejsce na muzealną kawiarnię.

Uroczystość poprzedzona konferencją prasową odbyła się w środę 3 października w budynku muzeum przy placu Bema. Na gości czekały też poczęstunek, koncert i zwiedzanie wystaw stałych.

Więcej na ten temat:
Umowa na rewitalizację Muzeum Kultury Kurpiowskiej podpisana (zdjęcia)

Zobacz zdjęcia:
Otwarcie zrewitalizowanej części muzeum

Wyświetleń: 2093 komentarze: -
14:10, 03.10.2018r. Drukuj